Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja w Liverpoolu. O zwycięstwo w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji powalczą artyści z 37 państw. Polskę reprezentować będzie Blanka Stajkow z utworem „Solo”. Pod koniec lutego 23-latka zwyciężyła w krajowych preselekcjach, zajmując pierwsze miejsce w głosowaniu jury i drugie wśród publiczności.

Temat polskich eliminacji do tej pory budzi sporo kontrowersji. Miłośnicy Eurowizji zarzucają Telewizji Polskiej, czyli organizatorowi konkursu, faworyzowanie Blanki i złamanie regulaminu. Po fali krytyki głos postanowiła zabrać sama zainteresowana, która wydała oświadczenie w tej sprawie. 

Byłam uczestniczką konkursu, w którym zasady były równe dla każdego artysty. To nie ja ustalałam regulamin, skład jury, system głosowania i sumowania punktów. Przystępując do preselekcji, jako debiutantka, chciałam przede wszystkim walczyć o realizację swojego marzenia. Jest nim udział w jednym z największych przedsięwzięć telewizyjnych i show na świecie – Eurowizji – zaznaczyła. 

Zamiast cieszyć się z tego sukcesu, muszę mierzyć się z falą hejtu i niewyobrażalną burzą. Co gorsza plotki rozprzestrzeniają, pod przykrywką wyrażenia opinii, także osoby publiczne. Jestem całym sercem z innymi uczestnikami. Zabrano mi piękny moment radowania się sukcesem, na który ciężko pracowałam – kontynuowała. 

Agustin Egurrola odsunięty od Eurowizji

Duże wątpliwości widzów wbudzał także skład jury tegorocznych preselekcji. W komisji zasiadał m.in. Agustin Egurrola, który współpracował z Blanką przed eliminacjami i był odpowiedzialny za układy taneczne, gdy Polskę na Eurowizji reprezentowali Rafał Brzozowski i Krystian Ochman. 

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem konkursu, media obiegła informacja, że juror „You Can Dance – Nowa Generacja” nie pojedzie do Liverpoolu. Serwis Plejada skontaktował się z menadżerką choreografa, Magdaleną Cichocką, która zaznaczyła, że Egurrola nie będzie odpowiadał za choreografię Blanki na Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. 

Postanowiliśmy skontaktować się z Agustinem Egurrolą, by się dowiedzieć, czy będzie odpowiadał za choreografię do występu Blanki Stajkow na Eurowizji. Przypomnijmy, że wcześniej odpowiadał m.in. za ruch sceniczny podczas występów Rafała Brzozowskiego i Krystiana Ochmana na Eurowizji. Menedżerka tancerza, Magdalena Cichocka, ucięła wszelkie spekulacje i w rozmowie z Plejadą oświadczyła, że Egurrola nie jest w tym roku zaangażowany w prace nad eurowizyjnym show – podaje serwis Plejada.pl. 

Zobacz także:

fot. Podlewski/AKPA

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Egurrolę. Przypomnijmy, że Blance podczas występów promujących utwór „Solo” w Hiszpanii, Izraelu i Szwecji towarzyszyły tancerki Maja Rolewska z grupy „Next” Tomasza Barańskiego i Paulina Maciejewska.

Eurowizja 2023: transmisja

Transmisję na żywo z Eurowizji 2023, tak jak co roku, przeprowadzi telewizyjna Jedynka i TVP Polonia, a powtórkę wyemituje TVP Rozrywka. Oba koncerty półfinałowe i wielki finał można również śledzi na oficjalnym profilu Eurovision Song Contest na YouTube.