Blanka rusza na podbój Europy. Wykonawczyni jednego z największych hitów ostatnich miesięcy w polskich rozgłośniach radiowych, wygrała preselekcje, dzięki czemu już za parę miesięcy powalczy o Grand Prix 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć okoliczności, w jakich piosenkarka zdobyła prawo reprezentowania naszego kraju w Liverpoolu wzbudziły spore kontrowersje, to właśnie jej „Solo” wybrzmi w maju na wielkiej scenie w Echo Arenie.

Skąd się wzięła Blanka?

Blanka Stajkow, bo tak właściwie nazywa się reprezentantka Polski na Eurowizji 2023, przyszła na świat 23 maja 1999 roku w Szczecinie. Jest córką Polki i Bułgara. Młoda artystka jest pierwszą osobą w rodzinie, która związała swoje zawodowe życie z muzyką. Matka Blanki jest byłą modelką. Z kolei jej ojciec jest przedsiębiorcą. 

Pamiętam jednak, że dziadek był bardzo muzykalny, był samoukiem, grał na pianinie i akordeonie – zdradziła w wywiadzie dla Plejady.

Estrada to jej żywioł już od dzieciństwa. Początkowo próbowała swoich sił w tańcu. W okresie dorastania była członkinią różnych grup tanecznych – specjalizowała się w stylu disco dance. Przyznaje, że to doświadczenie procentuje teraz na scenie.

Blanka rozpoczęła przygodę z muzyką od pisania własnych piosenek. Swój pierwszy autorski utwór pt. „Strong Enough”, który nadal jest dostępny w sieci, napisała w wieku zaledwie 13 lat.

Nie jest tajemnicą, że Blanka sporą część swojego życia spędziła za granicą. Przez cztery lata mieszkała w Stanach Zjednoczonych a także spędziła rok w Sofii, czyli stolicy ojczyzny swojego taty.

Blanka Stajkow – tak wyglądały jej początki w show-biznesie

Blanka zadebiutowała w polskich mediach w 2021 roku za sprawą udziału w jubileuszowej, dziesiątej edycji popularnego programu „Top Model”. Przyznała, że decyzja o zgłoszeniu się popularnego show stacji TVN była dość spontaniczna.

Zobacz także:

Pewnego dnia po prostu zobaczyłam reklamę, że ruszają castingi. A jako że od dziecka o tym myślałam, to pomiędzy nagrywaniem kolejnych piosenek zdecydowałam: „Spróbuję!”. Wysłałam film zgłoszeniowy i... udało się!  – wspomina.

Za namową ekipy podczas castingu odziana w kuse bikini Blanka dała pamiętny show na dmuchanym jednorożcu. Pomimo niewielkiego – jak na standardy w świecie modelingu – wzrostu, przebojowa dziewczyna oczarowała jurorów i przeszła do kolejnego etapu. Z programem pożegnała się ostatecznie na etapie bootcampu.

Blanka Stajkow w „Top Model 10” / fot. mat. prasowe TVN

Blanka postanowiła wykorzystać zainteresowanie mediów i w dniu emisji odcinka „Top Model” ze swoim udziałem udostępniła w sieci teledysk do swojego debiutanckiego singla zatytułowanego „Better”.

O stawiającej pierwsze kroki w polskim show-biznesie wokalistce ponownie zrobiło się głośno pod koniec maja 2022 roku, gdy sieć obiegły jej wspólne zdjęcia z gwiazdorem R&B, Smolastym. Media donosiły, że są w związku, ale oni nigdy nie skomentowali tych doniesień. Później okazało się, że namiętne ujęcia to kadry z teledysk do kawałka „Pijemy za lepszy czas”.

Przełom w muzycznej karierze Blanki nastąpił jesienią ubiegłego roku wraz z premierą singla pt. „Solo”. Chwytliwy utwór znalazł się na liście najczęściej odtwarzanych piosenek 2022 roku w polskich radiach. Utwór świetnie radzi sobie także w internecie. Oficjalny teledysk do tej piosenki w ciągu pięciu miesięcy został wyświetlony w serwisie YouTube ponad 11 milionów razy.

Od sukcesu piosenki „Solo” Blanka regularnie pojawia się w telewizji, zwłaszcza na antenie TVP. Swój przebój wykonywała już m.in. podczas ostatniego Sylwestra Marzeń z Dwójką oraz w programach „You Can Dance - Nowa Generacja” i „Jaka to melodia?”.

Myślicie, że Blanka ma szansę wywalczyć dla Polski historyczne zwycięstwo na Eurowizji?