Eurowizja 2024 – kiedy i gdzie się odbędzie?

Eurowizja 2024 zawita do Szwecji, a konkretnie do Malmö. Szwedzi zorganizują jedno z najpopularniejszych widowisk telewizyjnych na świecie po raz siódmy w historii, a pierwszy od 2016 roku. Konkurs Piosenki Eurowizji, zgodnie z przyjętą tradycją, odbywa się w kraju, który triumfował w poprzedniej edycji – w zeszłym roku nagrodę główną zgarnęła Loreen, co wywołało niemałe oburzenie wśród fanów i fanek widowiskowego show. Reprezentantka Szwecji wystąpiła bowiem w konkursie drugim po raz drugi – wcześniej w 2012 roku artystka zwyciężyła z piosenką „Euphoria”.

W tegorocznej Eurowizji wystąpi łącznie 37 reprezentacji. W wielkim finale zobaczymy 26 artystów – dwudziestkę wyłonią dwa koncerty półfinałowe, a pozostałe pięć miejsc zajmą przedstawiciele tzw. „Wielkiej Piątki” (są to Włosi, Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Brytyjczycy). Półfinały Eurowizji 2024 zostały zaplanowane na 7 i 9 majaZaś wielki finał odbędzie się w sobotę, 11 maja

Eurowizja 2024 – Wiemy, kto będzie reprezentować Polskę w Malmö

W 2024 roku reprezentacja Polski na Eurowizji nie została wybrana przez jury oraz widzów i widzki w głosowaniu sms-owym i internetowym. Decyzja o tym, kto pojedzie do Malmö, by reprezentować Polskę zapadła głosami pięcioosobowej komisji eksperckiej, w składzie: Piotr Klatt – dziennikarz muzyczny związany z Radiem Dla Ciebie i producent programów muzycznych, Łukasz Piter – Dyrektor Muzyczny Radia ZET, Michał Hańczak – dziennikarz muzyczny Radia Eska, Kasia Moś – wokalistka, reprezentantka Polski na Eurowizji 2017 oraz Konrad Szczęsny – Prezes OGAE Polska. Telewizja Polska przyjmowała zgłoszenia w ramach preselekcji do godz. 22.00 w piątek 2 lutego 2024 roku. O możliwość reprezentowania Polski w Szwecji walczyli i walczyły m.in. Justyna Steczkowska, nita, Piotr Odoszewski, Julia Pośnik, Maciej Musiałowski, Marcin Maciejczuk czy Luna

Każdy z członków komisji, po przesłuchaniu i ocenieniu wszystkich zgłoszonych utworów, wskazał dziesięciu faworytów, którym przydzielił punkty w skali od 1 do 10.

Kto będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2024? Nazwisko osoby, która poleci do Szwecji, ogłoszone zostało w poniedziałkowym „Pytaniu na śniadanie”. Decyzją komisji eksperckiej w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji weźmie udział Luna z piosenką „The Tower”. Piosenka artystki zebrała najwięcej, bo aż 34 punkty, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji i wygrywając krajowe preselekcje do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji.

„The Tower” to manifest wolności i siły. Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce czy też stan, który budujemy my sami. I’m the one who built the tower tak o piosence konkursowej mówi sama artystka.

Eurowizja 2024 – kim jest Luna?

Luna, właściwie Aleksandra Katarzyna Wielgomas to rodowita Warszawianka, urodzona 28 sierpnia 1999 roku. Ze sceną związana jest od dziecka. Muzycznie kształciła się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Mazowieckim, w 2010 roku zaczęła występować w dziecięcym chórze Artos im. Władysława Skoraczewskiego w Teatrze Wielkim, a w 2018 roku rozpoczęła studia na kierunku artes liberales na Uniwersytecie Warszawskim.

W tym samym roku związała się z wytwórnią Kayax w ramach projektu „My Name is New”. Obecnie jest podopieczną Universal Music Polska. W 2021 roku wydała minialbum „Caught in the Night”, natomiast jej pierwszy album długogrający zatytułowany „Nocne zmory” ukazał się w 2022 roku

Zobacz także:

Utwór „The Tower” powstał w Wielkiej Brytanii we współpracy z Fyfe oraz Maxem Cooke specjalnie na Eurowizję. Teledysk do konkursowej piosenki możecie zobaczyć na Youtubie.