Eurowizja wzbudza skrajne emocje. Jedni uważają konkurs za międzynarodowe święto muzyki. Innym kojarzy się z kiczem. Nie da się jednak nie zauważyć, że sposób postrzegania wydarzenia zmienia się na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki grupie Måneskin, która osiągnęła międzynarodowy sukces w 2022 roku, wiele osób uświadomiło sobie, że Eurowizja może być cool. Ale by tak się stało, trzeba zadbać o takie aspekty jak poziom i jakość muzyki prezentowanej na europejskich scenach konkursu, jak również ogólny wizerunek reprezentantów i reprezentantek. Na razie nie wiadomo, kto z Polski pojedzie na Eurowizję 2024. Natomiast zainteresowanie preselekcjami jest naprawdę duże. I to, co szczególnie zaskakujące, ze strony naprawdę zdolnych artystek i artystów. 

Eurowizja 2024 – kiedy? Wszystko, co wiemy o tegorocznej edycji konkursu

Za organizację tegorocznej Eurowizji odpowiedzialna jest Szwecja. A to za sprawą zwycięstwa Loreen (przypomnijmy, że artystka zaprezentowała utwór „Tattoo”, który szybko stał się hitem na całym kontynencie, w tym w Polsce). Półfinały konkursu zaplanowano na 7 i 8 maja 2024. Natomiast finał odbędzie się pod koniec tego samego tygodnia – 11 maja. Swój udział potwierdziło 37 państw. Jedno z nich to, oczywiście, Polska. Wydarzenie, którego hasło przewodnie brzmi „United By Music”, wzbudza wielkie emocje w naszym kraju. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku może być o nim jeszcze głośniej niż zazwyczaj. Powód? Liczba zgłoszeń do preselekcji. 

Eurowizja 2024: Polska. Kandydaci i kandydatki

Kto będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2024? Lista kandydatek i kandydatów jest naprawdę długa. Oficjalnie wiadomo o ponad stu (!!!) zgłoszeniach do 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Towarzystwo jest dość... eklektyczne. Chęć udziału wyraziły zarówno osoby z mainstreamu (np. Justyna Steczkowska), jak i mniej znane, a nawet debiutantki oraz debiutanci. Co ciekawe, zgłoszenia można było wysyłać do 2 lutego do godz. 22:00, a (prawdopodobnie) ostatnie wpadło niecałe 20 minut przed upłynięciem tego terminu. Artysta, który czekał niemal do ostatniej chwili, to Maciej Musiałowski

Eurowizja 2024: preselekcje. Najbardziej cool artystki i artyści, którzy chcą reprezentować Polskę w Szwecji

Wśród ponad setki solistów i solistek, a także zespołów nie brakuje zaskoczeń. Szczerze mówiąc, nie spodziewałyśmy się niektórych zgłoszeń. Ale jednocześnie – bardzo nas ucieszyły. To właśnie te osoby są w stanie odmienić oblicze Konkursu Piosenki Eurowizji. Oto artystki oraz artyści, którym najbardziej kibicujemy w preselekcjach. Mamy nadzieję, że jest w tym gronie przyszły reprezentant bądź przyszła reprezentantka Polski na Eurowizji 2024. 

Luna

„The Tower” to manifest wolności i siły – mówi Luna o utworze, wraz z którym chce reprezentować Polskę na tegorocznej Eurowizji. – Wyjście z mroku i ciemności. Porzucenie więzów, blokad, ograniczeń, negatywnych schematów i relacji. Zburzenie wieży i wyjście na świat. To uświadomienie sobie własnej siły, pełni i tego, że ograniczenia są naszym tworem. Wieża to miejsce czy też stan, który budujemy my sami. I’m the one who built the tower. 

nita

To nie pierwszy raz, gdy piszemy o tej artystce na Glamour.pl. nita debiutowała w ubiegłym roku. Słynie z kreatywnego podejścia do brzmień, jak również do tekstów. Jest świetną obserwatorką. 

fot. Dagmara Szewczuk / materialy prasowe Kayax

Zobacz także:

Piotr Odoszewski

Piotr Odoszewski to jeden z najbardziej interesujących debiutantów na polskiej scenie muzycznej. Ma na swoim koncie kilka utworów, których można słuchać w zapętleniu, a do Szwecji chce jechać razem z singlem „dzień noc”. 

Julia Pośnik 

Fanki oraz fani Julki Pośnik bardzo czekają na jej muzyczny powrót. Fragment piosenki „Every Single Person I Know”, który jest już dostępny w sieci, brzmi naprawdę dobrze. Miejmy nadzieję, że to zapowiedź kolejnego rozdziału w karierze artystki. 

Marcin Maciejczak 

Marcin Maciejczak nie zatrzymuje się. Chęć reprezentowania Polski na Eurowizji 2024 to kolejny – ważny krok na jego zawodowej drodze. Oficjalna propozycja 18-latka to „Midnight Dreamer”. 

Coals 

Coals też chce pojechać do Malmö. Nie ukrywamy, że fajnie byłoby usłyszeć utwór z ich repertuaru na eurowizyjnej scenie. 

Izabela Zabielska 

Do niedawna Izabela Zabielska była znana przede wszystkim z TikToka. Wszystko wskazuje jednak na to, że marzy o muzyce. Twórczyni internetowa podzieliła się singlem „Nowhere To Go”, z którym chce jechać na Eurowizję. Co więcej, rozpoczęła pracę nad debiutanckim albumem. 

Eurowizja 2024 – kto z Polski? Kiedy poznamy reprezentanta lub reprezentantkę?

W przeciwieństwie do poprzednich lat, reprezentantka lub reprezentant Polski nie zostanie wybrany przez publiczność, ale wewnętrznie – przez pięcioosobową komisję. Nie wiadomo, kto wszedł w jej skład. Nazwiska osób głosujących poznamy dopiero po oficjalnym ogłoszeniu ich decyzji. Przebieg (w tym deadline) obrad również pozostaje tajemnicą. Jeśli szczegóły ujrzą światło dzienne, na pewno was o tym poinformujemy.