Po zeszłorocznym triumfie Ormianki Arpine „Maléna” Martojan Eurowizja Junior ponownie zawita do Armenii. Gospodarzem 20. Konkursu Piosenki dla Dzieci będzie stolica tego kraju, Erywań, który po raz pierwszy organizował imprezę w 2011 roku. Do rywalizacji przystąpi łącznie 16 reprezentacji. Do stawki po 17 latach powróci Wielka Brytania. Zabraknie natomiast Azerbejdżanu, Bułgarii, Niemiec oraz zawieszonej w prawach członka Europejskiej Unii Nadawców Rosji. 

Eurowizja Junior 2022: kto z Polski? 

Polskę w Eurowizji Junior 2022 reprezentować będzie Laura Bączkiewicz. Finalistka 5. edycji „The Voice Kids” oraz zwyciężczyni specjalnej edycji „Szansy na sukces”, która tak jak w poprzednich latach pełniła rolę polskich preselekcji, europejskiej widownii zaprezentuje się w polsko-angielkim utworze „To The Moon”. Zdaniem bukmacherów i miłośników konkursu, nasza reprezentantka w ścisłym gronie faworytów do końcowego triumfu.

Czy utalentowana 11-latka powtórzy sukces Roksany Węgiel i Viki Gabor? Wszystko w rękach jurorów oraz widzów z całej Europy – szczegóły dotyczące głosowania do sprawdzenia w dalszej części artykułu. 

Eurowizja Junior 2022: głosowanie online

Nazwisko zwycięzcy lub zwyciężczyni 20. Konkursu Piosenki dla Dzieci w Erywniu poznamy podczas wielkiego finału w niedzielę, 11 grudnia. O tym, kto wygra Eurowizję Junior 2022 zadecyduje nie tylko profesjonalne jury z poszczególnych państw biorących udział w konkursie, ale także widzowie w głosowaniu internetowym. Warto dodać, że w przeciwieństwie do dorosłej Eurowizji, w edycji dla młodych artystów można oddać głos na swój ojczysty kraj. To niejedyna różnica. Głosowanie w Eurowizji Junior startuje bowiem dwa dni przed koncertem finałowym. 

Głosowanie online rozpocznie się w piątek, 9 grudnia, punktualnie o 20:00. Swoich faworytów możemy wspierać za pośrednictwem oficjalnej strony JESC – vote.junioreurovision.tv. Każdy z internautów i internautek ma możliwość oddania maksymalnie trzech głosów. Głosowanie internetowe zakończy się tuż przed rozpoczęciem koncertu finałowego, czyli 11 grudnia o godz. 15:59. Po występie wszystkich uczestników głosowanie zostanie ponownie włączone na ok. 15 minut.

Instrukcja krok po kroku, jak głosować w Eurowizji Junior 2022 w poniższym wideo: 

Eurowizja Junior 2022: jak i gdzie głosować?  

Przypominamy zasady głosowania na Eurowizji Junior 2022: 

Zobacz także:

 1. Głosowanie online, które jest w pełni darmowe, rozpocznie się w piątek, 9 grudnia o godz. 20:00. 
 2. Głosować można za pośrednictwem strony vote.junioreurovision.tv.
 3. Po wysłuchaniu wszystkich utworów, spośród listy uczestników, należy wybrać trzy kraje, żeby nasz głos był ważny. 
 4. Powtórzmy – głosować można na swojego reprezentanta.
 5. Druga tura głosowania internetowego rozpocznie się w trakcie wielkiego finału tuż po zakończeniu ostatniego występu. 

Eurowizja Junior 2022: kolejność występów 

Jak już zostało wspominane, w stolicy Armenii wystąpi 16 reprezentacji. O tym, w jakiej kolejności wystąpią poszczególni artyści dowiedzieliśmy się 5 grudnia. Nie od dziś wiadomo, że pozycja startowa ma ogromne znaczenie. Statystyki pokazują, że najlepiej jest otwierać lub zamykać stawkę konkursową. Roksana Węgiel, która wygrała Eurowizję Junior 2018, występowała jako ostatnia. 

Pełna lista uczestników Eurowizji Junior 2022: 

 • Albania – Kejtlin Gjata, „Pakëz diell”
 • Armenia – Nare, „Dance!”
 • Francja – Lissandro, „Oh Maman!”
 • Gruzja – Mariam Bigwawa, „I Believe”
 • Hiszpania – Carlos Higes, „Señorita"
 • Holandia – Luna, „La festa”
 • Irlandia – Sophie Lennon, „Solas”
 • Kazachstan – Dawid Czarlin, „Żer-Ana (Mother Earth)” 
 • Macedonia Północna – Lara, Jowan i Irina, „Żiwotot e pred mene” 
 • Malta – Gaia Gambuzza, „Diamonds in the Skies”
 • Polska – Laura, „To the Moon”
 • Portugalia – Nicolas Alves, „Anos 70”
 • Serbia – Katarina Savić, „Svet bez granica” 
 • Ukraina – Złata Dziuńka, „Nezłamna (Unbreakable)” 
 • Wielka Brytania – Freya Skye, „Lose My Head”
 • Włochy – Chanel Dilecta, „Bla Bla Bla”

Eurowizja Junior 2022: transmisja 

Eurowizja Junior 2022 odbędzie się w niedzielę, 11 grudnia – początek widowiska zaplanowano na godz. 16:00. W Polsce konkurs transmitować będzie telewizyjna Jedynka. Rywalizację wschodzących gwiazd europejskiej sceny muzycznej można śledzić również na youtube'owym kanale Junior Eurovision Song Contest