Grupa Maneskin ponownie trafiła na nagłówki serwisów internetowych w całej Europie. Zaledwie dwa tygodnie po ostatecznym wyjaśnieniu afery narkotykowej Damiano David i spółka znaleźli się w centrum kolejnej medialnej burzy. Tym razem usłyszeli zarzuty o plagiat. Członek holenderskiego zespołu The Vendettas twierdzi, że przebojowy utwór Zitti e buoni, z którym Włosi zdobyli Grand Prix 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie, to wierna kopia jednej z ich starych piosenek.

Eurowizyjny hit Maneskin to plagiat?

Tegoroczne zwycięstwo nietypowej jak na eurowizyjne standardy propozycji jest szeroko komentowane nie tylko we Włoszech, ale także za granicą. Temat zespołu Maneskin poruszony został m.in. podczas jednego z programów w belgijskiej stacji RTL4. To właśnie tam padło stwierdzenie, że Zitti e buoni to kalka utworu You want it, you've got it z 1994 roku.

Ta piosenka brzmi jak nasz utwór - powiedział na wizji Joris Lissens, członek The Vendettas.

Co ciekawe, muzyk sam jednak przyznał, że nie ma pewności co do tego, czy w tym przypadku faktycznie może być mowa o plagiacie czy raczej przypadkowym podobieństwie.

Teraz pojawia się pytanie, czy utwór można nazwać plagiatem. Naturalnie, ci młodzi ludzie (członkowie zespołu Maneskin - przyp. red). nie żyli w czasach, gdy tworzył nasz zespół. Jednak jak to sami powiedzieli - rock and roll nigdy nie umiera - dodał.

Przypominamy, że członkowie Maneskin mają od 20 do 22 lat. Czy to więc możliwe, że rzeczywiście znali utwór z połowy lat 90. z repertuaru szerzej nieznanego zespołu z Holandii? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam. 

Poniżej możecie w całości wysłuchać obydwu wspomnianych utworów. Słyszycie podobieństwo?

Zobacz także:

Maneskin - Zitti e buoni

The Vendettas - You want, you've got it