Facebook zmienia nazwę na Meta

Potwierdziły się doniesienia sprzed tygodnia – podczas odbywającej się co rok konferencji Facebook Connect Mark Zuckerberg poinformował o zmianie nazwy swego koncertu. Wyjaśnił, że decyzja ta jest bezpośrednio związana z zamiarem stworzenia zupełnie nowego „internetu”, określanego jako Metaverse - „metawersum”. Dlatego też już wkrótce wszystkie serwisy wchodzące w skład Facebooka będą funkcjonować pod nazwą Meta.

Na szczęście nas, użytkowników social mediów, zmiana ta nie dotknie w bardzo znaczącym stopniu (przynajmniej na razie). Należące do koncernu produkty, w tym sam serwis społecznościowy Facebook, będą nazywać się tak samo jak do tej pory.

Metaverse – co to jest „metawersum”?

Na konferencji Facebook Connect, która odbyła się 28 października, Zuckerberg zaprezentował jednak znacznie więcej, niż tylko nową nazwę spółki, nowe produkty i usługi. Jak twierdzą dziennikarze zajmujący się technologiami, CEO Facebooka pokazał przyszłość świata.

Mówiąc najkrócej jak to możliwe, Metverse – „metawersum” ma być następcą „mobilnego internetu”, ale w zupełnie innym wymiarze. Ma być  „rzeczywistością w rzeczywistości”. Wirtualną, alternatywną, trójwymiarową przestrzenią, w której będziemy mogli doświadczać wszystkiego, na co mamy ochotę – w pojedynkę lub z bliskimi. Ma to być rzeczywistość, którą znamy z książek i filmów science-fiction, o której śnili najwięksi fantaści i naukowcy.

 „W metawersum będzie można robić wszystko, co tylko potrafimy sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się. Zamiast patrzeć na ekran, będziemy czuć, że tam jesteśmy” – zapewnił Zuckerberg.

Metaverse – następca mobilnego internetu to zapowiedź nowego świata?

Jak to wszystko ma wyglądać? Podczas konferencji Mark Zuckerberg dał nam tego przedsmak: w wirtualnym pomieszczeniu stylizowanym na statek kosmiczny szef Facebooka odbył spotkanie ze „znajomymi” – trójwymiarowymi awatarami.

Metaverse nie będzie jednym produktem, ale raczej globalną siecią zbudowaną z kolosalnej liczby trójwymiarowych rzeczywistości, które razem mają tworzyć wspólny wirtualny kosmos.  „Jestem dumny z tego, co stworzyliśmy do tej pory i jestem podekscytowany tym, co przed nami - wychodzimy poza to, co możliwe dziś, poza ograniczenia ekranów, poza granice odległości i fizyki, w kierunku przyszłości” - mówił Zuckerberg. Obiecywał też:

 „To przyszłość, która wykracza poza jakąkolwiek firmę i która zostanie stworzona przez nas wszystkich”.

Co istotne, Metaverse powstaje już dziś - w oparciu o należącą do Facebooka platformę Horizon. Horizon już teraz umożliwia wykreowanie własnych wirtualnych przestrzeni, np. domu czy pracy. Niedługo do dyspozycji użytkowników mają też być gry, które pozwolą doświadczać fikcyjnego świata w sposób tak intensywny, jak nigdy dotąd. Największe mózgi Krzemowej Doliny pracują też nad narzędziami umożliwiającymi naukę w wirtualnej rzeczywistości?

Zobacz także:

Nie możecie się już doczekać? Czy raczej wolicie chodzić do fizycznych kawiarni, spacerować po prawdziwych plażach i spotykać się ze znajomymi, nie ich awatarami?