Do it yourself? Tak czy nie? Czy farbowanie włosów bibułą ma sens? Jak to zrobić, jeśli tylko bibułę mamy pod ręką?

Farbowanie włosów bibułą – co to za metoda?

Farbowanie włosów bibułą to popularna metoda koloryzacji, po którą chętnie sięgano w latach 90. i 00. ze względu na jej niski koszt i niezwykłą łatwość wykonania takiej koloryzacji. Podczas domowego zabiegu fryzjerskiego z bibuły pozyskiwany jest barwnik, który następnie aplikuje się na całe włosy lub pojedyncze pasma w celu zafarbowania ich na wybrany kolor. 

Jaka bibuła do farbowania włosów i gdzie kupić najlepszą?

Bibuła jest tania i łatwo dostępna. Koszt jednej rolki nie przekracza dwóch złotych, a nabyć ją można zarówno w dużych dyskontach, sklepach papierniczych, jak i w niezliczonej ilości sklepów internetowych. Fakt, czy jest gładka, czy marszczona nie ma większego znaczenia. Podobnie zresztą, jak kwestia przeznaczenia. Poszukiwanie tej z napisem: „bibuła do farbowania włosów” nie jest konieczne – tak samo dobrze sprawdzi się ta, której zazwyczaj używa się podczas zajęć plastycznych. Istotną rolę odgrywają dopiero barwy – im ciemniejsza bibuła, tym mocniejszy efekt farbowania. Odwrotnie w przypadku włosów: im ciemniejsze włosy, tym trudniej będzie uzyskać wybrany kolor. Które kolory z pewnością „wyjdą”? Oczywiście te najmocniej napigmentowane, silnie „puszczające kolor”, czyli czerwień, bordo, granat, fiolet, magenta, czy fuksja.

Farbowanie włosów bibułą: instrukcja krok po kroku

Przed zabraniem się za farbowanie włosów bibułą, konieczne jest skompletowanie potrzebnych akcesoriów. I choć większość z nich z pewnością każdy ma w swoim domu, to warto zrobić, a następnie zweryfikować checklistę, aby niczego w pośpiechu nie szukać. 

Farbowanie włosów bibułą - potrzebne akcesoria:

 • 1-2 rolki bibuły
 • Nożyczki
 • Ok. 500 ml ciepłej wody (mniej więcej 2 szklanki)
 • Nitrylowe lub lateksowe rękawiczki
 • Duża miska
 • Ręcznik bawełniany lub ręczniki papierowe
 • Koszulka, która może się pobrudzić
 • Grzebień lub szczotka do włosów

Opcjonalnie - jednorazowy czepek foliowy.

Farbowanie włosów bibułą - jak to zrobić?

 1. Przygotuj się do koloryzacji. Załóż „koszulkę do farbowania”, rękawiczki, odmierz odpowiednią ilość ciepłej wody i zorganizuj miejsce, w którym będziesz farbować włosy. Najbezpieczniej będzie to zrobić w łazience.
 2. Bibułę potnij w szerokie pasy, a włosy podziel na sekcje.
 3. Zmocz pasek bibuły, a następnie owiń nim wydzielone pasmo włosów. 
 4. Po zawinięciu wszyskich pasemek bibułą odczekaj kilka minut, aby barwnik wniknął strukturę włosów. Zafarbowane pasma możesz spiąć i opcjonalnie założyć na głowę jednorazowy czepek.
 5. Po zdjęciu bibuły wysusz włosy suszarką i ciesz się uzyskanym efektem.

Alternatywną opcją dla osób, które chciałyby zafarbować więcej włosów w krótszym czasie jest włożenie do wody całej rolki bibuły, odczekanie kilku minut do jej maksymalnego zabarwienia, a następnie moczenie w niej włosów przez ok. 5-10 minut. Po tym, na włosy należy założyć jednorazowy czepek foliowy, odczekać jeszcze kilka minut, a po jego zdjęciu dokładnie je wysuszyć. 

Cała procedura farbowania włosów bibułą trwa kilkanaście minut, jednak po zakończeniu warto odczekać chwilę z założeniem czystych ubrań, aby nie przenieść na nie barwnika.

Zobacz także:

Farbowanie włosów bibułą - efekty

Efekt farbowania włosów bibułą zależy od odcienia bibuły i koloru włosów. Na jasnych włosach będzie intensywniejszy, na ciemnych - subtelny, ale widoczny i z pewnością równie ciekawy. Na efekt mocno wpływa również stan i struktura włosów. Dużo łatwiej zafarbują się włosy zniszczone, w które mocniej i szybciej wnika pigment. Włosy nawilżone i gładkie słabiej absorbują barwnik, a co za tym idzie rezultat koloryzacji będzie delikatniejszy i prawdopodobnie szybciej zniknie. 

Farbowanie włosów bibułą - po ilu myciach schodzi, jak podtrzymać efekt i czy jest odpowiednie dla dzieci?

Trwałość farbowania włosów bibułą jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Zazwyczaj kolor znika już po pierwszym myciu, jednak w przypadku włosów zniszczonych, wysokoporowatych może utrzymać się do 2-3 myć. Sposobem na to, aby podtrzymać efekt jest mycie włosów wyłącznie w chłodnej lub zupełnie zimnej wodzie i stosowanie produktów przeznaczonych do włosów koloryzowanych. 

Należy podkreślić, że metoda ta, choć jest krótkotrwała, to jednocześnie bezpieczna i odpowiednia również dla dzieci. Zafarbowanie im włosów na bal karnawałowy, czy podczas wakacji nie uszkodzi ich struktury, a po umyciu ich szamponem oczyszczającym (np. przeciwłupieżowym) sprawi, że szybciej powrócą do wyglądu sprzed koloryzacji.

Wady i zalety farbowania włosów bibułą. Czy farbowanie włosów bibułą niszczy włosy?

Zalet farbowania włosów bibułą jest wiele. Przede wszystkim jest to prosta, tania i szybka metoda. Ponadto:

 • farbowanie bibułą nie niszczy włosów - nie wpływa na ich strukturę i ogólny stan,
 • pozwala przetestować wiele różnych odcieni bez ryzyka trwałego, niezadowalającego efektu,
 • jest odpowiednie dla włosów uszkodzonych poprzez zabiegi stylizacyjne lub nieudaną, trwałą koloryzację.

Koloryzacja włosów bibułą ma jedną, podstawową wadę, która jednak dla wielu może być zaletą: jest nietrwałe i szybko się zmywa, a uzyskany efekt jest często subtelniejszy niż ten, który osiągamy dzięki profesjonalnemu zabiegowi fryzjerskiemu. Nie zmienia to jednak faktu, że sama procedura może być ciekawym eksperymentem i świetną zabawą.