Branża beauty to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin w ostatnich latach. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze metody na poprawę wyglądu. Firmy produkujące kosmetyki prześcigają się nawzajem i co chwile wypuszczają kolejne produkty. Naukowcy ciągle opracowują nowe technologie oraz urządzenia do upiększania i opóźniania procesów starzenia się.

Ludzka skóra każdego dnia jest wystawiana na wiele czynników, które negatywnie wpływają na jej zdrowie i wygląd. Oprócz tych zewnętrznych dochodzą procesy wewnątrz organizmu, które z wiekiem funkcjonują wolniej i słabiej. Z czasem ciało nie regeneruje się tak szybko i nie broni się tak dobrze przed negatywnym wpływem wielu czynników takich jak chociażby wpływ światła słonecznego na skórę. Mnóstwo takich elementów skutkuje tym, że po prostu się starzejemy. Nie martwcie się! Są jednak sposoby by nieco spowolnić ten proces, a nawet delikatnie cofnąć. Jednym z sposobów jest fotoodmładzanie.

Co to jest fotoodmładzanie?

Fotoodmładzanie to zabieg medycyny estetycznej, polegający na naświetlaniu danej części ciała światłem laserowym o małej gęstości energetycznej. Co to właściwie oznacza? Takie światło w specjalny sposób rozgrzewa skórę w konkretnym miejscu, powodując mikrouszkodzenia tkanki, co pobudza ją do regeneracji, czyli dobudowy włókien kolagenowych i elastynowych.


Podczas zabiegu skóra poddawana jest działaniu bardzo intensywnego, pulsującego światła. Co więcej, proces sprawia, że poza odbudowanymi włóknami, pojawiają się również nowe. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza, gładsza, a drobne linie i zmarszczki stają się wygładzone – twierdzi dr Łukasz Preibisz z Kilinki Preibisz SkinDoctors.


Wnikające głębiej światło oddziałuje w pozytywny sposób na melaninę, której zaburzenia powodują przebarwienia na skórze i hemoglobinę, której nieprawidłowa praca pływa na rozszerzanie naczyń krwionośnych i np. powstawanie rumienia.

Procesy starzenia się to nic innego jak zmniejszenie gęstości włókien kolagenowych w skórze. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego oraz podskórnej tkanki tłuszczowej. Te wszystkie elementy odpowiadają za jędrność, elastyczność, świetlistość oraz zdrowy i świeży wygląd skóry. Dlatego tak ważne jest, aby spowolnić proces redukcji tych składników w naszym ciele.

Fotoodmładzanie jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu poprawia się owal twarzy, zmniejszają się zmarszczki mimiczne twarzy, znikają przebarwienia i twarz wygląda młodziej. Ponadto jest to zabieg mało inwazyjny, który nie wiąże się praktycznie z żadnymi powikłaniami.

Ile zabiegów fotoodmładzania trzeba wykonać, aby było widać efekty?

W przypadku większości zabiegów medycyny estetycznej i ogólnej chęci dbania o swój wygląd należy działać regularnie. Podobnie jest z fotoodmładzaniem, które jest zabiegiem seryjnym. To znaczy, że trzeba wykonać konkretną ich ilość w określonym odstępie czasu, aby przyniosły zamierzone efekty. Należy umówić się na ok. pięć sesji w odstępie czasowym od 3 do 4 tygodni. Jeden zabieg trwa około godziny, dlatego nie jest to bardzo czasochłonny proces, a to kolejna zaleta tej usługi.

Zobacz także:

Jak przygotować się przed fotoodmładzaniem?

Dosyć istotne jest odpowiednie przygotowanie się do takiego zabiegu.

  • Przede wszystkim przed umówieniem się do miejsca, które takowy wykonuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem i upewnienie się, że osoba wykwalifikowana w tym kierunku będzie wykonywać usługę.
  • Istotny jest również sam dzień przed wykonaniem fotoodmładzania. Wówczas nie wolno spożywać alkoholu, ani używać kosmetyków zawierających alkohol. Identycznie jak w dniu zabiegu.
  • Warto również pamiętać, że po wykonanym zabiegu nie powinno się opalać przez minimum miesiąc. Tak samo odradzanie jest opalanie ciała przed zabiegiem, ponieważ to może wpłynąć na jego efektywność.
  • Bezpośrednio po odmładzaniu laserowym należy unikać dużej aktywności fizycznej oraz korzystania z sauny.
  • Konieczne jest również odstawienie leków i ziół światłouczulających na minimum 14 dni przed zabiegiem.

Komu polecane jest fotoodmładzanie?

Zabiegi odmładzania skoncentrowaną wiązką laserową są dedykowane przede wszystkim osobom, które chcą spowolnić widoczne u nich procesy starzenia się. Takich, u których skóra jest wiotka i w sposób nieinwazyjny chcą na to wpłynąć.  

Nie jest to jedyna grupa osób, której poleca się tego typu metodę. Fotoodmładzanie sprawdzi się również u młodych osób, u których występuje wydzielanie zbyt dużej ilości sebum.

Ponadto u ludzi, u których wystąpił rumień, mają naczynka na twarzy, przebarwienia posłoneczne lub trądzik różowaty.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu fotoodmładzania?

Praktycznie wszystko co wpływa w sposób znaczny na organizm ma przeciwskazania i mimo, że fotoodmładzanie jest bardzo bezpieczną metodą hamowania procesów starzenia, to również takie posiada. Warto się z nimi zapoznać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Z tego typu zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i te, które są na etapie karmienia piersią.

Osoby z mocną i świeżą opalenizną oraz spożywające leki i suplementy zawierające beta–karoten również nie powinny. Ich skóra jest zdecydowanie bardziej wrażliwa i zabieg laserowy mógłby ją dodatkowo podrażnić, co skutkowałoby jeszcze większymi powikłaniami.

Pacjenci zażywający leki przeciwzakrzepowe np. będący po operacji nie mogą skorzystać z takiej usługi. Również ci, chorujący na cukrzycę, przewlekłe choroby układu naczyniowo-krążeniowego, które mają wykryty nowotwór lub inną chorobę autoimmunologiczną.

Wszystkie osoby z zaburzeniami gospodarki hormonalnej również są wyłączone z grupy mogącej korzystać z tego typu zabiegu medycyny estetycznej.

Zakażenia skóry, jej stany zapalne, rany otwarte i wszelkiego rodzaju podrażnienia dyskwalifikują do przystąpienia do fotoodmładzania.

Jeżeli nie dotyczy cię żadne z powyższych schorzeń, a mimo to masz obawy i wątpliwość to zdecydowanie skonsultuj się z lekarzem, który odpowiednio podpowie i doradzi czy taki zabieg będzie korzystny w twoim przypadku i przede wszystkim nie wpłynie negatywnie na organizm.

Czy fotoodmładzanie boli?

Fotoodmładzanie to zabieg, którego nie należy się obawiać. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań i lekarz dał zielone światło na skorzystanie z takiej usługi, to nie ma się czego bać. Skóra będzie nagrzewana przez wiązkę laserową i może się pojawić delikatne pieczenie, natomiast ono po kilku godzinach ustępuje. To rewelacyjna metoda na walkę z bezlitosnym czasem, który nieubłaganie upływa. Dzięki niej będziesz dłużej cieszyć się piękną i sprężystą skórą oraz pozbędziesz się problemów skórnych, jeżeli takie posiadasz. Niejednokrotnie taka seria zabiegów znacznie zmniejszyła ilość i widoczność zmarszczek, a nawet całkiem je zlikwidowała. Niesamowite efekty bez stołu operacyjnego i chirurgów plastycznych? Są możliwe m.in. dzięki fotoodmładzaniu.