Czy jeden dzień na kupienie tęczowej flagi to nie za dużo? Takie zadanie miało przed sobą 8 osób, które możemy zobaczyć w nowym wideo Kampanii Przeciw Homofobii „Gdzie po flagi?”. I okazało się to zadaniem bardzo trudnym do wykonania! 

Bohaterki i bohaterowie spotu KPH

Dwie przyjaciółki, młody mężczyzna z psem, rodzice z dwójką dzieci, ekscentryk, który nic nie mówi, tylko śpiewa i jedno zadanie. Czy uda im się zorganizować tęczowe flagi, by celebrować Miesiąc Dumy (Pride Month). Obchodzimy go w czerwcu na całym świecie. Jest to moment, kiedy z jednej strony afirmujemy różnorodności, a z drugiej przypominamy, że walka trwa, że społeczność LGBT wciąż w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce, nie ma zapewnionych równych praw. 

O czym opowiada spot KPH „Gdzie po flagi?”

Bohaterki i bohaterowie spotu KPH poszukują tęczowych flag pod czujnym okiem kamery. Przeszukują szafy i pawlacze, bo przecież ta flaga gdzieś tu była. Szukają w sieci sklepów z tęczowym asortymentem i szybką dostawą. Szukają także na mieście. A przy okazji opowiadają, dlaczego chcą wywiesić flagę w swoim oknie, co dla nich znaczy Miesiąc Dumy.

Dla Pawła - aktora, który coming out ma za sobą - to sposób na pokazanie światu, że osoby LGBT istnieją. Olga – współwłaścicielka salonu Nailed It - flagą chce wysłać innym sygnał, że u niej mogą czuć się bezpiecznie. Dla Ewy i Adriana tęczowa flaga to symbol walki o wolność, co w prostych słowach tłumaczą swoim córeczkom mówiąc, że „trzeba dbać o to, żeby wszyscy czuli się dobrze”.

fot. Paweł Kocan dla KPH

Sytuacja osób LGBT w Polsce

Niestety w naszym kraju prawa osób LGBT wciąż praktycznie nie istnieją. Jak niedawno się mogliśmy i mogłyśmy przekonać, w rankingu ILGA-Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie nasz kraj drugi rok z rzędu zajął niechlubne miejsce. Polskie prawo okazało się być najbardziej homo- i transfobiczne w Unii Europejskiej. Mogliśmy dowiedzieć się na tej podstawie, że konsekwentnie oddalamy się od  krajów UE w kierunku Rosji, Białorusi i Armenii - krajów o najbardziej  homo- i transfobicznym prawodawstwie w Europie, jak alarmowało właśnie KPH.

O co walczy społeczność LGBT w Polsce?

  1. Prawo do zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez pary osób tej samej płci

  2. Wprowadzenie ustawy o uzgodnieniu płci

  3. Nowelizację Kodeksu karnego, tak by chronił osoby LGBT przed przemocą motywowaną homo- i transfobią

  4. Zakaz prowadzenia eksperymentujących na osobach LGBT pseudoterapii konwersyjnych

  5. Wprowadzenie do podstawy programowej treści związanych z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe

  6. Respektowanie przez polskie władze przepisów unijnych chroniących osoby LGBT przed dyskryminacją

Dlaczego warto wywiesić tęczową flagę?

W Warszawie w wielu oknach czy na balkonach tęczowe flagi powiewają przez cały rok. I od razu robi się cieplej na sercu. Choć to niby tylko symbol. Ale widzimy, że dla ludzi równość i prawa człowieka to coś ważnego i chcą to pokazać. 

Z wideo KPH płynie też przekaz, jak ważne w walce o równość jest zaangażowanie wszystkich - zarówno osób LGBT, jak i sojuszniczek i sojuszników. Stąd padające na koniec filmu mobilizujące do działania pytanie „A Ty dlaczego wywiesisz tęczową flagę?”.

Z tęczowymi flagami jest w Polsce trochę jak z równymi prawami dla osób LGBT - powinny być powszechnie dostępne dla wszystkich, a ich nie ma - mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii i dodaje - Dlatego ogłaszamy w czerwcu wielką mobilizację. Niech każda osoba, która świętuje  Miesiąc Dumy, wywiesi tęczową flagę, zrobi zdjęcie i umieści je w mediach społecznościowych z hasztagiem #MiesiącDumy. Wspólnie wywalczymy równość, ale musimy się angażować!

Kampania Przeciw Homofobii przez cały czerwiec będzie udostępniać na swoim profilu na Instagramie zdjęcia z tęczowymi flagami, których autorzy/ki użyją hasztagu #MiesiącDumy i otagują @kph_official. Dołączycie?