Skąd wziął się styl glam rock?

Glam rock to gatunek muzyczny i subkultura, która narodziła się w Wielkiej Brytanii w latach 70. XX wieku. Ten odważny i ekstrawagancki styl wyrażał się zarówno w muzyce, jak i w wizerunku artystów. Początki glam rocka związane są z artystami takimi jak David Bowie i T. Rex, którzy wprowadzili nowy rodzaj teatralności do muzyki pop. Ich ekscentryczne stroje, androgyniczne wizerunki i kontrowersyjne teksty przyciągnęły uwagę młodzieży i wywołały rewolucję kulturową, przyczyniając się do powstania stylu, który dziś nazywamy glam rockiem.

Artyści stylu glam rock

 • Queen,
 • David Bowie,
 • Prince,
 • Alice Cooper,
 • Elton John,
 • KISS,
 • New York Dolls.

Moda glam rock

Glam rock to nie tylko muzyka, to także pełnoprawna subkultura, która przekłada się na wyrazisty styl i modę. Artystyczne ubrania, lśniące tkaniny, platformy i wręcz nadmiar błysku to charakterystyczne elementy mody glam rockowej. Stroje tego okresu były często odważne, seksowne i zmysłowe, a artyści nie wstydzili się eksponować swojej androgynicznej strony. Niektórzy z nich, na przykład David Bowie, mieli swoje własne linie odzieżowe. Co więcej, współpracowali z wybitnymi projektantami, aby stworzyć kostiumy, które do dziś są rozpoznawalne na całym świecie. Ikoniczne kostiumy Davida Bowiego były zaprojektowane przez Freddiego Burrettiego, włączając słynny strój „Ziggy Stardust”.

Projektanci stylu glam rock

Wśród ikonicznych projektantów czasów świetności glam rocka należy również wymienić Ossiego Clarka. Ten brytyjski projektant mody znany był z projektowania skąpych, kolorowych strojów popularnych wśród artystów tamtych czasów. Jego kreacje były odważne i nie bały się eksponować ciała. Sklep odzieżowy Biba w Londynie był mekką mody glam rockowej. Jego właścicielka, Barbara Hulanicki, projektowała ubrania, które były modne, ekstrawaganckie i przesiąknięte duchem tego okresu. Nie możemy również zapomnieć o Vivienne Westwood. Chociaż Westwood stała się bardziej znana w latach 80. dzięki swojemu wkładowi w ruch punk, to jej wczesne projekty były zainspirowane glam rockiem. Jej odważne i kontrowersyjne ubrania wpłynęły na modę i styl tego okresu.


Barbara Hulanicki / fot. Getty Images / Evening Standard

Elementy garderoby w stylu glam rock

W garderobie w stylu glam każdy element stroju odgrywa ważną rolę, tworząc wspólną, teatralną całość – od falban i błyszczących kurtek po platformy i kapelusze. To wybór odważnych i ekscentrycznych elementów, definiuje nie tylko ten styl, również postawę życiową. Przechodząc przez kluczowe elementy tej niezapomnianej estetyki, widzimy jak glam rock nieustannie inspiruje dzisiejsze pokolenia miłośników mody, tworząc unikalny język wyrażania siebie. 

Jeśli chcesz ubrać się w stylu glam rock, oto kilka niezbędnych elementów garderoby:

 • Koszule z falbanami,
 • obcisłe spodnie rurki,
 • błyszczące kurtki i kamizelki.
 • buty na platformie,
 • czapki i kapelusze,
 • kombinezony ze spandexu,
 • brokat,
 • skórzane lub jedwabne kurtki.

Wszystkie te elementy garderoby łączą się, tworząc niezapomniany wizerunek, który jest jednocześnie odważny i elegancki. Styl glam rock to więcej niż tylko ubrania – to manifestacja kreatywności i odwagi, która trwa i nadal inspiruje kolejne pokolenia miłośników mody.

Makijaż w stylu glam rock

Makijaż w stylu glam rock jest niezwykle charakterystyczny i odważny. Makijaż w stylu glam rock to wyraz artystycznej ekstrawagancji, a jego odważne elementy stanowiły nie tylko dopełnienie całego wizerunku, ale również wyrażenie twórczej wolności i buntu. Ten styl nadal inspiruje miłośników mody i makijażu, którzy chcą eksperymentować i tworzyć oryginalne, efektowne looki. Oto co go wyróżnia:

Zobacz także:

Wyrazisty makijaż oczu Glam Rock

Głównym punktem makijażu w tym są oczy. Artystyczne i wyraziste makijaże oczu w stylu glam rock ma im nadać wyrazisty i dramatyczny charakter. Aby osiągnąć ten efekt, malowano intensywną kreskę na powiece. Często była to kreska w kształcie kociego kota, rozciągnięta w kierunku skroni, aby stworzyć efekt migoczących oczu. Często sięgano po kolorowe cienie do powiek. Najpopularniejsze były jaskrawe odcienie, takie jak niebieski, fioletowy, złoty lub srebrny. Stosowano je zarówno na górnej, jak i dolnej powiece, aby zintensyfikować odcień źrenicy.

Makijaż ust w stylu glam rock

W makijażu w stylu glam rock podkreślano nie tylko oczy – stawiano również na wyraziste usta. Artystki i artyści tego okresu często malowali usta na jaskrawe kolory lub je ozdabiali brokatem, aby uzyskać jak najbardziej spektakularne efekty. Czerwone, różowe, pomarańczowe lub purpurowe pomadki cieszyły się ogromną popularnością. Makijaż ust miał być intensywny i przyciągający uwagę. Dla jeszcze większego rozmachu, usta przyozdabiano brokatem. W przypadku makijażu w stylu glam rock więcej znaczy więcej.

Fryzury w stylu glam rock

Styl glam rock był nie tylko znany z ekstrawaganckiego makijażu i odważnych strojów, ale także z charakterystycznych fryzur, które pomagały artystom wyrazić swoją osobowość i podkreślić indywidualność. Te kultowe fryzury glam rocka odzwierciedlały ducha tego okresu, który zachęcał do odważnych wyborów i kreatywności w zakresie stylizacji włosów. Były one nie tylko znakiem rozpoznawczym artystów, ale również symbolem całej subkultury glam rockowej.

Oto lista kultowych fryzur związanych z glam rockiem:

 • Fryzura mullet, czyli krótsza góra i dłuższa tylna część, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn,
 • Długie, falujące włosy, lakierowane i stylizowane w sposób, który nadawał im objętości,
 • Nastroszone włosy w stylu punk,
 • Krótka grzywka,
 • Ekscentryczne fryzury,
 • Afro,
 • Fryzury androgyniczne.
 • Fryzury z odważnymi kolorami – różowe, niebieskie czy zielone włosy.

Glam rock to więcej niż tylko muzyka – to styl życia i wyraz artystycznej ekstrawagancji. Błyszczące stroje, odważne fryzury i intensywny makijaż to tylko niektóre z elementów, które sprawiają, że ten styl jest niezapomniany i nadal inspiruje dzisiejsze pokolenia artystów i miłośników mody. 

Styl glam rock – wpływ na kulturę

Glam rock nie tylko zrewolucjonizował modę, ale także wpłynął na sposób, w jaki ludzie wyrażają swoją tożsamość i indywidualność. Styl ten przekraczał granice płciowe, co było szczególnie widoczne w androgynicznych wizerunkach artystów. David Bowie, będący ikoną glam rocka, był jednym z pionierów w łamaniu norm dotyczących ubioru i wyglądu, co miało ogromny wpływ na kształtowanie się późniejszych trendów i mody. Jednak glam rock to nie tylko kwestia wyglądu, ale także postawy życiowej. Subkultura ta promowała odwagę, bunt i wolność wyrażania siebie. Artystyczne eksperymenty, nietypowe połączenia w modzie oraz kontrowersyjne teksty piosenek były manifestacją artystycznej niezgody na status quo oraz chęci odrzucenia konwencji społecznych.

Glam rock współcześnie

Dziedzictwo glam rocka trwa nadal. Ten styl cały czas ma wpływ na trendy muzyczne, modę i kulturę. Odwaga i skłonność do artystycznych eksperymentów epoki glam rock stały się inspiracją dla wielu współczesnych twórców, którzy w tej stylistyce poszukują środków wyrazu i indywidualności. Glam rock to nie tylko chwilowy przebłysk mody i dźwięku, to manifestacja odwagi, buntu i wolność wyrażania siebie, która trwa nie tylko na scenie, ale także w sercach tych, którzy cenią kreatywność ponad konwencje. W dzisiejszych czasach możemy dostrzec elementy glam rocka w wielu współczesnych trendach mody, zwłaszcza w tych, które eksplorują granice i nie boją się wyrażać oryginalności. To potwierdza trwałe dziedzictwo tego ekstrawaganckiego stylu.

Styl glam rock przekroczył granice czasu i cały czas na wpływ na kulturę popularną. Śmiały, oryginalny i nieustraszony charakter tego stylu nadal inspiruje kolejne pokolenia do przełamywania konwencji i wyrażenia swojej indywidualności. Dziedzictwo glam rocka to nie tylko zbiór ikonicznych utworów muzycznych czy niezapomnianych strojów, ale także filozofia artystycznego buntu, która nadal podtrzymuje płomień kreatywności. Jego wpływ na społeczeństwo nie ogranicza się jedynie do wyglądu czy dźwięku; to również manifestacja postawy wolnościowej, która wciąż zachęca do śmiałości w wyrażaniu swojej autentyczności. Czy już wiesz, czym jest styl glam rock?