Dziwne zmiany na paznokciu

Paznokieć jest jednym z wytworów naskórka. Pełni funkcje nie tylko estetyczne – przede wszystkim chroni opuszki palców. Tysiące lat temu służył człowiekowi też do obrony. Zdrowe paznokcie są gładkie i mają jednolity kolor. Wgłębienia, bruzdy czy górki na paznokciach nie są więc normą, jeśli więc się pojawią, warto zastanowić się nad przyczyną, a najlepiej skonsultować z lekarzem. Zmiany na płytce mogą wiązać się z chorobami paznokci, takimi jak:

 • grzybica
 • drożdżyca
 • zanokcica
 • łuszczyca
 • onycholiza

Zmiany na powierzchni paznokci mogą również towarzyszyć chorobom i zaburzeniom ogólnoustrojowym. Najczęściej jako pierwsze rzucają się w oczy przebarwienia na paznokciach. Nie zawsze muszą być oznaką choroby – żółta płytka na przykład może być efektem palenia papierosów. Przebarwienia brązowe mogą natomiast świadczyć o grzybicy paznokcia, jednak atakuje ona głównie paznokcie u stóp. Zielone plamy na paznokciach najpewniej sygnalizują zakażenie pałeczkami ropy błękitnej, czyli tzw. zieloną bakterią, która przenosi się między innymi przez brak odpowiedniej higieny w salonach manicure, na przykład używanie brudnych pilników czy cążków. Zarówno grzybica, jak i „zielona bakteria”, wymagają wizyty u dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Kolejnymi, niepokojącymi przebarwieniami są czarne i bordowe kropki lub linie. To może być po prostu mały krwiak, choć w ten sposób objawia się też czerniak – groźny nowotwór skóry, dlatego jeśli zmiana nie znika po kilku dniach, warto udać się na konsultację dermatologiczną. Przebarwienia na paznokciach mogą być też spowodowane… ciemnym, mocno napigmentowanym lakierem. Jeśli chcesz ich uniknąć w przyszłości, przed nałożeniem właściwego koloru zastosuj specjalną bazę lub odżywkę. 

Poziome garbki na paznokciach i pionowe rowki? Co to może być? 

Objawem, który często niepokoi, jest zmiana faktury płytki paznokcia. Górki i poziomie garbki na paznokciach, które utrzymują się przez długi czas, powinny skłonić do wizyty u lekarza, gdyż niektóre schorzenia z tym związane mogą prowadzić do onycholizy, czyli oddzielenia się płytki od macierzy paznokcia. Górki na paznokciach mogą być efektem urazów mechanicznych, takich jak uderzenia, długotrwałe uciskanie, a także zbyt intensywne wycinanie skórek, czy nieumiejętnie korzystanie z frezarki do paznokci. Na zmianę faktury płytki paznokcia narzekają też często osoby, które na co dzień zajmują się sprzątaniem – powodem jest zbyt długi kontakt płytki z chemikaliami. Pionowe rowki na paznokciach natomiast, często możemy zauważyć u ludzi starszych. Jest to normalny objaw, towarzyszący starzeniu się organizmu. W przypadku ludzi młodych, rowki mogą być spowodowane niedoborami substancji odżywczych. 

Co oznaczają dołki, paski i białe plamki na paznokciach?

Bardzo często do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, zgłaszają się osoby narzekające na białe plamki na paznokciach. To leukochynia. Mogą one występować pojedynczo, lub przyjmować nawet formę prążków. Białe plamki mogą być efektem drobnych urazów mechanicznych łożyska paznokcia, na przykład spowodowanych zdejmowaniem tipsów. Niestety, mogą również świadczyć o niedoborach takich składników, jak:

 • żelazo
 • wapń
 • cynk
 • witaminy z grupy B

W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza w celu dobrania odpowiedniej suplementacji i zmiany nawyków żywieniowych. 
Leukochynia może też towarzyszyć poważnym schorzeniom organizmu. Do chorób, które objawiają się białymi plamkami na paznokciach zaliczamy:

 • anemię
 • gruźlicę
 • choroby przewodu pokarmowego
 • zatrucie metalami ciężkimi
 • niewydolność nerek

Białe plamki na paznokciach mogą sygnalizować również obniżoną odporność. 

Bruzdy na paznokciach – jakie są przyczyny pofalowanej płytki?

Bruzdy, podobnie jak fale czy górki na paznokciach, mogą być efektem urazu mechanicznego. Poziome bruzdy są też charakterystyczne w zaawansowanym stadium grzybicy paznokcia, towarzyszą silnemu zrogowaceniu i mogą zwiastować tzw. zejście paznokcia. Poziome bruzdy, które obejmują całą szerokość paznokcia, są nazywane liniami Beau. Linie Beau są efektem przejściowego zahamowania wzrostu płytki paznokcia i często mogą świadczyć o poważnych chorobach. Zaliczamy do nich:

 • choroby nerek
 • choroby wątroby
 • nowotwory (zwłaszcza w trakcie leczenia)
 • niedożywienie
 • nadwrażliwość na przyjmowane leki

Bruzdy, bądź linie Beau mogą również świadczyć o przebytych w przeszłości:

 • operacji
 • wstrząsie
 • poważnej infekcji 
 • hipokalcemii
 • choroby układowej
 • silnym stresie (śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy)

Zauważenie podobnych zmian na paznokciach powinno skłonić do konsultacji z lekarzem. Linie Beau mogą ustąpić po wyleczeniu przyczyny, czyli choroby której towarzyszą. 

Pofalowana płytka – jak zlikwidować? 

Fałdy, przebarwienia i górki na paznokciach są trudne do ukrycia pod lakierem. Czasem zresztą – ze względu na podjęte leczenie – w ogóle nie powinno się go używać. By pozbyć się zmian, należy dokładnie przyjrzeć się ich genezie. Jeśli zmiany na paznokciu są wynikiem błędów w stylizacji (wycinania skórek, piłowania, zdejmowania tipsów), jedynym wyjściem jest odczekanie aż paznokieć odrośnie. W międzyczasie warto stosować nawilżające i wzmacniające odżywki, a także olejki i kremy, które poprawią krążenie i pobudzą płytkę do szybszego wzrostu.

Jeśli paznokcie nie mają głębokich urazów, a jedynie przydałaby im się intensywna pielęgnacja, warto zainwestować w tzw. manicure japoński. Polega on na wcieraniu w płytkę specjalnej pasty z zawartością witamin, keratyny, pyłku pszczelego i krzemionki, a następnie zabezpieczenie jej dedykowanym pudrem. Paznokcie są odżywione i nabłyszczone, efekt może utrzymać się nawet do dwóch tygodni.

Jeśli zmiany na paznokciach są wynikiem choroby, w pierwszej kolejności należy rozpocząć jej leczenie. W przypadku przebarwień i lekkich bruzd, mogą one zniknąć po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Paznokcie zaatakowane grzybicą można dodatkowo malować specjalnymi lakierami, które stopniowo rozjaśniają płytkę. Pofalowanej płytki nie należy opiłowywać i na siłę wygładzać – może to zaowocować pogorszeniem jej stanu, a także doprowadzić do rozwinięcia się infekcji lub onycholizy. Najlepsze co możemy zrobić, to otoczyć dłonie i paznokcie specjalną opieką, czyli przede wszystkim chronić je przez działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak detergenty. Warto zaopatrzyć się w lateksowe, bądź gumowe rękawiczki i korzystać z nich w trakcie sprzątania. Należy też unikać skubania i drapania płytki i oczywiście odłożyć stylizacje z wykorzystaniem żelu lub akrylu na później.