Kilka tygodni temu, za sprawą najnowszej listy najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”, media (zwłaszcza amerykańskie) rozpisywały się o nadchodzącym „końcu ery Kardashianek”. Powodem miał być spadek w rankingu Kim Kardashian, która z majątkiem szacowanym na 960 milionów dolarów zajęła dalekie 2259. miejsce. I fakt, szczyt popularności klanu Kardashian-Jenner prawdopodobnie minął, jednak należące do niego osoby z pewnością nie mogą narzekać na brak pieniędzy. Sprawdzamy, która z sióstr Kardashian-Jenner zarabia najwięcej, a którą można określić jako „najbiedniejszą” i jak ma się do tego plan biznesowy Kris Jenner.

Historia fortuny Kardashianów: od Movie Tunes do sprawy O.J. Simpsona

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie: „skąd Kardashianki mają pieniądze” musimy cofnąć się do lat 70. minionego wieku i przyjrzeć się bliżej postaci Roberta Kardashiana. 

Robert Kardashian urodził się 22 lutego 1944 w Los Angeles. Jego rodzice byli emigrantami z Armenii, którym udało się spełnić American dream. Prowadzili całkiem dobrze prosperującą firmę, zajmującą się obróbką i pakowaniem mięsa, dzięki czemu mogli zapewnić synowi możliwość pójścia na studia. Robert nie zdecydował się na przejęcie rodzinnego biznesu. Ukończył prawo na uniwersytecie w San Diego, a po 10 latach praktyki zawodowej zainwestował w branżę rozrywkową, w której dostrzegł ogromny potencjał. Założył Movie Tunes - genialny w swojej prostocie biznes, opierający się na puszczaniu muzyki między filmami w kinach, która perfekcyjnie wpisze się w klimat emitowanych produkcji. 

Pod koniec lat 70., podczas jednej ze służbowych podróży, poznał stewardesę Kris Houghton. Szybko zostali parą, w 1978 roku wzięli ślub, a rok później zostali rodzicami. Ostatecznie doczekali się czwórki dzieci - córek Kourtney, Kim i Khloé oraz syna Roberta Juniora. Rodzina była dobrze sytuowana i uchodziła za przykładną. Kardashianowie obracali się znamienitym towarzystwie, do którego należał m.in. Barron Hilton i stronili od skandali. 

Sielanka skończyła się w 1990 roku. W 1991 roku Kris Houghton i Robert Kardashian rozwiedli się. Niedługo później Kris wyszła za mąż za sportowca Bruce’a Jennera (obecnie Caitlyn Jenner). Zdecydowała się przyjąć jego nazwisko, stając się (jedyną w swoim rodzaju) Kris Jenner. W 1995 roku na świat przyszła ich pierwsza córka Kendall, a dwa lata później rodzina powiększyła się o Kylie. 

W międzyczasie miało miejsce wydarzenie, które w niebagatelny sposób wpłynęło na życie Kardashianów. W czerwcu 1994 roku do Roberta Kardashiana z prośbą o pomoc zwrócił się O.J. Simpson, gwiazdor futbolu amerykańskiego, a prywatnie przyjaciel rodziny, który został oskarżony o zabójstwo byłej żony, Nicole Brown i jej kochanka, Rona Goldmana. Po wyjściu od przyjaciela-prawnika za Simpsonem ruszył policyjny pościg, który ostatecznie zakończyło poddanie się futbolisty, do którego namówił go sam Kardashian. Ostatecznie, Robert Kardashian czynnie uczestniczył w procesie jako jeden z obrońców, a cała sprawa uczyniła go prawdopodobnie najlepiej opłacanym prawnikiem w USA. Nie obeszło się jednak bez kontrowersji - rodzina Rona Goldmana (ofiary morderstwa) twierdziła, że za ukryciem narzędzia zbrodni stał właśnie Kardashian.

Zobacz także:

Słynne zdjęcie Roberta Kardashiana wykonane na sali sądowej podczas jednej z rozpraw ws. domniemanego morderstwa dokonanego przez O.J. Simpsona / fot. Lee Celano/WireImage via Getty Images

Robert Kardashian zmarł na raka przełyku niespełna sześć lat po ostatecznym zakończeniu procesu. W momencie śmierci dysponował majątkiem przekraczającym 100 milionów dolarów.

Strategia biznesowa Kris it's on: odkrywanie tajemnic Roberta, sekstaśma Kim i pokazywanie wszystkiego, co się da w „Keeping Up With the Kardashians”

Obserwatorzy poczynań medialnych Kardashianek zgodnie twierdzą, że „strategia biznesowa Kris”, mająca na celu zwiększenie majątku rodziny i uzyskanie statusu top-celebrytów rozpoczęła się od razu śmierci Roberta Kardashiana. Kris wybrała prosty, ale jednocześnie niezwykle kontrowersyjny sposób, aby wypromować siebie, dzieci i byłego męża. Wykorzystała przede wszystkim sprawę O.J. Simpsona, w którą zamieszany był jej były mąż oraz sekstaśmę własnej córki (co do dziś u wielu wywołuje niesmak). Sekstaśma Kim Kardashian nie wypłynęła przypadkiem - została wydana jako film pornograficzny przez wytwórnię Vivid Entertainment. Dzięki temu o ultrapopularnych dziś Kardashiankach zrobiło się naprawdę głośno. Efektem afery było także odszkodowanie w wysokości 5 milionów dolarów oraz... kontrakt z telewizją E! na reality show z udziałem całej rodziny, który miał wkrótce okazać się prawdziwą żyłą złota. 

Kris Jenner i Caitlyn Jenner (jeszcze jako Bruce) oraz Khloé, Kourtney i Kim Kardashian promują wspólnie drugi sezon Keeping Up With the Kardashians (2008) / fot. Jeffrey Mayer/WireImage via Getty Images

Pierwszy odcinek reality show „Keeping Up With the Kardashians” („Z kamerą u Kardashianów”) wyemitowano 14 października 2007 roku. Program okazał się absolutnym hitem. Bił rekordy popularności nie tylko w USA, ale także wielu innych krajach, które zdecydowały się na wykupienie licencji. Finalnie powstało aż 20 serii, na które złożyło się 280(!) klasycznych i 5 specjalnych odcinków. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się relacje z przygotowań do ślubu Kim z koszykarzem Krisem Humphreyem, czy procesu tranzycji ojca Kendall i Kylie, Bruce’a Jennera, który na oczach milionów widzów stawał się Caitlyn. 

Popularność produkcji przełożyła się na gigantyczne zyski. Wszyscy członkowie klanu Kardashian-Jenner ze zdobytego statusu celebrytów czerpali garściami. Brali udział w dziesiątkach kampanii reklamowych, zakładali kolejne marki i występowali w powstałych za sprawą „Keeping Up With the Kardashians” mniejszych produkcjach, dedykowanych konkretnym osobom (m.in. „Kourtney and Khloé Take Miami”, „Khloé & Lamar”, czy „I Am Cait”).

Nieustanne promowanie siebie uczyniło klan Kardashian-Jenner jedną z najbogatszych, a na pewno najbardziej rozpoznawalną rodziną na świecie i nie zmienił tego nawet koniec emisji „Keeping Up With the Kardashians”, który miał miejsce w 2021 roku. 

Kto najlepiej wykorzystał zapewnioną przez reality show popularność i zamienił ją w machinę do zarabiania pieniędzy? Oczywiście Kim, której pozycja w show-biznesie wydaje się niezachwiana, Kylie, która przez pewien czas cieszyła się statusem „najmłodszej miliarderki świata” i momagerka córek i syna Kris, utrzymująca status twardo stąpającej po ziemi głowy rodziny. 

I choć wydawać by się mogło, że wszystkie członkinie rodu Kardashian-Jenner zarabiają krocie, to przepaść pomiędzy liderką - Kim, a najmniej zarabiającą siostrą jest ogromna - szacowana jest na ponad 550 milionów dolarów.

Majątek klanu Kardashian-Jenner. Która Kardashianka jest „najbiedniejsza”?

Gdyby wziąć pod uwagę cały klan Kardashian-Jenner, odpowiedź na pytanie, który z jego członków jest „najbiedniejszy” byłaby dość oczywista. Jest nim oczywiście Rob Kardashian Junior, jedyny syn Kris i Roberta Seniora. Jego „wartość rynkowa” szacowana jest na 10 milionów dolarów, czyli zaledwie ułamek tego, czym dysponują jego matka, starsze i młodsze (przyrodnie) siostry. 

Poza tym rywalizacja sióstr wydaje się o wiele ciekawsza – są one znacznie bardziej medialne niż brat i mają zdecydowanie większy potencjał reklamowy. A zatem: która z sióstr Kardashian-Jenner jest „najbiedniejsza”? Odpowiedź znajdziecie w galerii pod artykułem.