Iga Aleksandra Krefft, którą znacie też pod pseudonimem scenicznym Ofelia, jest kolorowym ptakiem polskiej sceny muzycznej i mediów społecznościowych. 27-letnia dziś aktorka i piosenkarka pierwsze kroki w show-biznesie stawiała jeszcze jako dziecko. Znana widzom i widzkom z serialu TVP „M jak miłość” i programu Polsatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” artystka została niedawno wyróżniona w plebiscycie Kobieta Roku Glamour 2022 (w kategorii popkultura). Jej płyta „8” to doskonałe połączenie przebojowej formy, mądrej treści i szlachetnej misji, by szczerze i błyskotliwie opowiedzieć o kobiecości. Ta dziewczyna rządzi dziś polską muzyką! – można było przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Iga Krefft o dzieciństwie w show-biznesie

W ubiegłym roku Iga Krefft po raz pierwszy wyznała publicznie, że zmaga się z problemami psychicznymi. Od 6 lat choruję na nerwicę z epizodami depresji. Dwa lata temu przeszłam załamanie nerwowe – opowiedziała aktorka, piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, wracając wspomnieniami do najczarniejszych myśli i leków, które pomogły jej ponownie stanąć na nogi.

Teraz w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Wprost” gwiazda otworzyła się na temat początków kariery i tego, jakie piętno odcisnął na niej start w niewłaściwym dla nieletnich środowisku.

Miejsce dziecka jest na placu zabaw, z rówieśnikami. Moje upłynęło na planach filmowych wśród 30-40 latków… Dziś wiem, że praca na planie to nie było miejsce przystosowane dla dzieci – stwierdziła Iga Krefft.

Skąd takie wnioski? Ofelia opisała sytuacje, z którymi musiała mierzyć się na planie filmowym przed laty. Nie wiedziała wówczas, jak przeciwstawić się nadużyciom, nauczyła się żyć pod presją i w lęku. Cena, jaką musiała zapłacić za wejście do show-biznesu w młodym wieku, okazała się naprawdę wysoka. 

Bałam się telefonu, dojeżdżania psychicznego. Szczególnie w jednej produkcji, gdzie zatrudniane były głównie dzieci. To, co tam się działo, wyzysk i brak wyrozumiałości, to był hardcore, to był mobbing i psychiczne ubezwłasnowolnienie. Ja jako nastolatka, jako dziecko nie miałam przestrzeni na to, żeby powiedzieć: Nie, tego nie chcę zrobić. Na to nie mam ochoty – opowiedziała artystka.

--

Jeśli ty lub ktoś ci bliski znajduje się w trudnej sytuacji psychicznej, poszukaj pomocy. Zadzwoń na Antydepresyjny Telefon Zaufania (22 484 88 01) (czynny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00), gdzie specjaliści udzielą ci rad i pomogą w rozwiązaniu problemu. Możesz też skorzystać z Telefonu Zaufania Młodych (22 484 88 04), gdzie psycholodzy dyżurują od poniedziałku do soboty, od 11:00 do 21:00. Przez całą dobę 7 dni w tygodniu działa też telefon wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym. Aby uzyskać pomoc, zadzwoń pod numer 800 70 2222.