Iga Świątek wraca do rywalizacji po sukcesie w Katarze

Iga Świątek jest już w Kalifornii, gdzie w piątek przystąpi do rywalizacji w prestiżowym turnieju WTA rangi 1000 w Indian Wells. W meczu otwarcia czwarta zawodniczka rankingu zmierzy się z 25-letnią Ukrainką Anheliną Kalininą. Dla Polki będzie to pierwszy występ na światowych kortach od wygranych pod koniec lutego zawodów w Dosze. Przypomnijmy, że w finale Qatar Ladies Open zawodniczka z Raszyna w wielkim stylu pokonała Estonkę Anett Kontaveit 6:2, 6:0, zdobywając tym samym czwarty tytuł w karierze. 

Iga Świątek solidaryzuje się z Ukrainą

Choć Iga Świątek w ostatnich tygodniach ma wiele powodów do radości ze względu na wysoką formę, to nie zapomina o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Triumfatorka French Open sprzed dwóch lat tuż po zwycięstwie w stolicy Kataru oznajmiła, że jest wstrząśnięta straszliwymi wydarzeniami na Ukrainie. „Chcę pokazać moje wsparcie dla Ukrainy. Dla wszystkich ludzi, którzy cierpią w tym kraju. Jest mi bardzo trudno o tym mówić. Oglądanie tych obrazków jest dla mnie bardzo emocjonalne. Nie byłam nawet w stanie wyobrazić sobie, że coś takiego dzieje się w sąsiednim kraju” – mówiła łamiącym się głosem podczas ceremonii wręczenia nagród.

Niespełna dwa tygodnie później Świątek ponownie podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat obecnej sytuacji. W środę 20-latka  zamieściła za pośrednictwem mediów społecznościowych bardzo obszerne oświadczenie, w którym oznajmiła, że w ramach solidarności z całym narodem ukraińskim w czasie najbliższego turnieju będzie występować ze wstążką w niebiesko-żółtych barwach. Tenisistka do udziału w akcji zachęca inne zawodniczki z touru. Gest Polki docenili kibice z całego świata. 

Jestem przeciwko tej wojnie i cierpieniu niewinnych ludzi. Chcę pokazać, choćby symbolicznie, solidarność z Ukrainą, będę rozgrywała swoje mecze w Indian Wells z małą wstążką w kolorach ukraińskiej flagi. Jeśli inne zawodniczki oraz zawodnicy czują się na siłach, by wesprzeć Ukrainę tym symbolicznym gestem – wzięliśmy ze sobą więcej wstążeczek – zdradza. 

Iga Świątek w dalszej części swojego wpisu wyraziła ogromny podziw dla miliona Polek i Polaków, którzy każdego dnia, od momentu wybuchu wojny, angażują się w pomoc sąsiadom zza wschodniej granicy. 

Podziwiam odwagę Ukraińców i jestem dumna z Polaków, którzy pomagają na ogromną skalę, otwierając swoje domy przed Ukraińcami, organizując zbiórki, niosąc pomoc na granicy. Widzę, że pomoc to po prostu nasz odruch serca – dodaje. 

Całe oświadczenie Igi Świątek znajdziecie poniżej, a więcej informacji o wojnie w Ukrainie do sprawdzenia TUTAJ