Wobec nieludzkiej agresji Rosji wobec Ukrainy, po pierwszym szoku, natychmiast zabraliśmy się do działania, stając na wysokości zadania, pomagając tak, jak potrafimy najlepiej. Każdy z nas może pomóc: wpłacając pieniądze na zweryfikowane zbiórki czy na działania organizacji specjalizujących się w niesieniu pomocy humanitarnej, dostarczając potrzebnych produktów przybywającym do nas, jak i pozostającym w Ukrainie, przyjmując pod swój dach uchodźców i uchodźczynie, wspierając te osoby w załatwieniu formalności przyjazdowych, w znalezieniu pracy czy dostaniu się do miejsca pobytu, oferując opiekę medyczną. I długo jeszcze można by wymieniać.

Także marki czy gwiazdy nie ograniczyły się do zabrania głosu w social mediach, nie poprzestały na wyrażeniu solidarności z naszymi sąsiadami, którzy zostali brutalnie zaatakowani. Te pierwsze przekazują swoje dochody z ostatnich dni, aby wesprzeć odpowiednie organizacje, ale też organizują zbiórki rzeczy na mniejszą lub większą skalę (m.in. Maffashion, Agnieszka Grochowska, Julia Wieniawa), udostępniają swoje przestrzenie. Gwiazdy z kolei wspierają finansowo, udostępniają zweryfikowane zbiórki, ale też dają przykład, oddając krew, udostępniając mieszkania, jadąc na granicę z Ukrainą, by zabrać przybywające tam osoby uchodźcze czy by na miejscu im pogadać.

Maciej Musiał zachęca do oddawania krwi

Aktor w piątek podzielił się w sieci z obserwującymi go osobami zdjęciem z punktu krwiodawstwa, w którym sam oddawał krew. Maciej Musiał przypomniał, że w Ukrainie potrzebna jest także krew, która ratuje życie. Dlatego, jeśli nie mamy przeciwwskazań i czujemy się na siłach także w ten sposób możemy wspierać walczące Ukrainki i walczących Ukraińców.

Bedoes przekazuje 100 tysięcy złotych i jedzie na granicę

Z kolei raper Bedoes przekazał 100 tysięcy złotych na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej od siebie i Bedoesiar – jak napisał na Instagram Stories. Oczywiście zachęcił do tego, by dorzucić się do tej zbiórki: 

Zachęcam do wspierania zbiórki i życzę wszystkim dużo siły w tym trudnym czasie. Każdy gest jest ważny. Uśmiechajmy się do siebie na ulicy, pytajmy wzajemnie, jak się czujemy. Nie udawajmy, że to się nie dzieje, bo się dzieje, ale damy radę - napisał.

Na tym nie poprzestał. Za pośrednictwem Instagrama udało mu się pożyczyć vana, by pojechać na granicę, na przejście w Hrebennym, z potrzebnymi przekraczającym ją osobom rzeczami, a następnie zabrać te, które nie mają transportu. 

Tymek przekazuje dochód z nowej płyty

Znaczną część swoich tegorocznych zarobków zdecydował się przekazać na pomoc Ukrainie w kryzysie wojny także autor hitów „Oczko w głowie” i „Język ciała”, Tymek.

Całkowity dochód ze sprzedaży fizycznej preorderu „Romantyk” zostanie przeznaczony na pomoc humanitarną ofiarom wojny na Ukrainie - poinformował artysta 25 lutego za pośrednictwem swoich oficjalnych profilów w mediach społecznościowych.

Monika Brodka gotuje dla uchodźców przekraczających granicę

Także Monika Brodka postanowiła najlepiej jak potrafi, czyli gotując gorące posiłki na granicy, czekającym tam w długich kolejkach ludziom. Za pośrednictwem Instagrama próbowała wypożyczyć food trucka, ostatecznie dołączyła do zorganizowanej grupy dzięki social mediom dołączyła do @zarcienakolkach, by pomagać w zorganizowanej grupie.

Zobacz także:

Jessica Mercedes i Justin Kirschner gotują na granicy polsko-ukraińskiej

Także influencerka Jessica Mercedes Kirschner i jej brat Justin postanowili zaangażować się w pomoc osobom, które z powodu wojny zmuszone są do przyjazdu do Polski. Rodzeństwo postanowiło zaangażować się w pomoc na granicy, gdzie potrzebne są ciepłe posiłki dla zmarzniętych i wycieńczonych drogą osób z Ukrainy, jak i dla pomagających im wolontariuszy. Dlatego oprócz udostępniania zbiórek Jessica z Justinem pojechali do Korczowej, gdzie ich umiejętności kulinarne są bardzo pożądane w tym czasie. Dołączyli oni do teamu World Central Kitchen (WCK), czyli organizacji non-profit, która zrzesza ludzi, którzy udają się w rejony wojen czy kataklizmów, by dostarczać jedzenie potrzebującym. Organizacja została założona w 2010 roku przez szefa kuchni José Andrésa i jej pierwszą misją było przygotowywanie jedzenia na Haiti dla ofiar potężnego trzęsienia ziemi, które miało tam wtedy miejsce. Obesnie członkowie i członkinie organizacji są nie tylko na przejściach, lecz także między innymi na lwowskim dworcu, na którym ludzie czekają na transport, by wydostać się z objętej wojną ojczyzny.

Margaret, Maja Bohosiewicz, Julia Kamińska udostępniają mieszkania

Gwiazdy odpowiedziały także na potrzebę udostępnienia mieszkań dla osób uciekających z Ukrainy, które nie mają środków ani rodziny czy przyjaciół, u których mogłyby się zatrzymać. Swoje mieszkania oferują Julia Kamińska, Maja Bohosiewicz, Sandra Kubicka i Baron, jak i Margaret, która poinformowała o tym dziś na Instagram Stories. Wysprzątane mieszkanie artystki w centrum Warszawy czeka na przyjęcie 4 osób. Z kolei Anna Dereszowska przyznała w rozmowie z reporterem serwisu „Pudelek”, że udostępniła osobom potrzebującym swój dom na Mazurach. Co więcej, jej partner pojechał na granicę. Także Maja Ostaszewska przywiozła do Warszawy Darię, Elenę i malutką Wikę. W poście na Instagramie opisała całą sytuację i wspomniała, że w pomoc zaangażowane są również Paulina Holtz i Magdalena Różczka.

To były niezwykle długie, bezsenne dwie doby, tyle czasu zajęło im przekroczenie granicy i tyle na nie czekałam – opisała doświadczenia kobiet aktorka. – Ewakuowały się z Kijowa do Lwowa, stamtąd pod przejście graniczne w Krościenku przywieźli je znajomi, a ja czekałam po drugiej stronie. Od pierwszego dnia napaści na Ukrainę spały jedną noc w łóżkach, resztę spędziły w schronach w metrze i podróży. Były tak wykończone, że najpierw zabrałam je do moich rodziców, żeby odpoczęły, zjadły, zagrzały się. Teraz są już pod naszą opieką w Warszawie.

Polskie artystki oraz polscy artyści przekazali prawie milion złotych na pomoc Ukrainie 

Przedstawicielki oraz przedstawiciele polskiej sceny muzycznej połączyli siły i utworzyli zbiórkę, w ramach której zebrali prawie milion złotych na Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. W pomoc zaangażowali się m.in. Dawid Podsiadło, Young Leosia, Żabson, Taco Hemingway, Sokół, Skute Bobo, schafter, PRO8L3M, Otsochodzi, Natalia Szroeder, Margaret, Jan-rapowanie, Gverilla, Daria Zawiałow czy Arek Sitarz

Wobec wydarzeń w Ukrainie wyrażamy solidarność z ludźmi dotkniętymi skutkami rosyjskiej agresji. Ukraińskie społeczeństwo stanęło w obliczu zagrożenia przemocą i wojennym terrorem. Jako artyści i artystki oraz osoby z branży muzycznej i kreatywnej chcemy okazać wsparcie tym, którzy potrzebują go teraz najbardziej. Łączną kwotą 935671 PLN wspieramy zbiórkę prowadzoną przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – napisał Arkadiusz „Ras” Sitarz na swoim profilu na Instagramie. 

Sanah i Igor Herbut w duecie na rzecz dzieci z Ukrainy

W pomoc ofiarom rosyjskiej inwazji włączyli się także Sanah i Igor Herbut. Najpopualarniejsza obecnie polska piosenkarka i wokalista zespołu LemON zobowiązali się przekazać cały dochód z ich poruszającej ballady „Mamo tyś płakała” fundacji SIEMACHA, która pomaga dzieciom z Ukrainy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.