Kiedy 24 lutego nad ranem wojsko rosyjskie zaatakowało z wielu stron Ukrainę, nie dowierzałyśmy i nie dowierzaliśmy. Szok i przerażenie towarzyszyły nam po przeczytaniu tej wiadomości w serwisach informacyjnych czy na kanałach ukraińskich urzędników, choć z dnia na dzień coraz więcej sygnałów świadczyło o tym, że wojna wybuchnie. Jednak trudno było dopuścić do siebie, że dojdzie do kolejnego bezsensownego rozlewu krwi, tak blisko nas. Po pierwszej fali szoku, wyrażeniu oficjalnie wsparcia dla naszych ukraińskich przyjaciół i potępieniu rosyjskiej agresji, wiele osób postanowiło działać, nie dać się sparaliżować wojennemu strachowi. Bo pomagać można na różne sposoby, a sprawczość, działanie pozwala oderwać się od niepokojących nas myśli. 

I tak widzimy wspaniałe akty pomocy, które niby są czymś naturalnym, bo ludzie powinni się wspierać, zwłaszcza w obliczu takiej sytuacji, ale jednak to wzrusza. Jak pomagamy ukraińskim rodzinom w dotarciu do Polski, zapewnieniu im nie tylko transportu, ale i mieszkania, pracy, niezbędnych rzeczy. Jak pamiętamy również o zwierzakach. Jak walczymy z fake newsami i dezinformacją będącą elementem wojny. Jak szerzymy rzetelną i uspokajającą wiedzę na temat rosyjskiego ataku

Także gwiazdy wyrażają głównie w swoich mediach społecznościowych wsparcie dla Ukrainek i Ukraińców. U części kończy się na tym. Inne przekazują informacje o zbiórkach, włączają się w organizowanie transportu i rzeczy, których potrzebują zmuszone do ucieczki z własnego kraju osoby. Wśród tych zaangażowanych znalazł się Maciej Musiał, który postanowił oddać krew. Z kolei Bedoes przekazał na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej od siebie i Bedoesiar – jak napisał na Instagram Stories – 100 tysięcy złotych i pojechał na granicę, by zapewnić transport potrzebującym go osobom.

Maciej Musiał oddaj krew dla potrzebujących jej w Ukrainie

Musiał na swoim instagramowym koncie podzielił się zdjęciami z oddawania krwi, wrzucił także wideo z demonstracji antywojennej będącej wyrazem wsparcia dla Ukrainy. Aktor przypomniał, jak ważne jest oddawanie krwi w ogóle, ponieważ każdego dnia ten nasz gest może uratować czyjeś życie. Teraz zapasy krwi są szczególnie ważne, bo potrzeba jej w Ukrainie.

Krew o danej grupie trafia tam, gdzie jest w danym momencie potrzebna. Oznacza to, że może trafić do Polskiego szpitala, ratując czyjeś życie. Jednocześnie zapasy przekazywane są również na Ukrainę, więc może trafić również tam. 🤍🇺🇦 Krwiodawstwo zawsze ma sens i jest bezcenną pomocą, dlatego warto się teraz zmobilizować i oddać krew. Ona na pewno się nie zmarnuje i bardzo przyda się w tym niezwykle trudnym momencie. Krew oddać można w każdym centrum krwiodawstwa w Polsce - przypomniał Musiał.

Dziś, w sobotę, pod stacjami krwiodawstwa w Polsce można zobaczyć kolejki chętnych do oddania krwi. Trwają zbiórki pieniędzy i rzeczy. Kolejne osoby ruszają w stronę naszej granicy z Ukrainą, by wspierać potrzebujące osoby jak tylko się da.