Wojna w Ukrainie stała się faktem, a Polacy masowo zaczęli skupiać się na pomocy potrzebującym. Wsparcie można okazać na wiele sposobów. Pisaliśmy już jak pomóc mieszkańcom zaatakowanego przez Rosję kraju. Teraz sprawdzamy, jak można wesprzeć potrzebujące zwierzęta, które same nie mogą poprosić o pomoc i za każdym razem stają się cichymi ofiarami konfliktów militarnych. Już teraz mamy nie tylko zmienione przepisy, które ułatwiają przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej z pupilem, ale również całą masę inicjatyw, które zrzeszają osoby chcące zrobić coś dla potrzebujących. Pomoc zwierzętom z Ukrainy może odbywać się na wielu polach. Sprawdź, jak możesz się zaangażować!

Pomoc zwierzętom z Ukrainy – zmiana polskich przepisów

Umożliwienie pomocy zwierzętom z Ukrainy daje zmiana polskich przepisów. Kluczowy jest dokument o tymczasowej procedurze Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym wjeżdżającym z Ukrainy do UE przez polską granicę zewnętrzną w trakcie trwania konfliktu militarnego. Do tej pory w takiej sytuacji trzeba było spełnić szereg wymogów. Dokument dotyczy kilku grup zwierząt. Pierwszą z nich są psy, koty i fretki. Drugą stanowią bezkręgowce z wyłączeniem pszczół, trzmieli i mięczaków oraz skorupiaków, do których stosuje się osobne przepisy. Kolejne są natomiast ozdobne zwierzęta wodne, płazy, gady i ptaki, do których także stosuje się jeszcze osobne zapisy. Ostatnia grupa to ssaki takie jak gryzonie i króliki nieprzeznaczone do produkcji żywności.

Najważniejsza zmiana dotyczy pierwszej grupy, w której są psy, koty i fretki. Do tej pory to właśnie te zwierzęta musiały spełniać najważniejsze wymagania umożliwiające przekroczenie granicy. Na liście wymogów Unii Europejskiej było wymienione oznakowanie mikrochipem, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie (wykonane mniej niż 12 miesięcy przed próbą przekroczenia granicy), aktualny wynik badania serologicznego, który wskazuje przeciwciała przeciwko wściekliźnie, a do tego jeszcze paszport lub zgodne z wzorem świadectwo zdrowia. Na okres trwania konfliktu militarnego zmieniono jednak obowiązujące przepisy w taki sposób, żeby osoby z Ukrainy nie musiały się obawiać, że ich czworonożny przyjaciel nie zostanie wpuszczony do Polski. Teraz każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych, zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia. Strona polska bierze na siebie dopełnienie wszelkich procedur i zapewnia pokrycie ich kosztów. Dzięki temu każde zwierzę będzie miało spełnione wymogi do wjazdu nie tylko na terytorium Polski, ale całej Unii Europejskiej.

Pomoc zwierzętom z Ukrainy – grupy pomocowe

Miłośników zwierząt nie brakuje. Dzięki temu zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie zaczęły powstawać grupy pomocowe na Facebooku. Dzięki nim każdy potrzebujący pomocy dla swojego pupila może szybciej i łatwiej znaleźć realne wsparcie. Z drugiej strony jest to także przestrzeń dla wszystkich osób, które tą pomoc chcą i mogą zaoferować. Zmiana polskich przepisów to spore udogodnienie, które jest ogromną szansą dla wielu zwierząt, które nie posiadają paszportu lub nawet nie są zachipowane i zaszczepione. Samo przekroczenie granicy to już wielka nadzieja, ale co dalej? Sytuacja właścicieli może być bardzo różna. Z tego powodu mogą oni potrzebować wsparcia materialnego w postaci chociażby karmy czy potrzebnych akcesoriów. Dodatkowo może się okazać, że nie każda z osób przekraczających polsko-ukraińską granicę będzie miała możliwość, żeby zatrzymać przy sobie czworonożnego przyjaciela. Na taką okoliczność również można się przygotować.

Grupa Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні to miejsce, w którym można otrzymać pomoc lub ją komuś ofiarować. To idealna przestrzeń do różnorodnego wsparcia, które może dotyczyć transportu zwierzęcia z terytorium Ukrainy do Polski, domów tymczasowych lub nawet po prostu tłumaczenia z ukraińskiego na polski. Jedni są w stanie zaoferować swój czas lub samochód, a inni środki finansowe na przeprowadzenie sprawnej akcji. Każdy może zatem wspierać według swoich możliwości. Bardzo ważne jest, że grupa nie jest skupiona wokół najpopularniejszych zwierząt towarzyszących. Pomoc dla psów i kotów jest w jej przypadku oczywista, ale wcale się na nich nie kończy. Można tam także szukać lub oferować wsparcie dla zwierząt gospodarskich, gryzoni i innych pupili. Grupa jest także idealnym miejscem do wymiany informacji.

Grupa Kynolodzy – Kynologom na Ukrainie wspiera akcję pomocową, którą koordynuje Fundacja Dobrych Zwierząt. Dzięki nim powstaje rejestr domów tymczasowych dla psów. Każdy z nas może się do niego dopisać. W ankiecie istnieje możliwość wyrażenia chęci udzielenia schronienia nie tylko psu, ale także jego opiekunowi lub całej rodzinie, która została pozbawiona dachu nad głową. Jeszcze przez rozpoczęciem działań zbrojnych w Ukrainie twórcy tej grupy podkreślali, że jeżeli dojdzie do wojny, to nie wszystkie zwierzęta zostaną zabrane przez właścicieli. Te, które nie będą miały tyle szczęścia, żeby opuścić swoje domostwa, zostaną zdane na łaskę losu. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu miłośników zwierząt mogą mieć szansę na przetrwanie.