W trosce o komfort osób nadwrażliwych sensorycznie Ikea wprowadza „ciche wtorki”

Gwar, muzyka, jasne światło i reklamy płynące z radioodbiorników, nieodłącznie towarzyszące nam podczas zakupów w Ikei (i innych sklepach wielkopowierzchniowych) potrafią uprzykrzyć życie każdemu. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się osoby nadwrażliwe sensorycznie, czyli nadmiernie wrażliwe na wszelkie bodźce zewnętrzne, dla których zakupy w takich warunkach wiążą się z ogromnym stresem. To właśnie z myślą o nich Ikea postanowiła wprowadzić „ciche wtorki”, a dokładnie „Wtorki Przyjazne Sensorycznie”. Na czym dokładnie polega najnowsza inicjatywa szwedzkiego sklepu meblowego?

Oto 10 najlepiej sprzedających się rzeczy w IKEA. Gwarantujemy, że przynajmniej jedną z tych rzeczy macie u siebie w domu >>>

„Wtorki Przyjazne Sensorycznie” w Ikei: Na czym polega inicjatywa?

W trosce o komfort zakupów osób nadwrażliwych sensorycznie Ikea postanowiła wprowadzić dni – właśnie wtorki – podczas których ilość bodźców w sklepie będzie ograniczona do minimum. We „Wtorki Przyjazne Sensorycznie” w Ikei wyłączona zostanie muzyka, znikną reklamy i komunikaty dźwiękowe, przyciemnione zostanie światło, pojawi się za to specjalna strefa przeznaczona do wyciszenia, a także specjalne kasy, w których osoby nadwrażliwe sensorycznie, w tym chore na autyzm, będą mogły zapłacić bez kolejki. A to jeszcze nie wszystko. W toaletach Ikei pojawią się też stojaki z papierem do rąk, z których będzie można skorzystać zamiast (głośnej) suszarki. Wszystkie te pomysły szwedzka marka wprowadziła po konsultacjach z krakowskim Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Autyzmem „ZACISZE”, bo to właśnie w Ikei w Krakowie startuje akcja „Wtorki Przyjazne Sensorycznie” . Czy pomysł podchwycą także inne salony? Na razie nie wiadomo. Chcielibyście? 

IKEA odtworzyła kultowe wnętrza z „Przyjaciół”, „Stranger Things” i „Simpsonów”. Są identyczne! >>>