Media społecznościowe trochę zdewaluowały pojęcie przyjaźni, a przynajmniej kazały je mocno przedefiniować. Tysiące twarzy w zakładce „znajomi” i samotność przyprawiająca o depresję? Tak, to możliwe, a nawet częstsze, niż mogłoby się zdawać. A nawiązanie trwałej i wartościowej przyjaźni nie jest ani trochę prostsze, niż przed erą Internetu. Jak więc wyłapać moment, gdy to uczucie się rodzi? Czy to wtedy, gdy odczuwamy wyjątkowość relacji od pierwszych chwil jej trwania? Albo gdy odkrywamy, że choć znamy się krótko to czujemy się, jakby to trwało od zawsze?

Tę wyjątkową relację wzięli pod lupę naukowcy z uniwersytetu w Kansas i co się okazało? Można całkiem precyzyjnie określić, ile czasu potrzeba, by stworzyć jakąkolwiek więź i dalej, pogłębić to uczucie, stając się jeszcze bliższym przyjacielem. Jak wyglądają liczby? Według naukowców to pierwsze wymaga nakładu około 50 godzin – w tym czasie możemy zbliżyć się do osoby, która przypadła nam do gustu i nawiązać trochę bliższą znajomość. Kolejny stopień zacieśniania więzi to następne 40 godzin, a dopiero po spędzeniu wspólnie mniej więcej 200 możemy swego kumpla nazwać najlepszym przyjacielem.


Sennik: koleżanka. Co oznacza sen o koleżance? >>>
 

Ale jest jedna pułapka: to nie ilość czasu spędzonego razem sprawia, że się do siebie zbliżamy, ale jego jakość. Łączą nas rzeczy, które robimy razem i emocje, których dzięki temu wspólnie doświadczamy, a w dalszych etapach – wzajemne wsparcie i gotowość do stanięcia za sobą murem w każdej sytuacji. A więc 2 godziny na Skype, choćbyśmy nie wiadomo jak chcieli, nie będą równe tym spędzonym w swoim towarzystwie, choćby ten czas miał upłynąć na zabijaniu nudy.

A tak na co dzień, jak ocenić, w jakim stadium przyjaźni się znajdujemy? Wszystko zależy od zaangażowania obu stron i gotowości do dalszego pogłębiania relacji. A badania pokazują jeszcze jedną ciekawą zależność: im szybciej człowiek wykształci w sobie umiejętność zaprzyjaźniania się, tym bardziej satysfakcjonujące życie będzie wiódł jako dorosły. A zatem – to prosta kalkulacja: jeśli chcemy być szczęśliwi w życiu, spotkania z przyjaciółmi powinny na stałe znaleźć się na szczycie listy naszych priorytetów!


Zawsze się spóźniacie? Jest na to naukowe wytłumaczenie! >>>