Jakiś czas temu przedstawiliśmy 5 największych trendów w pielęgnacji skóry, które warto wypróbować w 2022 roku. Jednym z nich była ochrona przed niebieskim światłem. Jest to mocno uzasadniony trend. Obecnie wiele osób spędza wiele czasu przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów. Pomimo że ciężko nam przed tym uciec to wymienione urządzenia mogą nie tylko umożliwić nam wykonywanie pracy zarobkowej lub stanowić źródło rozrywki. Wraz z nimi pojawia się także aspekt wpływu niebieskiego światła, które emitują, na naszą skórę.

W tym temacie nie mamy niestety dobrych wiadomości. Niebieskie światło, a dokładnie promieniowanie HEV, sprawia, że nasza skóra szybciej się starzeje – pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. O ile od komputerów i smartfonów ciężko jest uciec, tak przed szkodliwymi następstwami siedzenia przed ekranem możemy się ustrzec. Jak chronić skórę przed działaniem niebieskiego światła? Wystarczą odpowiednie produkty. Sprawdź, jakich kosmetyków używać, żeby zabezpieczyć swoją cerę!

Jak niebieskie światło wpływa na skórę?

Przyjęło się, że w kontekście spędzania wielu godzin przed ekranami komputerów, smartfonów lub telewizorem mówi się o ich szkodliwym wpływie na nasz wzrok. Okazuje się, że konsekwencje tego ponoszą nie tylko nasze oczy, ale również skóra. Możemy się jednak przed tym bronić. Jak niebieskie światło wpływa na cerę? Promieniowanie HEV sprzyja powstawaniu dużej ilości wolnych rodników. Te natomiast utleniają tłuszcze, także te zawarte w naskórku. W konsekwencji zostaje naruszona bariera ochronna skóry. W efekcie skóra staje się przesuszona i dodatkowo jest bardziej podatna na podrażnienia.

Jest to najbardziej odczuwalne w przypadku osób, które mają wrażliwą cerę. Jej długotrwała ekspozycja na działanie niebieskiego światła może wywołać pogorszenie stanu skóry. Na przykład nasilić trądzik lub sprawić, że pojawi się rumień. Dodatkowo wolne rodniki uszkadzają także włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność skóry. Na tym jednak nie koniec negatywnego oddziaływania promieniowania HEV. Niebieskie światło może także powodować pojawienie się na twarzy ciemnych przebarwień, a w skrajnych przypadkach może odpowiadać za zachowanie na nowotwór skóry.

Jak chronić skórę przed wpływem niebieskiego światła?

Jeżeli chcemy zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, to najłatwiej byłoby jej nie wystawiać na jego ekspozycję. W obecnych czasach wydaje się to jednak niemożliwe. Smartfony i komputery umożliwiają nam wykonywanie pracy zawodowej, rozwój pasji, kontakt ze znajomymi, robienie zakupów i dostarczają informacji, a także oferują wiele innych możliwości, bez których czasami ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Z tego powodu, choć to rozwiązanie byłoby najbardziej skuteczne, musimy szukać innych sposobów na odpowiednie zabezpieczenie naszej skóry.

Ten problem stara się rozwiązać wiele urodowych koncernów, które już teraz oferują nam kosmetyki, które chronią nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, ale także przed działaniem niebieskiego światła. Jednym z nich jest lekka emulsja ochronna BasicLab. Ten jeden produkt skupia się na prewencji i antyoksydacji. Efektywnie chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA, UVB, światłem niebieskim HEV oraz niweluje negatywne skutki światła podczerwonego IR. Kluczowy w jego składzie jest PARSOL® Max (INCI: Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol) – fotostabilny filtr UV o szerokim spektrum, który zapewnia wyjątkową ochronę nie tylko przed promieniowaniem UVB i UVA, ale również Blue Light (światłem niebieskim). Dzięki niemu możemy zatem skutecznie chronić się przed działaniem nie tylko HEV. Dodatkowo kompleksowa formuła nawilża i odżywia naszą skórę.

Innym rozwiązaniem może być Anty Blue Light Booster Alkmie. Ten kosmetyk jest określany jako digital rehab. Użyty w wysokim stężeniu EnergiNius™ to naturalna tarcza, która chroni skórę przed skutkami promieniowania HEV. Ten certyfikowany ekologiczny składnik jest otrzymywany z korzenia żeń-szenia indyjskiego (Withania somnifera), przy użyciu innowacyjnej technologii NaDES. To sprawia, że zachowuje właściwości biologiczne ekstraktu, a co za tym idzie ogromną moc ochrony i rewitalizacji skóry. Działa silnie antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Unikalna mieszanka składników chroni DNA komórek przed zniekształceniami. Zwiększa syntezę ATP (wewnętrznej energii) komórek, poprawia ich dynamizm i komunikację. Zmniejsza podatność skóry na promieniowanie HEV i przywraca jej witalność. Dzięki temu możemy dalej cieszyć się czasem spędzanym przed ekranem i nie myśleć o tym, czy przez to stan naszej skóry się pogorszy. 

Zobacz także: