Dawno minęły już czasy, kiedy co sezon kupowałyśmy nowe ubrania, nie zastanawiając się nad tym, jaki ma to wpływ na środowisko (bo niewątpliwie do najlepszych nie należy). Dziś, jeśli już kupujemy, to chcemy, by ubrania służyły nam latami (i chyba nie jesteśmy w tym odosobnione, czyż nie?). By to się udało, nie tylko warto wybierać klasyczne, ponadczasowe ubrania wysokiej jakości, ale i odpowiednio o nie dbać. Co najczęściej sprowadza się do odpowiedniego prania – we właściwej temperaturze i dostosowanych detergentach, a także – z odpowiednią częstotliwością. Najwięcej wątpliwości budzi chyba kwestia prania jeansów. Przychodzimy więc z pomocą i odpowiadamy: jak często prać jeansy. A zdania w tej kwestii są podzielone.

Jak często prać jeansy?

Jak często prać jeansy i w ogóle jak je prać – internet pęka w szwach od takich zapytań i nie brakuje odpowiedzi. Braku pomysłowości internautom też nie można zarzucić. W co wierzyć, a w co nie? Już wyjaśniamy.

Pewne jest, że nie ma się co martwić o szybkie zużycie się denimu. Jeans powstały przede wszystkim, by służyć jako płótno namiotowe lub odzież robocza, a więc w zamierzeniu miał przede wszystkim długo służyć bardziej niż pięknie wyglądać. Ale, co ciekawe, sam dyrektor generalny marki Levi’s ostrzega, że jeansów nie powinno się wkładać do pralki wcale. W jednym z wywiadów przyznał, że pranie pogarsza jakość materiału, z którego są odszyte, nie wspominając o tym, że jest nieekologiczne. Podsumowując – zgodnie z tą teorią lepiej nie prać jeansów.

Ten kontrowersyjny pomysł zaintrygował nie tylko pasjonatów tej części garderoby, ale i naukowców. Ci z jednego z kanadyjskich uniwersytetów przeprowadzili ciekawy eksperyment. Co się okazało? Że jeansy prane co kilka tygodni zatrzymują tyle samo bakterii, co w przypadku wcielenia w życie szalonego pomysłu o tym, by nie prać ich wcale. Jest też druga grupa ekstremistów – ci postulują poddanie spodni pierwszemu praniu dopiero po pół roku od zakupu. Ten gest miałby pozwolić im „wyrobić się” i dopasować do naturalnego kształtu ciała.  

Nosisz jeansy rurki? Sprawdź, czy nie popełniasz tych 5 stylizacyjnych błędów. Jak nie nosić rurek? >>>

Trudno wyobrazić sobie jednak całkiem zrezygnować z prania spodni, w których chodzi się codziennie przez kilka tygodni, miesięcy, lat. Realistycznie rzecz biorąc, proponujemy więc przyjąć inny kierunek i odświeżać swoje ukochane spodnie raz na jakiś czas. Jaki? Optymalnie – z regularnością raz na miesiąc.

Jak prać jeansy?

Jeśli boicie się, że pralka może zaszkodzić waszym ulubionym jeansom, wybierzcie pranie w ręce. A z drobnymi plamami można sobie poradzić, przecierając je wilgotną szmatką z delikatnym detergentem. Jeśli się nie boicie, jeansy pierzcie w pralce w temperaturze 40 stopni – obowiązkowo wywinięte na lewą stronę. Pamiętajcie też, by przed włożeniem spodni do pralki, zapiąć wszelkie guziki i suwaki. Będę lepiej trzymać formę i pozwoli to uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Jeansy najlepiej suszyć rozłożone na płasko na ręczniku. Lepiej nie wrzucać ich do suszarki, bo choć wyjmiecie je bardziej miękkie, może być jeszcze trudniej, niż zwykle po praniu się w nie wcisnąć.

Zobacz także:

ZOBACZ TAKŻE: Symbole na metkach. Jak czytać oznaczenia metek, by lepiej inwestować i dbać o ubrania? >>>