Zastanawiacie się czasem, jak myć włosy poprawnie i czy, aby na pewno robicie to dobrze? Nic dziwnego. W tej pozornie prostej czynności kryje się wiele pułapek. A skutki bywają opłakane. W pełni uzasadnione są więc pytania typu: czy codzienne mycie włosów jest szkodliwe, czy można je myć odżywką albo... jak długo trzymać szampon na włosach. To właśnie temu ostatniemu zagadnieniu chcielibyśmy poświęcić trochę więcej uwagi (tym bardziej, że pozostałe wątpliwości zdążyliśmy już rozwiać, wystarczy kliknąć w powyższe linki). Tym bardziej, że zalecenia fryzjerów i producentów szamponów niekiedy bywają sprzeczne. Bo choć ogólna zasada brzmi: trzymaj szampon na włosach jak najkrócej, zdarzają się od niej wyjątki. Skąd się biorą?

Jak długo trzymać szampon na włosach?

Jeśli zastanawiasz się, jak długo trzymać szampon na włosach, warto przypomnieć sobie, jaka jest jego funkcja. A ponieważ służy on głównie do mycia, a nie odżywiania czy regeneracji włosów – nie wymaga pozostawienia na głowie zbyt długo. Wręcz przeciwnie. Według zaleceń fryzjerów powinien pozostawać na włosach dokładnie tyle, ile trwa samo ich mycie, czyli ok. 2-3 minuty. Lub dwa razy tyle, jeśli – zgodnie z ideałem – myjecie włosy dwa razy. Trzymanie go na włosach dłużej, nie ma żadnego wpływu na ich kondycję. 

Warto dodać jeszcze, że szamponu nie należy nakładać na samą skórę głowy lecz właśnie na włosy (zapobiegając w ten sposób podrażnieniom). A także, że nie powinno się masować skalpu zbyt długo, bo może to skutkować nadmierną produkcją sebum, a tego przecież nie chcemy.

Szamponu nie powinno się pozostawiać na głowie także przez przypadek. Kluczowe jest więc, by dokładnie go spłukać.  W przeciwnym razie może powodować łupież, a włosy będą oklapnięte i bez wyrazu.

Dlaczego niektóre szampony trzymamy na włosach dłużej niż 3 do 5 minut?

Wiemy już, jak długo standardowo powinno się trzymać szampon na głowie, pora przyjrzeć się wyjątkom. Tym bardziej, że niektórzy producenci szamponów zalecają czasem, by ich produkt pozostawić na włosach dłużej niż 2-3 minuty. Kiedy tak się dzieje? Tylko w wyjątkowych sytuacjach – w przypadku szamponów leczniczych – przeciwłupieżowych albo zapobiegających wypadaniu włosów. W składzie mają bowiem m.in. substancje przeciwbakteryjne, antygrzybiczne i inne lecznicze, które powinny mieć co najmniej 5-minutowy kontakt ze skórą, by przynieść pożądany efekt. Tym samym przynosząc jej ukojenie. Ot, cała tajemnica.