Pytanie, jak często myć włosy to jedna z tych urodowych kwestii, która nęka kobiety niezależnie od wieku i w rodzaju włosów. Co źródło, to inna odpowiedz – informacyjny chaos prowadzi do niewiedzy i dezorientacji, a finalnie wykształcenia się niezdrowych nawyków, które szkodzą tym ostatnim. Co ciekawe – nie ma przesady w stwierdzeniu, ze ta kwestia zaprząta głowę kobietom – większość mężczyzn sięga po szampon codziennie nie widząc w tym nic złego, ani tym bardziej wartego zastanowienia.

Obcinanie włosów – 7 sygnałów, że to najwyższy czas

Jak często myć włosy?

Codzienne mycie włosów to często odruchowy nawyk. Niezależnie od tego, czy nosimy długie, czy krótkie, rano często to jedynie wyjście, by okiełznać bałagan na głowie. Mimo że wielu producentów ma w swojej ofercie linie dedykowane codziennemu myciu włosów, trzeba pamiętać o właściwiej kolejności: w tym przypadku najpewniej najpierw powstał produkt, a później wykreowano w umysłach kobiet potrzebę. Inaczej mówiąc – nie ma potrzeby codziennego odświeżania normalnych włosów, bo brud i łój nie są w stanie zgromadzić się w ciągu doby w takiej ilości, by wymagało to podjęcia działania (chyba, że mowa o włosach przetłuszczających się).

Przeciwnie – to najlepszy sposób, by sprowokować nadmierną produkcję łoju i spowodować, że włosy zaczną się przetłuszczać – szampon stosowany zbyt często pozbawia włosy naturalnej ochrony, a te naturalnie broniąc się, wytwarzają ją same, w postaci łoju właśnie.

Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie codziennej pielęgnacyjnej rutyny bez mycia głowy lub używacie produktów do stylizacji włosów w dużej ilości, może się okazać, że dużo bezpieczniejszym gestem jest ich zmycie, niż postawianie na włosach i ponowne zaaplikowanie rano. Dlatego też, jeśli czujecie, że codzienne mycie włosów w waszym przypadku to przymus zadbajcie o to, by sięgać po bardzo delikatne preparaty, które nie uszkodzą cebulek włosowych, np. dedykowane pielęgnacji głowy dziecka, albo stworzone dla alergików. Jeśli macie włosy siwe, farbowane lub rozjaśniane, wybierzcie szampony z taką waśnie dedykacją. Optymalnie powinno się myć włosy raz na kilka dni.

Czego używać do mycia włosów?

Jeśli chodzi o mycie włosów, dwie rzeczy są kluczowe. Pierwsza to uważne spłukiwanie tak, by resztki preparatów nie pozostały na włosach, a zwłaszcza na skórze (warto zwrócić uwagę na miejsce tuż przy linii włosów – niedokładnie ich spłukanie może poskutkować zmianami trądzikowymi w tej okolicy. Druga kwestia to odpowiedni preparat. Jeśli mimo wszystko decydujecie się na codzienne mycie włosów, warto sięgnąć po alternatywny względem klasycznego preparat, czyli suchy szampon. Ten nie tylko usunie zgromadzony tuz przy nasadzie włosów łój odświeżając fryzurę, ale także zadziała jako preparat stylizujący (lekko usztywnia włosy i pomaga je ułożyć).

Jak często myć włosy? Opinia dermatologów może was zaskoczyć...

Zobacz także: