Która z nas nie marzy o idealnych brwiach. Te jednak u każdej kobiety wyglądają inaczej. U jednych ich jest za mało, u innych za dużo. Niektórzy narzekają, że są zbyt gęste, a znajdą się tacy, którzy oddaliby wiele za taki efekt. Skupiając się na podkreślaniu brwi, często zapominamy jednak o najważniejszym – ich kształcie. Stajemy przed lustrem, bierzemy w dłoń pęsetę i wyrywamy. Rezultaty mogą być opłakane i jeśli mając tego świadomość nie usłyszeliśmy od nikogo ze znajomych stosownego komentarza to oznacza, że ten ktoś ewidentnie nie chciał sprawić nam przykrości. Żeby zapobiec eksperymentom z kształtem brwi, co zazwyczaj sprowadza się po prostu do działań zupełnie po omacku, najlepiej zasięgnąć porady eksperta. Znajdziemy go w brow barze, a coraz częściej w sieciach popularnych drogerii. Od Hanny Jakubowskiej, ekspertki marki Benefit, dowiedzieliśmy się, że metoda dopasowania kształtu brwi do twarzy ma specjalną nazwę i jest to brow mapping. - Niezależnie czy przychodzimy na wizytę woskowania czy po dobór kosmetyku, można odbyć taką konsultacją w kilka minut – mówi Hania. Ale na pewno znajdą się jakieś Zosie-samosie, które będą chciały wypróbować ją w domu. Nie ma problemu!


Najczęstsze błędy w makijażu brwi. Jak ich uniknąć? >>>
 

Kształt brwi – rodzaje

Odpowiednio dobrany kształt brwi do twarzy jest w stanie odmłodzić twarz i zapewnić jej lifting. Wszystko jest ważne – od grubości przez długość po kształt łuku. Jeżeli jesteś posiadaczką owalnej twarzy, pełne, mocne, podkreślone brwi z miękko wygiętym łukiem wyszczuplą ją. Aby nadać twarzy ostrości, wystarczy dobrze zarysować łuk, który sprawi, że będzie ona optycznie smuklejsza. Podkreślone u szczytu brwi z zaakcentowanym łukiem sprawią, że twarzy w kształcie kwadratu będzie wyglądała na węższą oraz bez tak wyraźnych kanciastych rysów. Natomiast zaokrąglone łuki są dla tych kobiet, które mają trójkątną twarz – tak dopasowane brwi złagodzą ostre rysy twarzy. Z kolei do dziewczyn z podłużnym kształtem twarzy zdecydowanie najbardziej pasują brwi z wydłużonym łukiem – nadadzą jej pełniejszy wygląd!

Jak dobrać kształt brwi – pytamy eksperta 

Brow maping, czyli unikalna metoda doboru kształtu brwi do kształtu twarzy, składa się z trzech prostych kroków, z którymi poradzi sobie nawet największy makijażowi laik. Najpierw zaczynamy od wyznaczenia, gdzie powinna zaczynać się brew. Aby to zrobić, przykładamy np. pędzel do brwi albo zwykły ołówek pionowo w linii prostej do skrzydełka nosa. Należy pamiętać, że brwi nie powinny zaczynać się później niż to wskazane przez przykładany przez nas przyrząd miejsce. Uważacie, że na początku brwi macie mało włosków? Żadnej problem – możecie dorysować je za pomocą kredki. 

Jak dobrać kształt brwi do owalu twarzy

Drugi punkt przy wyznaczaniu idealnego kształtu brwi, jak mówi Hania, to punkt liftingujący. Wyznaczamy go, ponownie za pomocą ołówka, pędzla czy zwykłego patyczka, który przykładamy do płatka nosa i prowadzimy poprzez środek źrenicy. W ten sposób ustalimy sobie najwyższy punkt, w którym nasza brew się unosi. - Bywa, że jeżeli mamy w tym miejscu dużo "meszku", ten punkt trzeba nieco wyczyścić i ustalić – mówi nasza ekspertka. Jeżeli macie z tym problem, w brow barze na pewno uzyskacie solidną pomoc w tej kwestii. Ostatni, trzeci krok to zakończenie brwi, co również jest niezwykle istotne. - Prowadzimy linię od kącika nosa przez kącik zewnętrzny oka, gdzie brew powinna się skończyć – podkreśla Jakubowska. 

Nasza rozmówczyni zapewnia, że brow mapping to żadna czarna magia i każda z nas powinna bez problemu sama w domu wyznaczyć sobie prawidłowy kształt brwi. Nie zaszkodzi jednak oddać się w ręce eksperta, gdyż czasami jesteśmy bardzo nieobiektywne, jeśli chodzi o nasze brwi i dobrze, aby ktoś spojrzał na nie trzeźwym okiem. To macie jak w banku, jeśli chodzi o obsługę w brow barach marki Benefit. Znajdziecie je w sieci perfumerii Sephora. 

Jak zmienić kształt brwi

Kształtu brwi całkowicie zmienić się nie da. Można jednak go poprawić i najlepiej, gdyby zrobiła to osoba, która zna się na tym najlepiej, czyli kosmetyczka. Samodzielne ingerowanie w domu może nie przynieść zamierzonych skutków. Jeśli jednak zależy wam na niewielkiej zmianie, kształt brwi da się lekko skorygować za pomocą kredki, dorysowując kilka włosków. Dostępne na rynku produkty, choćby wspomnianej marki Benefit, umożliwiają taką zmianę i dają bardzo naturalny efekt. Poza tym warto pamiętać, że czasami systematyczne wyrywanie włosków w jednym miejscu po to, by zmienić kształt brwi może spowodować, że włoski będą trudniej odrastać i ciężko będzie przez dłuższy czas wrócić do poprzedniego stanu. Dlatego zanim zdecydujecie się na ingerowanie w kształt w waszych brwi, porządnie przemyślcie decyzję. 

Zobacz także:


Jak uratować pomadę do brwi? Podpowiadamy krok po kroku >>>