Wiemy, że korzystacie z końcówki wakacji i ostatnie o czym myślicie to nauka. Warto jednak przygotować się do nowego roku szkolnego z odpowiednim wyprzedzeniem. I nie chodzi tylko o skompletowanie wyprawki, czy odświeżenie garderoby, ale również o dokładne zaplanowanie swojej nauki. Zastanówcie się, co możecie zrobić, aby poprawić oceny na świadectwie (albo utrzymać wyniki na równie wysokim poziomie). Postawcie sobie realne cele, które zrealizujecie w roku szkolnym 2019/2020. Mogą one dotyczyć nauki nowego języka, czytania lektur, systematycznego rozwiązywania zadań z matematyki lub czegoś zupełnie innego. Pamiętajcie natomiast, że nie liczy się jedynie to, czego chcecie się nauczyć, ale również, jak (a nawet: kiedy!) to robicie. Sprawdźcie, co zrobić, aby nauka stała się przyjemna, szybka i efektywna.

Jak efektywnie się uczyć – odpowiednie otoczenie

Po pierwsze, zadbajcie o otoczenie. Dobra organizacja miejsca pracy to podstawa! Dokładnie wywietrzcie pokój, w którym będziecie się uczyć. Posprzątajcie swoje biurko i usuńcie z niego wszystkie niepotrzebne rzeczy. Tak zwane „rozpraszacze” zastąpcie materiałami oraz artykułami szkolnymi, które przydadzą wam się podczas pracy. Mając wszystko pod ręką, nie będziecie musieli wstawać co chwilę od biurka, a tym samym rozpraszać się.

Jak efektywnie się uczyć – lista TO DO

Kolejny krok, to ustalenie planu działania. Stwórzcie listę TO DO i dokładnie zaplanujcie, co chcecie zrobić danego dnia lub tygodnia. Postanówcie, że w poniedziałek będziecie powtarzać słówka z angielskiego, wtorek poświęcicie nauce historii, natomiast w czwartek zaczniecie przygotowania do sprawdzianu z chemii, który zaplanowano na następny tydzień. Następnie zrealizujcie to, co sobie postanowiliście i odhaczajcie kolejne punkty z listy. Dzięki temu zauważycie realne postępy w nauce!

Jak efektywnie się uczyć – notatki

Okazuje się, że odpowiednio przygotowane notatki mogą pomóc w zwiększeniu efektywności nauki. Do ich stworzenia użyjcie kolorowych długopisów i markerów – najlepiej trzech różnych kolorów. Pamiętajcie, aby zaznaczać tylko najważniejsze informacje. Już samo zapisywanie sprawi, że zaczniecie zapamiętywać dany materiał. Warto jednak powrócić do notatek dzień później i zrobić sobie mini „powtórkę”. W ten sposób utrwalicie swoją wiedzę.

Jak efektywnie się uczyć – muzyka

To bardzo indywidualna kwestia. Natomiast wiele osób deklaruje, że muzyka pomaga im w nauce. Naukowcy też dostrzegają tego plusy. Ich zdaniem muzyka utrzymana w rytmie bicia serca (około 60-70 uderzeń na minutę) obniża poziom stresu, relaksuje i poprawia koncentrację. Co ciekawe, w nauce matematyki najbardziej pomoże wam słuchanie dzieł Mozarta.

Jak efektywnie się uczyć – przerwy

Zaplanujcie sobie kilkuminutowe przerwy po każdej godzinie nauki. W tym czasie możecie napić się wody, sprawdzić, co nowego na Instagramie, albo wyjść na balkon i nieco się przewietrzyć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie to ważne. Wasz mózg potrzebuje bowiem odrobiny odpoczynku.

Trendy jesień 2019: Najładniejsze zeszyty, plannery i artykuły papiernicze, dzięki którym będziecie chcieli wrócić do szkoły! >>>

Zobacz także: