Czym najlepiej golić pachy?

Jeśli masz ochotę golić pachy, do wyboru masz kilka metod depilacji. To, którą warto wybrać, zależy przede wszystkim od efektów, jakich się oczekuje. Golenie za pomocą maszynki jest najprostszym sposobem, ale zabieg trzeba powtarzać nawet codziennie. Bardziej długotrwałe efekty przyniosą metody takie jak depilacja woskiem lub depilacja laserowa, jednak nie są one pozbawione wad, takich jak ból odczuwany podczas zabiegu czy wysoki koszt wizyt w salonach kosmetycznych.

Najczęściej wybierane sposoby golenia skóry pod pachami to:

 1. Maszynka: golenie włosków za pomocą maszynki to jeden z najczęściej wybieranych i najtańszych sposobów. Niestety, ta metoda ma też sporo wad. Włoski usunięte w ten sposób bardzo szybko odrastają, a niektórzy twierdzą, że stają się też ciemniejsze i mocniejsze wraz z każdym zabiegiem.
 2. Wosk: depilacja za pomocą wosku lub plastrów z woskiem to sposób, który będzie działał dłużej niż maszynka, niektórym osobom wystarczy wykonywanie go tylko raz w miesiącu. Nie jest on jednak pozbawiony wad: depilacja plastrami z woskiem jest stosunkowo bolesna (włoski są wyrywane ze skóry, często razem z cebulką!), a do samodzielnego użycia podgrzanego wosku będziesz potrzebowała trochę wprawy.
 3. Depilator: usuwanie owłosienia za pomocą depilatora działa na tej samej zasadzie co używanie wosku, włoski są wyrywane ze skóry. Urządzenia są proste w obsłudze i stosunkowo niedrogie (depilator jesteśmy w stanie kupić już za kilkadziesiąt złotych), jednak sama depilacja nie jest zbyt przyjemna, a po zabiegu na skórze mogą pozostawać czerwone kropki.
 4. Krem depilujący: ten kosmetyk nakładamy na skórę na kilkanaście minut, w ciągu których rozpuszcza on włoski. Następnie całość zdejmujemy ze skóry za pomocą specjalnej szpatułki. Kremy depilujące są proste w użyciu i niedrogie, jednak wiele osób skarży się na ich słabą skuteczność. Mogą też wywoływać podrażnienia – zwłaszcza jeśli zostawimy je skórze zbyt długo.
 5. Depilacja laserowa: najskuteczniejszym sposobem depilacji pach, będzie zrobienie zabiegu za pomocą lasera. Poprawnie przeprowadzona seria jest w stanie usunąć owłosienie na stałe, jednak istnieje wiele przeciwwskazań do tego rodzaju zabiegu, a do tego jest on stosunkowo drogi, w porównaniu do innych metod depilacji.

Jak golić pachy?

To, w jaki sposób poprawnie golić pachy, zależy przede wszystkim od wybranej przez nas metody. W przypadku używania maszynki do golenia, zabieg musimy przeprowadzać nawet codziennie. Niestety, może wywoływać podrażnienia i powodować pieczenie delikatnej skóry pod pachami. Jak w takim razie skutecznie usuwać włoski maszynką? Wystarczy stosować się do kilku poniższych rad:

 • Za każdym razem używaj świeżej maszynki. Nie bez powodu przyrządy te nazywane są jednorazowymi: przy wielokrotnym używaniu tej samej maszynki, bardzo łatwo o infekcję skóry, a także podrażnienie jej za pomocą stępionych ostrzy.
 • Przed depilacją wykonaj delikatny peeling skóry. Złuszczy on warstwę martwego naskórka, a dodatkowo podniesie włoski, dzięki czemu łatwiej je będzie ogolić.
 • Używaj kremu lub pianki do golenia. Kosmetyki do depilacji zmiękczają włoski, a do tego nawilżają skórę, dzięki czemu minimalizują szansę na wystąpienie podrażnień.
 •  Nie zapomnij o nawilżaniu. Zaraz po depilacji, skórę pod pachami posmaruj lekkim balsamem lub kremem.

Jeśli zdecydujesz się na wybór plastrów z woskiem lub depilatora, będziesz w stanie ograniczyć ilość depilacji do 1-2 zabiegów w miesiącu. Niestety, wyrywanie włosków może być na początku niekomfortowe, i wiązać się z występowaniem podrażnień. Aby bezpiecznie i skutecznie depilować skórę pach, pamiętaj:

 • Nie zapomnij o dezynfekcji depilatora przed każdym użyciem, aby zapobiec powstaniu ewentualnych zakażeń.
 • Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z woskiem, umów się na wizytę w salonie kosmetycznym, gdzie zobaczysz, w jaki sposób używa go profesjonalista.
 • Nakładaj wosk lub plastry zawsze w kierunku wzrostu włosa, a odrywaj pod włos.
 • Nie przegrzewaj wosku, aby nie doprowadzić do poparzenia skóry.
 • Pamiętaj o odpowiednim natłuszczeniu skóry pod pachami po depilacji. Najlepiej użyj w tym celu tłustego balsamu, albo olejku do ciała.

Najlepszy sposób na depilację pach

Najlepszym i najtrwalszym sposobem na usuwanie niechcianego owłosienia, jest depilacja laserowa. Zabieg można stosować również na skórze pod pachami, a poprawnie wykonana seria jest w stanie pozbawić nas włosków nawet na zawsze. Niestety zabieg jest określany jako stosunkowo bolesny: działanie lasera na skórze może wiązać się z uczuciem kłucia, pieczenia i szczypania. Na szczęście całość trwa często tylko kilkanaście minut, a przed zabiegiem można nałożyć na skórę maść znieczulającą, na przykład zawierającą lidokainę.

Cena depilacji laserowej jest uzależniona od renomy i lokalizacji danego salonu kosmetycznego, jednak zawsze będzie wiązała się ze sporym wydatkiem: seria zabiegów na daną partię ciała to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Jak przygotować się do depilacji laserowej pach?

 1. Na dzień przed zabiegiem zaprzestań nakładania kremów i balsamów nawilżających na skórę pod pachami.
 2. W dniu zabiegu zrezygnuj z picia alkoholu.
 3. Przed zabiegiem zgól włosy pod pachami na gładko (użyj w tym celu maszynki: włosków nie należy wyrywać za pomocą pęsety, ani wosku czy depilatora).
 4. Dokładnie umyj i odtłuść skórę pod pachami. Przed zabiegiem nie używaj dezodorantu ani perfum.

Po wykonaniu wszystkich tych kroków, można rozpocząć depilację. Sam zabieg powinien trwać tylko 15-20 minut, a skóra po nim może być lekko zaczerwieniona. Pamiętaj, że po depilacji laserowej nie jest wskazane korzystanie z sauny, basenu i siłowni, a także branie długich i gorących kąpieli, do momentu całkowitego zagojenia skóry pod pachami. Podrażnione miejsca warto codziennie nawilżać i natłuszczać.

Zobacz także:

Niestety, w niektórych przypadkach depilacja laserowa nie jest wskazana. Główne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu to:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • opryszczka w stanie aktywnym,
 • choroby i infekcje skóry,
 • przyjmowanie ziół fotouczulających, takich jak dziurawiec, nagietek, skrzyp, bratek (przynajmniej tydzień przed zabiegiem),
 • opalenizna (nie można opalać danego obszaru skóry na 4 tygodnie przed i po zabiegu),
 • stosowanie miejscowych maści z retinolem, witaminą A lub E, na obszarze skóry poddawanemu zabiegowi,
 • przyjmowanie leków dermatologicznych, na przykład tetracykliny,
 • przyjmowanie antybiotyków (kuracja powinna być zakończona przynajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem),
 • przyjmowanie witamin A, E i beta karotenu (przynajmniej tydzień przed zabiegiem),
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew, na przykład aspiryny (na 48 godzin przed zabiegiem),
 • cukrzyca.