W ostatnich latach wiele kobiet zdecydowało się na depilację laserową, która zapewnia trwałe usunięcie owłosienia z dowolnej partii na ciele. Tradycyjne metody takie jak plastry z woskiem, jednorazowe maszynki lub kremy do golenia oferują tymczasowy efekt, w przeciwieństwie do epilacji laserowej. Dzięki kilku zabiegom pozbywamy się owłosienia na zawsze. Jednak wokół tej popularnej metody powstało wiele mitów. Co należy wiedzieć, zanim zdecydujecie się na depilację laserową? Poniżej z pomocą najlepszych ekspertów rozwiewamy wszystkie wątpliwości i wyjaśniamy szczegóły, które należy wiedzieć o epilacji laserowej.

Depilacja woskiem – na czym polega i czy jest skuteczna? Zapytałyśmy eksperta >>>

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa polega na trwałej redukcji owłosienia na pomocą urządzeń, które emitują światło o wysokiej energii. Zabieg polega na podgrzaniu włosa i mieszków włosowych, czyli cebulek, przez impuls światła do temperatury około 70 stopni Celsjusza, wystarczającej do ich zniszczenia. To właśnie cebulki są odpowiedzialne za produkcję włosa. Zabieg odbywa się za pomocą lasera, którego światło zamienia się w ciepło i jest pochłaniane przez zawarty w mieszkach włosowych barwnik. Dzięki temu cebulki obumierają, włoski wypadają, a kolejne już nie odrastają. Depilacja laserowa profesjonalnie nazywa się epilacją.

„Warto wiedzieć, że mechanizm epilacji włosów opiera się na zjawisku termolizy, czyli termicznego uszkodzenia mieszka włosowego. Dochodzi do niej poprzez zjawisko absorpcji, czyli pochłaniania energii przez fotoakceptor, jakim jest melanina zawarta w strukturze włosa. Pełni ona funkcję chromoforu pochłaniającego promieniowanie, dlatego skuteczność zabiegów zależna jest w szczególności od koloru włosa, co jest równoznaczne z poziomem melaniny. Poprzez proces termolizy, dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego, w wyniku którego cebulka włosa osłabia się, a w konsekwencji włos wypada”, wyjaśnia dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka Kliniki Medestetis.

Czy depilacja laserowa jest skuteczna? Efekty epilacji laserowej

Epilacja laserowa trwale usuwa owłosienie, ale jej skuteczność zależy od kilku czynników: od koloru i grubości włosków oraz karnacji osoby, która poddaje się zabiegowi. „To, jakie mamy włosy, jaki mają kolor i jaka jest ich kondycja: czy są cienkie, czy grube, zależy od samych cebulek. Im ciemniejsza jest cebulka (im ciemniejszy w niej barwnik, więcej melaniny), tym ciemniejszy jest również włos. Im grubszy włos, tym większa cebulka, a więc barwnika też jest w niej więcej. Uszkadzanie najciemniejszych i największych cebulek, zawierających najwięcej ciemnego pigmentu, w którym będzie kumulowała się energia lasera, jest więc najprostsze”, opisuje dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

Grubość i kolor włosków to nie jedyne czynniki, od których zależy skuteczność epilacji laserowej. Istotna jest również różnica w kolorze pomiędzy cebulką a skórą. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, a więc im większy jest między nimi kontrast, tym zabieg epilacji laserowej jest skuteczniejszy. Według dr Wasiluka przy typowo polskiej karnacji, można wykonywać epilację laserową u każdej osoby i usunąć wszystkie rodzaje włosów z wyjątkiem meszku i cieniutkich jasnych włosów.

Aby uzyskać trwały efekt, należy wykonać od 3 do 6 zabiegów w odstępach od 4 do 6 tygodni. Dokładną liczbę niezbędnych sesji depilacji laserowej określa ekspert na podstawie rodzaju włosków i skóry.

Zobacz także:

Pasta cukrowa do depilacji: jak krok po kroku wykonać depilację pastą cukrową? >>>

Czy depilacja laserowa boli?

Wszystko zależy od progu bólu danej osoby. Każdy inaczej odczuwa ból, dlatego ciężko odpowiedzieć na to pytanie „tak” lub „nie”. Kobiety, które poddały się depilacji laserowej, opisują moment „strzału” laserem jako dyskomfort. Niektóre porównują to uczucie do szczypania lub pieczenia. Wiele gabinetów oferuje znieczulenie przed epilacją, które sprawia, że zabieg jest bezbolesny.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Skóra, którą poddajemy depilacji laserowej, nie może być opalona. Co najmniej 3-4 tygodnie przed zabiegiem nie można się opalać, a jeśli decydujemy się na epilację wiosną lub latem, odsłonięte miejsca należy potraktować kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Kolejna rzecz, którą należy wykonać przed zabiegiem, to ogolenie włosków tak, aby wystawało nieco ponad powierzchnię skóry (czyli 2-3 dni przed wizytą w gabinecie).

Depilacja laserowa: czy po zabiegu można się opalać?

3 tygodnie po poddaniu się depilacji laserowej nie można się opalać, dlatego epilację najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowym.

Bezbolesna epilacja laserowa? To możliwe!

„Na rynku istnieje obecnie możliwość bezbolesnego wykonania epilacji laserowej. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowoczesnemu laserowi Mediostar. Epilacja tym urządzeniem jest bezbolesna i skuteczna, niezależnie od pory roku, karnacji i kolory włosów. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ zamiast wyrywać włoski i uszkadzać zdrową tkankę skórną, przy wykorzystaniu wiązki światła usuwa jedynie cebulkę włosa. Skóra pozostaje więc nienaruszona. Dodatkowo posiada skuteczny system chłodzenia, dzięki czemu zabieg jest delikatniejszy i bardziej wydajny”, tłumaczy Agnieszka Giderewicz-Baran – specjalista dermatolog, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z kliniki Saska Skin.

Depilacja laserowa – cena

Wysoka moc pracy lasera skraca w większości przypadków serię do zaledwie 4 zabiegów. Z kolei chłodzenie ogniwem Peltier’a wokół pola roboczego sprawia, że komfort bezbolesnej epilacji jest zawsze na najwyższym poziomie. Cena jednego zabiegu jest zależna od obszaru zabiegowego poddawanego epilacji. Koszty zaczynają się od około 150-200 zł za pojedynczy obszar.

Co więcej, dzięki cechom lasera Mediostar takim jak zastosowanie dwóch długości fali, a także niezwykle wydajnego systemu chłodzenia, zabieg może być wykonywany na każdym fototypie skóry, w tym na opalonych obszarach. Warunkiem możliwości przystąpienia do zabiegu jest tzw. utrwalona opalenizna, co zazwyczaj oznacza odstęp około 2 tygodni od intensywnego opalania. Po zabiegu zalecana jest ochrona posłoneczna filtrem co najmniej SPF20.

Depilacja laserowa – opinie 

Nie bez powodu depilację laserową uważa się za najskuteczniejszą metodę trwałego pozbycia się owłosienia. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju lasera, karnacji, a także koloru włosków – jak już wiecie, epilacja laserowa najlepiej działa na jasną karnację i ciemne włosy. „Mam bardzo ciemne i grube włoski, dlatego zdecydowałam się na laser. Już po pierwszym zabiegu zauważyłam efekty. Włoski po 2 tygodniach zaczęły wypadać i wyraźnie się przerzedziły. Kolejne zabiegi tylko wzmacniały ten efekt. Warto uzbroić się w cierpliwość – po około 6 miesiącach mamy z głowy golenie, co oszczędza dużo czasu i jest po prostu komfortowe. Moja skóra jest bardzo wrażliwa i bezpośrednio po zabiegach była podrażniona, ale to normalne. Łagodzące i nawilżające balsamy poradziły sobie z tym problemem i po 3 dniach wszystko wyglądało już dobrze. Jeśli chodzi o ból, jest on dość spory, szczególnie w miejscach, gdzie włoski są grube. Ale wszystko jest do wytrzymania, można prosić o przerwy lub dodatkowe chłodzenie – ja tak robiłam”, mówi jedna z naszych redaktorek.