W połowie grudnia premierę miał głośny i długo wyczekiwany serial dokumentalny „Harry & Meghan”, który rzucił światło na jawny konflikt, który od lat toczy się pomiędzy księciem Harrym i Meghan Markle a resztą rodziny królewskiej. Produkcja Netfliksa pokazała m.in. skalę hejtu, z jaką zmagała się żona księcia, wewnętrzne zagrywki medialne, które celowo miały oczerniać uwielbianą przez Brytyjczyków Meghan czy wyjawiła, jak „Megxit” (czyli rezygnacja z przywilejów i obowiązków brytyjskiej monarchii) wyglądał za zamkniętymi drzwiami. Dziś wiemy już, że kontakt księcia Harry'ego oraz księcia Williama nie należy do najlepszych oraz potrafimy zauważyć zależność pomiędzy sytuacją Meghan Markle a księżną Dianą, która dwie dekady wcześniej zmagała się z podobnymi problemami.

Książę Harry nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa. 10 stycznia na półki księgarni na całym świecie trafi autobiografia royalsa zatytułowana „Spare”. I choć oficjalna premiera jeszcze przed nami, do mediów od kilku dni wyciekają sensacyjne fragmenty książki, która bez wątpienia jeszcze bardziej namiesza w świecie rodziny królewskiej. 

Jak książę Harry dowiedział się o śmierci księżnej Diany?

Amerykańska telewizyjna sieć informacyjna NBC News weszła w posiadanie hiszpańskiej wersji autobiografii księcia Harry'ego, której tytuł brzmi „En La Sombra”. Według podanych przez stację fragmentów, król Karol III posadził 12-letniego wówczas księcia Sussexu na łóżku jego sypialni, by przekazać mu wiadomość o tragicznym wypadku samochodowym księżnej Diany, w którym ta doznała obrażeń tak poważnych, że szansa na przeżycie była mało prawdopodobna.

Z oszałamiającą wyrazistością pamiętam doskonale, że nie płakałem. Nie wydobyłem z siebie ani jednej łzy. Mój ojciec mnie nie przytulił – napisał Harry, zgodnie z kopią otrzymaną przez NBC News.

To nie pierwszy raz, gdy Harry wspomina śmierć matki oraz czas żałoby, którą musiał przeżywać na świeczniku, na oczach całego świata. W serialu dokumentalnym „Harry & Meghan” ojciec Archiego i Lilibet opowiedział o tym, jak on oraz książę William radzili sobie w tym trudnym dla nich okresie.

Kiedy zmarła moja mama, mieliśmy dwie role do spełnienia. Jedną z nich było po prostu bycie dwoma pogrążonymi w żałobie synami, którzy chcieli płakać i przetwarzać ten żal z powodu utraty mamy. Drugą, jako członkowie rodziny królewskiej, było nie okazywanie emocji, wychodzenie do ludzi, machanie i ściskanie dłoni. Oczekiwanie społeczeństwa, że zobaczą mnie i Williama na ulicach jak gdyby nigdy nic było naprawdę ciężkie dla nas obu.

Książę Sussexu zauważył w serialu dokumentalnym, że „nie ma wielu wczesnych wspomnień swojej mamy”. Pamięta głównie to, jak wraz z bratem i księżną Dianą ścigani byli przez paparazzi. Nie chcąc, aby „historia się powtórzyła”, Harry powiedział, że czuje potrzebę ochrony Meghan i ich dzieci Archie'ego i Lilibet.