Powiedzmy sobie szczerze: pieniądze wydaje się łatwo i przyjemnie, ale zarabianie ich jest znacznie trudniejsze. I właśnie dlatego warto racjonalnie gospodarować własnym – domowym budżetem. Istnieje kilka sposobów na to, aby robienie zakupów było nie tylko przyjemne, ale również… opłacalne. A wiedzieliście, że dzięki wydawaniu pieniędzy możecie realizować własne pasje i spełniać marzenia? Serio, to możliwe! Sprawdźcie, jak robić zakupy „z głową”.

#1 Promocje

Nie tylko sieciówki, ale również marki butikowe i rodzime brandy organizują cykliczne wyprzedaże. Większość z nich obniża ceny swoich produktów dwa razy w roku – pod koniec wakacji, a także przed świętami Bożego Narodzenia. Warto wybrać się wtedy na zakupy, aby upolować potrzebne ubrania, akcesoria, dodatki do wnętrz, sprzęt technologiczny i nie tylko z dużo niższych cenach. Ach, jeszcze jedno! 29 listopada 2019 – zapamiętajcie tę datę. Właśnie wtedy będziemy bowiem obchodzić tegoroczny Black Friday, czyli piątek po amerykańskim Dniu Dziękczynienia – święto totalnych rabatów i zakupowego szaleństwa.

#2 Planowanie domowego budżetu

Na początku miesiąca (a właściwie po otrzymaniu pensji lub kieszonkowego) dokładnie zaplanujcie swój budżet. Sprawdźcie, jaką kwotę musicie przeznaczyć na rachunki, dodatkowe opłaty czy bilet miesięczny. Na osobnej liście uwzględnijcie inne wydatki, na przykład zakup środków czystości i innych potrzebnych wam w danym okresie rzeczy. Dzięki temu dowiecie się, ile pieniędzy możecie wydać na własne przyjemności, albo odłożyć „na czarną godzinę”.

Chcecie oszczędzać, ale nie wiecie, jak się do tego zabrać? Metoda 6 słoików Wam to ułatwi >>>

#3 Potrzeby i zachcianki

Skupcie się na własnych potrzebach. Zobaczcie, czego brakuje w waszym domu, szafie, albo w kosmetyczce. Zauważyliście pierwsze przetarcia na ulubionych jeansach? W takim razie zrezygnujcie z zakupu spódnicy w zwierzęcy print (która prawdopodobnie za kilka miesięcy nie będzie już modna) na rzecz ponadczasowych spodni o klasycznym kroju. Gwarantujemy, że taka modowa inwestycja okaże się dużo bardziej opłacalna.

Nie zapominamy jednak o modowych (i nie tylko) marzeniach! Jeżeli bardzo chcecie mieć w swojej szafie rzecz ozdobioną lamparcimi cętkami, imitacją skóry węża, paskami zebry lub krowimi łatami, postaw na subtelny dodatek – apaszkę, albo t-shirt. Szczególnie, gdy nie wiecie, jak będziecie wyglądać w danym wzorze. To odpowiedzialne podejście do mody oraz własnych finansów! Natomiast awangardowe – wzorzyste ubrania i akcesoria służą jedynie za przykład.

#4 Program Mastercard Bezcenne Chwile

Możecie również dołączyć do programu Mastercard Bezcenne Chwile, w ramach którego spełnicie swoje marzenia i zrealizujecie własne pasje. Co więcej, za wydawanie pieniędzy będziecie mogli otrzymać wyjątkowe nagrody. Jak to możliwe? Otóż Mastercard nagrodzi każdą transakcję bezgotówkową. Program oferuje szeroki katalog nagród, dopasowany do życiowych pasji w ośmiu kategoriach: podróże, sport, muzyka, kulinaria, rozrywka, zakupy, film i kultura oraz pomaganie. Dzięki temu każdy z was będzie mógł wybrać odpowiednią dla siebie nagrodę.

Aby dołączyć do programu Mastercard Bezcenne Chwile, wejdźcie na stronę bezcennechwile.pl, na której sprawdzicie czy Wasza karta może w nim uczestniczyć. Następnie będziecie mogli bezpłatnie zarejestrować ją w programie. Trzeci krok to wybranie swojej pasji oraz nagrody, która będzie głównym realizowanym celem. Spokojnie, możecie zmienić go w dowolnym momencie. Od tej pory każda płatność kartą Mastercard będzie przybliżała Was do realizacji Waszych marzeń.

Musicie pamiętać o tylko jednej rzeczy! Szybciej zrealizujecie swój cel, czyli otrzymacie swoją nagrodę, jeżeli będziecie dokonywać zakupów u partnerów akcji. Wśród nich znajdują się m.in. Circle K, W.Kruk, Douglas, Vistula i Cinema City. Pełną listę partnerów znajdziecie TUTAJ.

#5 Jakość, a nie ilość

Liczy się jakość, a nie ilość – będziemy powtarzać to do znudzenia! Lepiej kupić droższą rzecz wykonaną z wysokiej jakości materiałów, niż kilka tańszych, które zniszczą się po przysłowiowej chwili użytkowania. Zasada ta dotyczy przede wszystkim sprzętu elektronicznego, ubrań, a także butów i torebek.

Na jakość powinniście zwracać uwagę także (a może nawet „przede wszystkim”) podczas zakupów spożywczych. Jeśli w waszej lodówce będą przeważać ekologiczne, zdrowe, a co za tym idzie – droższe produkty, zadbacie o własne zdrowie. Dzięki temu w przyszłości zaoszczędzicie na wizytach u lekarza, dietetyka, jak również w aptece.

Co powinnaś wiedzieć o pieniądzach przed trzydziestką? >>>