Współczesne 20- i 30-letnie kobiety są świadome, wykształcone, niezależne. Eksperci twierdzą, że znacznie szybciej dojrzewamy do samodzielnego, dorosłego życia niż mężczyźni z naszego pokolenia. Przeganiamy ich na każdym polu poza jednym: młode kobiety nie kontrolują swoich finansów, bo nikt ich tego nie nauczył (brak edukacji finansowej to problem równie poważny jak brak edukacji seksualnej). Co w takim razie powinnaś wiedzieć o pieniądzach, zanim skończysz 30 lat?

Zdolność kredytowa

Wiesz, ile jesteś warta dla banku? Sprawdź, jak wysoki kredyt mogłabyś wziąć, a potem aktualizuj te informacje za każdym razem, gdy zmienia się twoja sytuacja finansowa (dostajesz podwyżkę, zakładasz działalność gospodarczą). Nawet jeśli nie planujesz w najbliższej przyszłości zakupu mieszkania, warto wiedzieć, jak wysoki kredyt hipoteczny możesz otrzymać i jak wyglądają procedury (jakie dokumenty złożyć, lepiej z partnerem, ale gorzej z mężem – takie rzeczy). Gdy już zdecydujesz się na inwestycję w nieruchomość, to będziesz wiedziała, o co chodzi, i żaden doradca finansowy nie potraktuje cię protekcjonalnie.

Policz swoją wartość rynkową

Wiesz, ile jest warta twoja praca? I czy na pewno tyle, ile płaci ci firma, w której jesteś zatrudniona? Regularnie sprawdzaj swoją wartość rynkową – wyznacza ją średnia wysokość pensji osób pracujących na podobnych stanowiskach i o podobnym doświadczeniu. Dowiedz się też, kiedy ta wartość może wzrosnąć i o ile. Programiści z niewielkim doświadczeniem zarabiają grosze, ale po kilku latach pracy w branży ich pensje wzrastają nawet kilkukrotnie. Musisz wiedzieć, ile warte są twoje kompetencje, żeby wynegocjować sobie jak najlepsze warunki.

Wypełnij PIT

W 2020 roku nie proś o to mamy. Formularze online do zeznań podatkowych są tak proste i intuicyjne, że możesz rozliczyć się sama. Przy okazji zobaczysz, ile realnie zarabiasz, a ile oddajesz. To też zwiększa świadomość finansową.

Wynajmować czy kupić?

Nie każdy musi mieć własne mieszkanie, ale każdy powinien wiedzieć, co jest bardziej opłacalne. Znasz ceny mieszkań w swoim mieście? A wiesz, jak dużą ratę kredytu musiałabyś płacić? Policz, co opłaca ci się bardziej: czynsz za cudze czy rata za własne? Tylko wtedy będziesz mogła dokonać świadomego wyboru: wynająć czy kupić?

Ile kosztuje dziecko?

Nie porzucaj marzeń o macierzyństwie (jeśli o nim marzysz), po prostu dobrze się przygotuj na dodatkowe wydatki: od produktów pierwszej potrzeby przez żłobek czy nianię po opiekę medyczną. Policz średni koszt miesięczny. Lepsza konkretna wiedza niż myślenie życzeniowe, że jakoś to będzie.