Współczesne 20- i 30-letnie kobiety są świadome, wykształcone, niezależne. Eksperci twierdzą, że znacznie szybciej dojrzewamy do samodzielnego, dorosłego życia niż mężczyźni z naszego pokolenia. Przeganiamy ich na każdym polu poza jednym: młode kobiety nie kontrolują swoich finansów, bo nikt ich tego nie nauczył (brak edukacji finansowej to problem równie poważny jak brak edukacji seksualnej). Co w takim razie powinnaś wiedzieć o pieniądzach, zanim skończysz 30 lat?

Zdolność kredytowa

Wiesz, ile jesteś warta dla banku? Sprawdź, jak wysoki kredyt mogłabyś wziąć, a potem aktualizuj te informacje za każdym razem, gdy zmienia się twoja sytuacja finansowa (dostajesz podwyżkę, zakładasz działalność gospodarczą). Nawet jeśli nie planujesz w najbliższej przyszłości zakupu mieszkania, warto wiedzieć, jak wysoki kredyt hipoteczny możesz otrzymać i jak wyglądają procedury (jakie dokumenty złożyć, lepiej z partnerem, ale gorzej z mężem – takie rzeczy). Gdy już zdecydujesz się na inwestycję w nieruchomość, to będziesz wiedziała, o co chodzi, i żaden doradca finansowy nie po- traktuje cię protekcjonalnie.

Policz swoją wartość rynkową

Wiesz, ile jest warta twoja praca? I czy na pewno tyle, ile płaci ci firma, w której jesteś zatrudniona? Regularnie sprawdzaj swoją wartość rynkową – wyznacza ją średnia wysokość pensji osób pracujących na podobnych stanowiskach i o podobnym doświadczeniu. Dowiedz się też, kiedy ta wartość może wzrosnąć i o ile. Programiści z niewielkim doświadczeniem zarabiają grosze, ale po kilku latach pracy w branży ich pensje wzrastają nawet kilkukrotnie. Musisz wiedzieć, ile warte są twoje kompetencje, żeby wynegocjować sobie jak najlepsze warunki.

Wypełnij PIT

W 2020 roku nie proś o to mamy. Formularze online do zeznań podatkowych są tak proste i intuicyjne, że możesz rozliczyć się sama. Przy okazji zobaczysz, ile realnie zarabiasz, a ile oddajesz. To też zwiększa świadomość finansową.

Wynajmować czy kupić?

Nie każdy musi mieć własne mieszkanie, ale każdy powinien wiedzieć, co jest bardziej opłacalne. Znasz ceny mieszkań w swoim mieście? A wiesz, jak dużą ratę kredytu musiałabyś płacić? Policz, co opłaca ci się bardziej: czynsz za cudze czy rata za własne? Tylko wtedy będziesz mogła dokonać świadomego wyboru: wynająć czy kupić?

Ile kosztuje dziecko?

Nie porzucaj marzeń o macierzyństwie (jeśli o nim marzysz), po prostu dobrze się przygotuj na dodatkowe wydatki: od produktów pierwszej potrzeby przez żłobek czy nianię po opiekę medyczną. Policz średni koszt miesięczny. Lepsza konkretna wiedza niż myślenie życzeniowe, że jakoś to będzie.

Chcecie oszczędzać, ale nie wiecie, jak się do tego zabrać? Metoda 6 słoików Wam to ułatwi >>>