Oczyszczanie twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji i pierwszy krok w drodze po piękną i zdrową cerę. Dlatego tak ważne jest, aby robić to dobrze. A przecież myjąc twarz, na ogół w ogóle się nad tym nie zastanawiamy. Odruchowo sięgamy po mleczko i wacik do demakijażu i/lub wodę i mydło albo płyn micelarny, nieświadomi, że możemy sobie tylko tym zaszkodzić. Być może tak już jest, że im prostsza czynność, tym łatwiej popełnić błąd? A więc przychodzimy z pomocą. Jak myć twarz krok po kroku? Wskazujemy wszystkie etapy prawidłowego oczyszczania twarzy i wytykamy najczęściej popełniane błędy. Które – w najlepszym przypadku – sprawiają, że niedokładnie pozbywamy się brudu, a w najgorszym – skutkują uszkodzeniami skóry.

Jak myć twarz krok po kroku – Etapy oczyszczania twarzy

Przyjmijmy, że mówimy o tym, jak myć twarz wieczorami, bo ze względu na konieczność zmycia makijażu, jest to nieco bardziej skomplikowane. Rano, kiedy twarz wystarczy oczyścić z nadmiaru sebum, potu i drobnych zanieczyszczeń, kryjących się w pościeli, wymaga to znacznie mniej zachodu. Spokojnie pominąć więc możecie wówczas fragment dotyczący demakijażu, wiadomo.

1. Zapomnij o nawilżanych chusteczkach do demakijażu

Od czego więc zacząć? Przede wszystkim od pożegnania (raz na zawsze!) z chusteczkami do demakijażu. Choć wygodne w użyciu, bo zawsze można mieć je ze sobą i nie wymagają użycia wody, naszej cerze robią równie wiele złego co środowisku. Dlaczego? Po pierwsze, nasączone są detergentami, które uszkadzają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Nie sprzyjają jej także inne składniki, które można znaleźć w składzie: gliceryna, alkohol, silikony... A także bakterie, które dostają się do chusteczek przy każdym otwieraniu opakowania. Po drugie, najczęściej używamy ich zbyt agresywnie – trzemy lub naciągamy skórę, wywołując podrażnienia. Co szczególnie dotkliwe w skutkach bywa przy cerze trądzikowej. Jeśli koniecznie chcesz czymś przetrzeć twarz, lepiej sięgnąć po specjalne waciki wielokrotnego użytku (znajdziecie je m.in. w ofercie marki GLOV), które uszyte są z odpowiednio delikatnych dla skóry materiałów. Albo rękawicę do demakijażu marki.

2. Postaw na oczyszczanie dwuetapowe i najpierw sięgnij po olejek

Mycie twarzy zacznij od usunięcia makijażu. W tym celu dobrze sprawdzają się stworzone do tego olejki, których formuła sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia „przyklejają się do nich” i skutecznie usuwają. Dotyczy to także pozostałości kosmetyków o tłustych formułach, a także nadmiaru sebum. 

3. Oczyszczaj twarz nie mniej niż 60 sekund

Po demakijażu czas na właściwe oczyszczanie twarzy. W tym celu najlepiej sprawdzają się specjalnie stworzone do tego produkty: pianki, emulsje i płyny. Dobrane zgodnie z potrzebami skóry. 

Warto wiedzieć, że po nałożeniu ich na twarz, należy delikatnie wmasowywać je w skórę przez nie mniej niż 60 sekund. Dopiero po tym czasie możemy mówić o dokładnym i dogłębnym oczyszczeniu. To może wydawać się długo (dla pewności ustawcie stoper), ale warto, tym bardziej, że skóra będzie wdzięczna także za masaż twarzy, który jest tu „produktem ubocznym”. 

4. Nie spłukuj twarzy gorącą wodą

Po minucie czas na spłukanie twarzy wodą. Pamiętaj jednak, by nie robić tego gorącą lecz letnią wodą. Wysoka temperatura może powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i pękanie delikatnych tkanek. W trosce o skórę lepiej więc także nie myć twarzy pod prysznicem, a także zbyt często nie korzystać z sauny. 

Zobacz także:

5. Regularnie (ale nie zbyt często) rób peeling

W skutecznym oczyszczaniu twarzy pomoże także peeling, który pomaga pozbyć się martwego naskórka, a także sprawia, że lepiej wchłaniają się kosmetyki, które później nakładamy na skórę. Ponieważ jednak jest też dość inwazyjny, nie należy robić peelingu zbyt często. 2-3 razy w tygodniu wystarczy w zupełności. Peeling mechaniczny, czyli na bazie kosmetyków z drobinkami, warto zrobić przed oczyszczaniem skóry – dzięki temu oczyścimy ją jeszcze skuteczniej.

6. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Ostatnim etapem oczyszczania twarzy powinno być... sięgnięcie po serum do twarzy, które przywróci skórze odpowiednie (kwaśne) pH – pomoże zrównoważyć naturalną florę bakteryjną skóry, a także dostarczy skórze przeciwutleniaczy, takich jak choćby witamina C czy kwasy AHA (owocowe), które delikatnie rozjaśniają skórę, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzmarszczkowo. Poniżej znajdziecie kilka naszych ulubionych. To idealne zwieńczenie prawidłowego mycia twarzy.