Jak nauczyć się gry na pianinie? 

Gra na pianinie to jeden z lepszych sposobów na pobudzenie kreatywności. Ten romantyczny instrument daje nam niezwykle szerokie pole do wyrażania naszych emocji za pomocą muzyki. Osoby, które nauczyły się grać na pianinie lub fortepianie często wspominają o niezwykłej satysfakcji, którą czują po płynnym wykonaniu każdego nowego utworu. Brzmi zachęcająco, prawda? Musimy jednak pamiętać, że nauka gry na pianinie nie należy do najszybszych i najprostszych. Będzie wymagała od nas nie tylko przyswojenia sporej wiedzy teoretycznej, ale i regularnych i sumiennych ćwiczeń praktycznych.

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się grać na pianinie? Zależy to od wielu indywidualnych czynników, takich jak czas spędzony na praktyce czy liczba spotkań i konsultacji ze specjalistą, któremu łatwiej będzie wyłapać popełniane błędy i przekazać nam, w jaki sposób powinniśmy nad nimi pracować. Bez wątpienia z nauką na pianinie poradzą sobie szybciej te osoby, które w dzieciństwie miały styczność z jakimkolwiek instrumentem lub od dziecka uczyły się języków obcych. Jeśli jednak będziemy ćwiczyć regularnie i z zaangażowaniem, już po kilku miesiącach praktyki powinniśmy być w stanie płynnie grać piękne utwory.  

Jak zacząć się uczyć grać na pianinie? 

Zadajesz sobie pytanie: jak nauczyć się gry na pianinie? Wiele osób zaczyna przygodę z instrumentem od znalezienia odpowiedniego nauczyciela. Wykupienie lekcji z doświadczonym pianistą lub w szkole muzycznej najczęściej zapewnia nam sprzęt i przestrzeń do ćwiczeń. Instrument nie należy do najtańszych i najmniejszych, więc wiele osób nie chce kupować go w początkowych fazach nauki. Wybranie zajęć ze specjalistą jest w tym przypadku najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. 

Czy to oznacza, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie nauczyć się grać na pianinie? Absolutnie nie. Jeśli mamy dostęp do instrumentu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy uczyli się sami, korzystając z dostępnych w Internecie czy księgarniach źródeł informacji. Musimy jednak pamiętać, że regularne konsultacje z doświadczonymi pianistami skutecznie pomogą nam podszkolić warsztat i wyeliminować powtarzające się błędy we wczesnych fazach nauki. 

Czy łatwo nauczyć się grać na pianinie? Nie jest to najtrudniejszy instrument, jednak uzyskanie płynności w wydobywaniu dźwięków i wykonywaniu utworów będzie wymagało od nas czasu, cierpliwości i zaangażowania. Początkowo wiele zależało będzie od naszego nastawienia. Powinniśmy i powinnyśmy pamiętać o: 

 • wybieraniu na początek prostych utworów, najlepiej na jedną rękę,
 • ćwiczeniu jednego utworu tak długo, aż będziemy w stanie bez problemu go zagrać z pamięci,
 • zachowaniu odpowiedniej postawy podczas grania na pianinie – proste plecy sprawiają, że wygodniej nam się siedzi, są także niezbędne do wydobycia odpowiednich dźwięków na instrumencie.

Jak nauczyć się gry na pianinie? Wskazówki dla początkujących

Rozpoczynasz przygodę z nauką gry na pianinie jednak nie wiesz, na czym powinieneś lub powinnaś skupić się w początkowych fazach ćwiczeń? Poniżej znajdziesz wskazówki dla początkujących! 

Jak nauczyć się gry na pianinie? Nauka nut 

Naukę gry na pianinie powinniśmy rozpocząć od poznania nut. Zarówno ich podstawowego zapisu na pięciolinii, jak i rozkładu na klawiaturze instrumentu. Możemy zacząć od klucza wiolinowego, jednak szybko przyda nam się też znajomość klucza basowego, na którym są zapisywane nuty niższej części klawiatury (najczęściej gramy je lewą ręką).    

Zobacz także:

Jak nauczyć się gry na pianinie? Koordynacja ruchu rąk 

Kolejnym etapem nauki gry na pianinie powinna być koordynacja gry obydwu rąk. Mimo tego, że na początku może wydawać się nam to niezwykle problematyczne, regularne ćwiczenia powinny przynieść stosunkowo szybkie efekty. 

Ćwiczenia powinniśmy rozpocząć od grania każdą z rąk osobno (pamiętajmy przy tym o wybieraniu łatwych i wolnych utworów, na których prościej będzie nam załapać podstawy). Kiedy poczujemy się pewnie z grą utworu obiema rękami osobno, możemy spróbować je połączyć. Niestety, nie ma magicznego sposobu na przyspieszenie procesu – musimy ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. 

Jan nauczyć się gry na pianinie? Praca nad utworem 

Czym jest praca nad utworem od muzycznej strony? Wyróżniamy kilka elementów, z na których musimy się skupić:

 • dynamika,
 • artykulacja,
 • styl,
 • interpretacja.

Jak nauczyć się dobrze grać na pianinie pracując nad utworem? 

1. Dynamika, czyli siła natężenia dźwięku, oznacza poziom głośności wydobywanych przez pianistę nut oraz wykonania danego utworu. Jest określana poprzez opis literowy oraz oznaczenia w formie symbolu widełek:

 • piano, w skrócie p, oznacza cicho,
 • forte, w skrócie f, oznacza głośno,
 • natężenie pośrednie, np. mezzoforte czyli średnio głośno,
 • symbol < oznacza stopniowe zwiększanie natężenia dźwięku,
 • symbol > oznacza stopniowe zmniejszanie natężenia dźwięku.

2. Artykulacja to sposób wydobywania dźwięku. Dotyczy pojedynczej nuty, albo łączenia ze sobą kolejnych dźwięków. Może mówić o tym, czy powinniśmy zagrać dźwięk ostro, czy łagodnie, wydłużyć go albo skrócić. Oznaczenia artykulacji wskazują też, czy mamy łączyć, czy akcentować oddzielnie występujące po sobie dźwięki. 

3. Styl to określenie charakteru, tempa i nastroju danego utworu. Najczęściej oznacza dostosowanie naszego wykonania do epoki oraz kompozytora, którego twórczość mamy zamiar wykonać na pianinie lub fortepianie. Odpowiednie dobranie stylu może być trudne dla początkujących pianistów i najczęściej wymaga konsultacji z bardziej doświadczoną osobą czy nauczycielem. 

4. Interpretacja daje nam największe pole do popisu w dodawaniu czegoś „od siebie” do wykonywanych przez nas utworów. Po określeniu dynamiki, artykulacji oraz stylu gry bardziej doświadczeni pianiści są w stanie przełożyć na nią własne emocje, bez zmiany zapisu nut. 

Jak nauczyć się gry na pianinie? Nagrywanie i odsłuchiwanie utworów 

W początkowych fazach nauki gry na pianinie i fortepianie musimy pamiętać o nagrywaniu wykonywanych utworów. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną, najprawdopodobniej dopiero przy późniejszym odsłuchu swojej gry będziesz w stanie wyłapać ewentualne błędy lub pomyłki. To z kolei da ci świadomość, na czym musisz skupić się przy kolejnym graniu.

Jak nauczyć się gry na pianinie? Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz 

Doskonalenie gry na pianinie będzie wymagało od nas niezwykle wielu godzin spędzonych przy instrumencie, nie tylko w początkowych fazach nauki. Mimo tego, że załapanie podstaw nie powinno przynieść nam trudności, musimy pamiętać, że pianino nie jest prostym instrumentem. Aby czuć się przy nim swobodnie i widzieć realne polepszenie umiejętności przyda nam się duże zaangażowanie. Najważniejsze są tutaj regularne ćwiczenia – na grę na instrumencie powinniśmy przeznaczyć co najmniej kilka godzin tygodniowo. 

Jeśli na początku przygody z pianinem nie wszystko wychodzi ci idealnie, nie przejmuj się. Tak jak w przypadku gry na innych instrumentach, nawet opanowanie podstaw wymaga cierpliwości, czasu oraz zaangażowania. Jeśli granie na pianinie sprawia ci przyjemność, nie zniechęcaj się nawet pomimo wolnych postępów. Trening czyni mistrza, a ostatecznie najważniejsze jest to, żeby się dobrze bawić!