Jak nauczyć się kręcić hula-hop? 

Hula-hop (albo hula-hoop) to nazwa ćwiczenia gimnastycznego oraz popularnej zabawy, polegającej na wprawianiu w jednostajny ruch i utrzymaniu na ciele specjalnej obręczy, wykonanej z plastiku, metalu lub drewna. Koło możemy obracać po obwodzie bioder, talii, szyi, rąk lub nóg. Zabawa polega przede wszystkim na tym, aby obręcz nie zatrzymała się i nie spadła, szczególnie wtedy, kiedy staramy się ją przemieszczać pomiędzy różnymi częściami ciała, za pomocą naszych mięśni. Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, hula-hop to termin określający rodzaj aktywności fizycznej, ale potocznie nazywamy tak też samą obręcz, którą wykorzystujemy do zabawy.

Co daje hula-hop? Kręcenie obręczami z pomocą różnych części ciała przez długi czas było kojarzone przede wszystkim z akrobatami, którzy wykorzystują to narzędzie do pokazów, tanecznych czy cyrkowych. Nie oszukujmy się – koła wprawione w płynny ruch z pomocą naszych mięśni mogą prezentować się wręcz widowiskowo. Szczególnie, jeśli akrobata dodaje efekty specjalne, na przykład większą liczbę obręczy, lub takie, które płoną (oczywiście żadnej z aktywności wymienionych w tym zdaniu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie!). 

Ćwiczenia z użyciem specjalnie dobrej obręczy są też dobrym sposobem na modelowanie sylwetki. Entuzjaści wykorzystywania hula-hop podczas treningów twierdzą, że to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do wysmuklenia talii oraz stymulowania pracy mięśni brzucha. Jakie inne części ciała możemy wyrzeźbić używając obręczy? Będą to między innymi: 

 • uda,
 • pośladki, 
 • ramiona,
 • dekolt,
 • plecy.

Musimy jednak pamiętać, że hula-hop nie musi być wykorzystywane do fitnessu, pokazów z ogniem czy skomplikowanych układów tanecznych. To przede wszystkim świetna zabawa, która od kilkudziesięciu lat zdobywa serca ludzi na całym świecie. 

Jak nauczyć się kręcić hula-hop? W poniższych akapitach znajdziesz przydatne rady i wskazówki oraz dokładną instrukcję krok po kroku dla początkujących! 

Jak nauczyć się kręcić hula-hop? Przydatne rady i wskazówki 

Nauka kręcenia hula-hop nie jest bardzo wymagającym i długotrwałym zajęciem. Nie jest jednak aż tak prosto, jak mogłoby się wydawać. Poruszanie obręczą bardzo intensywnie angażuje nasze mięśnie, a samo wprawienie jej w ruch może nie przyjść nam tak łatwo, szczególnie, jeśli dopiero zaczynamy. Jak skutecznie nauczyć się kręcić hula-hop? 

Wybierz odpowiedni sprzęt 

Przy wyborze odpowiedniej obręczy do hula-hop najważniejsza jest jej średnica. Jeśli jesteś osobą początkującą, zrezygnuj z małych i wąskich kółek, przy których trzeba się o wiele bardziej namęczyć. Średnica koła powinna być dobrana do twojego wzrostu: 

Zobacz także:

 • przy wzroście 150 – 160 cm średnica obręczy powinna wynosić 90 cm,
 • przy wzroście 160 – 170 cm średnica obręczy powinna wynosić 95 cm,
 • przy wzroście 170 – 180 cm średnica obręczy powinna wynosić około 100 cm,
 • przy wzroście powyżej 180 cm średnica obręczy powinna wynosić 105 cm.

Jakiś czas temu niezwykle modne stały się obręcze hula-hop z wypustkami, mającymi na celu „rozbijać” tkankę tłuszczową. Mimo tego, że ich działanie jest skuteczne, niektórzy medycy twierdzą, że nie są korzystne dla naszego zdrowia. Twarde wypustki obijają tkankę skórną ochraniającą ważne dla organizmu organy. Naukowcy martwią się przede wszystkim o nerki, które mogą być podatne na mikrourazy. 

Czy to znaczy, że nie można kupować hula-hop z wypustkami? Nie. Pamiętaj jednak, żeby przerwać ćwiczenia lub skrócić plan treningu jeśli zauważysz, że na twojej skórze pojawiają się siniaki, lub jeśli aktywność sprawia ci duży ból. 

Jak nauczyć się kręcić hula-hop? Zaczynaj od kilku minut dziennie 

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z hula-hop, nie wykonuj zbyt długich treningów. Kręcenie obręczą jest o wiele bardziej wymagające dla naszych mięśni, niż mogłoby się wydawać. Lepiej zaczynać od kilkuminutowych, lekkich ćwiczeń, niż zniechęcić się po pierwszej intensywnej fali zakwasów. 

Jak nauczyć się kręcić hula-hop? Ćwicz regularnie 

Regularne ćwiczenia są najlepszym sposobem na nauczenie się niemalże każdej z aktywności. To samo dotyczy hula-hop. Jeśli chcesz czuć się komfortowo w kręceniu obręczą, rób to systematycznie. Najlepiej co drugi dzień, a przynajmniej dwa razy w tygodniu. 

Jeśli wykorzystujesz hula-hop do modelowania sylwetki pamiętaj, że trening powinien trwać dłużej niż 30 minut (oczywiście dopiero wtedy, kiedy jesteś osobą średniozaawansowaną lub zaawansowaną). Dopiero po około połowie godziny ćwiczeń nasz organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową i w pełni wykorzystywać potencjał mięśni brzucha oraz talii. Treningi wykonuj przynajmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej co drugi dzień. Efekty powinnaś zauważyć już po dwóch tygodniach! 

Jak nauczyć się kręcić hula-hop? Zaangażuj znajomych 

Kręcenie hula-hop może przynieść nam wiele korzyści fizycznych, jednak przede wszystkim jest świetną zabawą. Nie ma lepszego sposobu na regularną chęć do treningów, niż wykonywanie ich w grupie znajomych. Postaraj się znaleźć inne osoby z twojego otoczenia, które będą zainteresowane tego typu aktywnością. Umawiajcie się na wspólne ćwiczenia, w rytm waszej ulubionej muzyki albo dłuższych rozmów. Świetna rozrywka i widoczne efekty gwarantowane! 

Jak nauczyć się kręcić hula-hop? Instrukcja krok po kroku 

Tak jak wcześniej wspomniałyśmy, hula-hop to zabawa, która dodatkowo może przynosić nam korzyści w postaci wymodelowanej sylwetki. Mimo tego, że aktywność nie wydaje się być bardzo skomplikowana, początkowe fazy nauki kręcenia obręczą wcale nie są takie łatwe. Na szczęście większości osób udaje się wprawić koło w jednostajny ruch już po kilku pierwszych treningach. 

Jak kręcić hula-hop? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku dla początkujących! 

 1. Przygotuj przestrzeń do ćwiczeń. Wybierz pomieszczenie, w którym będziesz miała dużo miejsca, aby swobodnie się poruszać. Przebierz się w wygodne ubrania (na przykład leginsy i luźny T-shirt) i włącz swoją ulubioną muzykę. 
 2. Umieść obręcz hula-hop na wysokości talii i zacznij delikatnie poruszać biodrami do przodu i do tyłu. Podtrzymuj na razie kółko za pomocą rąk.  
 3. Za pomocą rąk wpraw obręcz w ruch wokół własnej osi, cały czas wykonując przy tym ruch biodrami. Puść hula-hop, nie podtrzymuj go już rękami. Jeśli koło nie chce utrzymać się na twojej talii lub biodrach, stań w rozkroku z jedną nogą wysuniętą do przodu, a drugą do tyłu. Powtórz wszystkie poprzednie punkty w tej pozycji. 
 4. Spróbuj dostosować ruch bioder do obracającej się obręczy. Przyspieszaj i zwalniaj, poruszaj się do przodu, do tyłu i na boki. Kiedy poczujesz się komfortowo, zacznij swobodnie kręcić biodrami. 
 5. Kiedy poczujesz, że obręcz zaczyna opadać, ugnij kolana i spróbuj ją odrobinę podnieść. Gdy koło hula-hop przestanie się kręcić, podrzuć je za pomocą bioder albo wpraw w ruch rękoma. 
 6. Za pierwszym razem trening nie powinien trwać dłużej niż kilka minut, nawet, jeżeli nie udało ci się wprowadzić obręczy w dłuższy, płynny ruch. 

Pamiętaj, że nie powinnaś/powinieneś się poddawać, nawet, jeśli za pierwszym razem ci nie wyjdzie! Kręcenie obręczą hula-hop nie jest wcale prostym zadaniem, szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tą aktywnością. Daj sobie trochę czasu i kilka treningów, aby skutecznie załapać swój „rytm" dla obręczy. Na pewno nie będziesz tego później żałować.