Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

Zbuduj dobry mindset

Zacznę od obalenia kilku mitów. Po pierwsze jazda na deskorolce to hobby nie tylko dla nastolatków czy dwudziestoparolatków. Statystyki pokazują, że z roku na rok na deskę wskakuje coraz więcej osób po trzydziestce, czterdziestce, a także starszych. Po drugie, jeżdżą nie tylko mężczyźni. Skejterki w Polsce mają na swoim koncie coraz więcej sukcesów i zaczynają zyskiwać rozpoznawalność. Tym samym przełamują stereotyp, że to typowo męski sport. Sprawdź na Instagramie konta dziewczyn takich jak: Amelia Brodka, Anna Kulig, Agata Halikowska, Katarzyna Komincz – a na pewno się zainspirujesz.

Ostatni mit, który być może powstrzymuje najwięcej osób, brzmi – jazda na deskorolce to zajęcie wyłącznie dla skejtów, rozumianych jako członkowie pewnej subkultury. Nie musisz ubierać się w określony sposób, słuchać określonej muzyki ani uprawić żadnych sportów ekstermalnych, aby zostać pełnoprawną skejterką lub skejterem.

Gdy już uda ci się wyrzucić z głowy te przekonania, spróbuj uwierzyć w siebie. Mindset to kluczowy element uprawiania każdego sportu. Na początek możesz spróbować zwizualizować sobie siebie świetnie jeżdżącą/ego na deskorolce. Chociaż wiele osób śmieje się z wizualizacji, to badania naukowe potwierdziły jej skuteczność wśród sportowców. Osoby, które wytrwale trenują i dodatkowo wizualizują sobie treningi, osiągają lepsze wyniki niż te, które wyłącznie trenują.

Pamiętaj, że nowa aktywność wydaje się dziwna, dopóki nie osiągniemy w niej pewnej wprawy. Nie zniechęcaj się, jeśli pierwszych kilka treningów nie wyjdzie tak, jak na to liczyłaś/eś. Każdy na początku walczy. Nauka jazdy na deskorolce to maraton, a nie sprint.

Zainwestuj w niezły sprzęt

Jazda na deskorolce to dosyć minimalistyczne hobby. Jeśli czytałaś/eś artykuły o tym, jak nauczyć się malować lub jak nauczyć się szyć, to zobaczyłaś/eś dosyć długie listy potrzebnych rzeczy. W tym przypadku wystarczą ci tak naprawdę tylko dwie.

 • Dobra deskorolka dla początkujących. Koniecznie kup ją w skateshopie, a nie supermarkecie. Jakość w tym przypadku ma olbrzymie znaczenie. Jeśli myślisz o tym hobby poważnie, potraktuj ten wydatek jak inwestycję. Nie musisz oczywiście wydawać fortuny. Poproś sprzedawcę o pomoc i wybierz niezłą deskę ze średniej półki.
 • Ochraniacze na deskorolkę. Nikt nie lubi nosić kasku oraz ochraniaczy na kolana i łokcie. Założę się jednak, że wyżej na twojej liście najgorszych rzeczy pod słońcem są bolesna kontuzja, wizyta w szpitalu i przymusowe leżenie w łóżku. Nie próbuj niczego udowadniać i nie wstydź się. Zabezpieczenie się przed upadkiem świadczy wyłącznie o posiadaniu zdrowego rozsądku i wyobraźni. A to bardzo cenne cechy! Jeśli chcesz uniknąć zadrapań, zakładaj na trening długie spodnie i koszulki z długim rękawem. 

Znajdź miejsce do ćwiczeń

Aby opanować podstawy jazdy na deskorolce, potrzebujesz tylko płaskiej i równej powierzchni. Na początek warto wybrać spokojne miejsce, bez niepotrzebnych obserwatorów, gdzie będziesz mogła/mógł bez skrępowania ćwiczyć utrzymanie równowagi, odpychanie i hamowanie. Może być to puste boisko czy nawet podjazd przed twoim domem. Dopiero gdy poczujesz się pewniej na desce, poszukaj skateparku. Pomoże ci w tym wyszukiwarka lub grupy na Facebooku.

Uwaga! Upewnij się, że powierzchnia w miejscu do ćwiczeń jest dosyć gładka, nie leżą na niej kamienie, nie wystają żadne pręty, nie ma dołków czy odkształceń itd. Dlaczego? Statystycznie połowa wszystkich wypadków podczas jazdy na deskorolce ma miejsce właśnie przez nierówności. 

Zobacz także:

Poćwicz utrzymywanie równowagi na desce

Masz już sprzęt i miejsce do ćwiczeń? Pora na pierwszy krok, którym jest nauczenie się utrzymywanie równowagi. Ta umiejętność to podstawa, bez której nie ruszysz dalej. Oczywiście na początku nie opanujesz jej do perfekcji. Najważniejsze jest, aby nie przewracać się po kilkunastu sekundach na desce. Twoje ciało i umysł muszą dostosować się do uczucia, że ​​masz pod sobą koła. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ustawienie stóp. Jak to zrobić?

 1. Umieść jedną stopę lekko z przodu na desce, a drugą bardziej z tyłu na ziemi. Nie ma znaczenia, która stopa będzie prawa, a która lewa. Ma ci być wygodnie.. 
 2. Delikatnie zegnij kolana. Wyczuj środek ciężkości.
 3. Dostaw drugą stopę na deskę w miejsce, które jest dla ciebie naturalne. Ustaw ją podobnie jak pierwszą. Twoje stopy powinny być rozstawione na szerokość barków, mniej więcej nad śrubami. Może się okazać, że na początku pomocne będzie trzymanie się czegoś w rodzaju poręczy. 
 4. Teraz spróbuj odstawić drugą stopę z powrotem na ziemię. Poćwicz ten ruch aż poczujesz się swobodniej.

Naucz się odpychać i zatrzymywać na deskorolce

Odpychanie się na desce to prosty ruch, w którym chodzi przede wszystkim o utrzymanie balansu. Jeśli jesteś wzrokowcem, koniecznie zajrzyj na YouTube, gdzie znajdziesz mnóstwo filmów pokazujących, jak to zrobić. W grę wchodzą właściwie tylko trzy kroki:

 1. Stoisz pewnie na desce obiema stopami. 
 2. Zdejmujesz stopę z tyłu, aby się odepchnąć.
 3. Stawiasz stopę znowu na desce.

Brzmi łatwo, ale nie do końca takie jest. W tym przypadku najlepszym nauczycielem jest doświadczenie. 

Jak się zatrzymać na deskorolce? Jest wiele sposobów, ale najpierw skup się na najłatwiejszym. Zdejmij tylną stopę z deski i przeciągnij ją po ziemi. Voilà, stoisz. 

Podstawy jazdy na deskorolce – porady

 • Utrzymuj ciężar ciała na palcach stóp.
 • Staraj się nie kołysać deską w żadną stronę.
 • Uważaj, aby nie przesuwać ciężaru ciała na dziób lub ogon deski, bo grozi to upadkiem. 
 • Dopiero gdy opanujesz utrzymanie równowagi, przejdź do sztuczek. Nie śpiesz się i pamiętaj, że każdy ma inne tempo nauki. Nie porównuj się do innych, bo chodzi przecież o radość i satysfakcję, a nie miejsce na podium.