Jeden płaszcz możemy nosić na wiele sposobów. Ilość dostępnych rozwiązań nie jest jednak uzależniona od wybranego modelu. Kluczowa jest pora roku, a dokładnie pogoda w danym dniu. Niektóre rozwiązania, choć prezentują się bardzo stylowo, to podczas niskich temperatur po prostu się nie sprawdzą.

Warto zatem tworząc swoją stylizację, wziąć pod uwagę nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim praktyczny. Sprawdź, jak nosić płaszcz i kiedy sprawdzą się konkretne triki stylizacyjne!

Jak nosić płaszcz – zapięty

Najbardziej uniwersalny sposób noszenia płaszcza to ten klasyczny, w którym wykorzystujemy zapięcie. Mogą nim być guziki, zatrzaski, haftki, zamek błyskawiczny, a nawet drewniane kołki jeżeli akurat sięgniemy po budrysówkę. Okrycie wierzchnie w takiej odsłonie sprawdzi się o każdej porze roku. Płaszcz noszony w ten sposób będzie głównym bohaterem wszystkich stylizacji, bo skutecznie ukryje schowany pod nim zestaw. Z jednej strony jest to zatem atutem podczas tworzenia outfitu, bo nie trzeba brać pod uwagę dopasowania do siebie każdego elementu zestawu. Z drugiej odbiera możliwość eksponowania tych części outfitu, więc ta sama kwestia może być traktowana jako wada. Zimą nie mamy zbyt dużego wyboru, ale w ciepłe wiosenne lub jesienne dni możemy już rozważać ten sposób noszenia nie tylko pod względem praktycznym, ale również estetycznym.

Fot. Getty Images

Jak nosić płaszcz – rozpięty

Oglądając zdjęcia mody ulicznej z tygodni mody, odnosimy wrażenie, że zapięcia w płaszczach to tylko ozdoba, z której nikt nie korzysta. Fashionistki bowiem prezentują głównie rozpięte okrycia wierzchnie, które mają eksponować dopracowane stylizacje. Tak noszone płaszcze faktycznie prezentują się świetnie. Nie są głównym bohaterem stylizacji, a tylko dodatkiem, który uzupełnia całość. W konfrontacji z warunkami atmosferycznymi to rozwiązanie nie wydaje się jednak już tak bardzo atrakcyjne. Płaszcze nosimy przede wszystkim jako ochronę przed zimnem. W cieplejsze wiosenne i jesienne dni nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby je rozpiąć. Zimą ta opcja jednak zdaje się nie mieć żadnego sensu.

Fot. Getty Images

Jak nosić płaszcz – narzucony na ramiona

Rozpięte płaszcze mogą być noszone na kilka różnych sposobów. Ten tradycyjny ogranicza się do rezygnacji z wykorzystania zapięcia. Na tym rozwiązaniu jednak możliwości się nie kończą. Wiele fashionistek co chwile kreuje nowe trendy, które pozwalają nam spojrzeć na dobrze znane modele ubrań w zupełnie inny sposób. Kilka sezonów wstecz prawdziwym hitem stało się noszenie okryć wierzchnich i marynarek narzuconych nonszalancko na ramiona. Ten bardzo swobodny i pełny luzu trik stylizacyjny stał się przebojem podczas tygodni mody, a potem zaczął być powielany także w innych zakątkach świata. Noszone w ten sposób płaszcze i inne części garderoby stale mogliśmy oglądać w stylizacjach fashionistek na Instagramie. Pomimo że od tego momentu minęło już trochę czasu, to wiele influencerek wciąż wykorzystuje to rozwiązanie. Ty też możesz! Sprawdzi się ono przede wszystkim w ciepłe dni, kiedy płaszcz ma nas chronić przed chłodem, a nie zimowym mrozem.

Zobacz także:

Fot. Getty Images

Jak nosić płaszcz – opadający z jednego ramienia

Płaszcz można traktować także wyłącznie w kategoriach ozdoby. Wtedy wystarczy go zsunąć z ramion i nosić stale przytrzymując, żeby nie spadł. Pomimo że to rozwiązanie może być bardzo efektowne, to nie należy do najwygodniejszych opcji. Z tego powodu fashionistki znalazły złoty środek pomiędzy takim sposobem noszenia płaszcza, a tym bardziej klasycznym w wersji rozpiętej. W celu uzyskania ciekawego efektu zaczęły nosić okrycia wierzchnie w taki sposób, by opadały tylko z jednego ramienia. W takim układzie całość jest wciąż oryginalna, ale także dużo bardziej wygodna w użytkowaniu. Wiele przykładów takich stylizacji można znaleźć chociażby na zdjęciach mody ulicznej z tygodni mody. Taką zabawę modą polecamy w pogodne dni, kiedy głównym zadaniem płaszcza nie musi być ochrona naszego ciała przed wychłodzeniem.

Fot. Getty Images

Jak nosić płaszcz – przewiązany paskiem

Płaszcz może być zapięty nie tylko na guziki, zamek błyskawiczny, zatrzaski i inne akcesoria, które to umożliwiają. Ciepło zatrzymamy także korzystając z paska. Wiele modeli jest sprzedawanych z tym dodatkiem od kompletu. Tyczy się to chociażby płaszczy szlafrokowych, które nie mają innego zapięcia, a także trenczy, których jednym z elementów szczególnych jest właśnie pasek. Przewiązanie płaszcza w talii nie jest jednak uzależnione od tego, czy był sprzedawany z umożliwiającym to dodatkiem. Wiele modeli możemy samodzielnie wystylizować z pomocą dowolnego paska, który mamy już w swojej szafie. W tym celu można użyć nie tylko modeli materiałowych, ale również skórzanych. Wszystko zależy od naszej kreatywności i tego, co akurat mamy pod ręką.

Fot. Getty Images