Jak obliczyć wiek metaboliczny?

Wiek  metaboliczny możemy obliczyć na kilka sposobów – zarówno sami, jak i korzystając z usług profesjonalistów. Samodzielnie obliczymy go przy pomocy kalkulatorów i testów internetowych. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na ich wiarygodność. W samodzielnym ustaleniu wieku biologicznego naszego organizmu pomocne są także precyzyjne wagi z elektrowstrząsami. 

Specjalistycznego pomiaru wieku metabolicznego dokonamy podczas wizyty u dietetyka, wykwalifikowanego trenera personalnego lub w szkoleniowych ośrodkach zdrowego odżywiania. Profesjonaliści używają precyzyjnego urządzenia zwanego analizatorem składu ciała. Analizator w trakcie pomiaru dostarcza nam informacji na temat ilości tkanki tłuszczowej, wody oraz masy naszych kości. 

Chcesz schudnąć? Nie wiesz jak przyspieszyć metabolizm? Te produkty pomogą Ci go podkręcić! >>>

Otrzymane wyniki są niezwykle pomocne w opracowaniu właściwych planów żywieniowych i treningowych, a także pozwolą na szczegółowe i wiarygodne monitorowanie zmian w rozkładzie masy mięśniowej, tłuszczowej i ilości wody w naszym ciele. Dzięki temu bez wysiłku możemy kontrolować postępy i na podstawie bieżących obserwacji dobierać stosowne programy treningowe, dietetyczne oraz rehabilitacyjne.

Wiek metaboliczny, a starzenie się

Wiek metaboliczny jest obrazem tego ile mamy lat według naszego organizmu. Rozglądając się wśród rówieśników niemal na każdym kroku uświadamiamy sobie, że nie starzejemy się w tym samym tempie. Dlaczego tak jest? 

Na tempo starzenia wpływ ma wiele czynników. Kluczowe w tym aspekcie są geny, na które nie mamy wpływu, a które dziedziczymy od naszych przodków. Na szczęście na pozostałe czynniki mamy ogromny wpływ i wiele zależy od nas samych. Recepta na długotrwałą młodość i witalność nie jest zaskakująca. Kluczowe są nasze codzienne nawyki, które przy odrobinie wysiłku możemy zamienić na zdrowe. W diecie warto unikać cukru, glutenu, mięsa i tłuszczy zwierzęcych, a także ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Organizm w głównej mierze składa się z wody, a więc to naturalne, że powinnyśmy jej dużo pić – minimum 8 szklanek dziennie. Nasz jadłospis powinien obfitować w dużą ilość warzyw i owoców. Szczególną uwagą warto obdarzyć warzywa strączkowe, a także ryby bogate w kwasy omega-3 i białko. 

Zdrowe nawyki to nie tylko odpowiednia dieta, ale także witaminy i suplementy oraz regularna aktywność fizyczna. Bardzo ważne są również systematyczne wizyty kontrolne u lekarza, gdyż równowaga hormonalna ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i tempo starzenia. 

Zobacz także:

Pierwsze zmarszczki – kiedy się pojawiają i jak opóźnić ten moment? I kiedy sięgnąć po pierwszy krem przeciwzmarszczkowy >>>

Należy pamiętać, że metabolizm to nie tylko wygląd. Wpływa on również na nasze zdrowie oraz długość życia. Jeśli nie zadbamy o tę kwestię powinnyśmy liczyć się nie tylko z gorszym wyglądem, ale również ze znacznie zwiększonym ryzykiem chorób sercowo naczyniowych. Na zaburzenia metaboliczne najbardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłością brzuszną. Zwróć uwagę, że osobom otyłym zwykle przypisujemy więcej lat niż mają w rzeczywistości. Te wszystkie aspekty możemy zamknąć w obszernej definicji wieku metabolicznego. 

Wiek metaboliczny 45 lat – co to oznacza? Tabela wieku metabolicznego

Jeśli w wyniku analizy składu ciała okaże się, że twój wiek metaboliczny to 45 lat, oznacza to, że niezależnie od tego jaki jest twój wiek w rzeczywistości, twój organizm jest w formie 45-latki. Jeśli masz 45 lat lub więcej, jest to sytuacja idealna – prawdopodobnie cieszysz się dobrym zdrowiem i nienaganną kondycją. Jeśli jednak według metryki twój rzeczywisty wiek jest niższy, może to sygnalizować poważne problemy zdrowotne i jest asumptem do przedsięwzięcia działań w kierunku zmiany stylu życia.

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Jeśli zastanawiasz się jak obniżyć swój wiek metaboliczny, oto kilka prostych wskazówek: 

1. Pij 2 litry wody dziennie. 

2. Unikaj przetworzonej żywności, cukru i tłuszczy zwierzęcych. 

3. Spożywaj dużo warzyw, owoców i ryb.

4. Uzupełnij dietę o witaminy i suplementy.

5. Pożegnaj się z papierosami i alkoholem. 

6. Wysypiaj się.

7. Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną. 

8. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem. 

9. Pamiętaj o regularnych badaniach profilaktycznych.

Zmiana nawyków spowoduje zmiany w składzie naszego ciała. Zmniejszymy ilość tłuszczu, a zwiększymy objętość mięśni. To od składu ciała zależy tempo metabolizmu. Największym zapotrzebowaniem energetycznym cechują się mięśnie. Oznacza to, że gdy ciało jest umięśnione, to tym samym tempo przemiany materii jest szybsze. Tkanka tłuszczowa potrzebuje aż trzy razy mniej energii. Jaki z tego wniosek? Gdy tkanki tłuszczowej jest więcej, wiek metaboliczny jest większy niż w metryce, a metabolizm wolniejszy. Im wolniejszy metabolizm, tym wyższy wiek metaboliczny.

Wiek metaboliczny – opinie

Wiek metaboliczny to szalenie przydatna wskazówka, dzięki której możemy dowiedzieć się, na ile lat czuje się nasz organizm. Stosując odpowiedni wzór możemy obliczyć jaki jest procentowy udział mięśni i tłuszczu w składzie naszego ciała. Analizując opinie specjalistów, a także internautów, łatwo zauważyć sceptyczne podejście niektórych z nich do konieczności analizy wieku metabolicznego. Niezależnie od opinii, warto zbadać swój organizm. Otrzymane wyniki stanowią doskonały mobilizator do przedsięwzięcia zmian w naszym życiu lub do dalszego trwania w duchu dobrych nawyków. 

Internetowy kalkulator wieku metabolicznego jest wiarygodny?

Internet obfituje w sporą ilość kalkulatorów wieku metabolicznego. Można przyjąć, że im bardziej skomplikowany jest kalkulator i im więcej danych potrzebuje, tym wynik analizy będzie bardziej wiarygodny. Warto jednak mieć na uwadze, że najbardziej wiarygodnej analizy dostarczą nam profesjonaliści. 

Palenie i inne używki, a wiek metaboliczny

Palenie oraz inne używki mają ogromny wpływ na nasz wiek metaboliczny. Nikotyna niszczy zawarty w skórze kolagen i elastynę, co prowadzi do powstawania przedwczesnych zmarszczek na twarzy. Ma także silne działanie rakotwórcze, a także prowadzi do zmian miażdżycowych, stanowczo podnosząc wiek metaboliczny. Alkohol spożywany w nadmiarze również działa jak trucizna. Może prowadzić do nowotworów, a także szkodliwie działać na wątrobę, serce czy mózg. Powoduje szkodliwe zmiany w naczyniach krwionośnych i niebezpiecznie zwiększa ciśnienie tętnicze. Palacze, osoby regularnie spożywające alkohol, otyłe, a także nieradzące sobie ze stresem muszą liczyć się w konsekwencji z wyższym wiekiem metabolicznym. Natomiast, co ważne, nie jest to stan nieodwracalny!

Jeśli podczas analizy wieku metabolicznego okaże się, że jest on wyższy niż ten wynikający z metryki urodzenia, powinno to stanowić dla nas poważny sygnał ostrzegawczy, a zarazem mobilizację do wyeliminowania złych nawyków i zmiany trybu życia na zdrowszy.