Pierwsze zmarszczki - jak się z nimi uporać

Choć przywykło się sądzić inaczej, zegar zaczyna tykać już od ukończenia 25 roku życia. Nie znaczy to, że upływ czasu zacznie być widoczny zaraz po wejściu w trzecią dekadę. Nie, jeszcze długo będzie można ukryć wiek pod przykrywką zdrowej i promiennej cery, ale właściwe wtedy zaczynają w skórze zachodzić procesy, z których niektórych nie da się już cofnąć. To dobry moment, by zacząć przygodę z przemyślaną i uporządkowaną pielęgnacją.

5 składników w produktach do pielęgnacji, które faktycznie działają >>>

Ale zacznijmy od pozytywów – jeśli walczycie z przetłuszczającą się albo mieszaną skórą, problem pierwszych zmarszczek dopadnie was później! Dlaczego? Taka skóra ma znacznie grubszą powierzchnię niż sucha, a w związku z nadaktywnością gruczołów łojowych odczuje i uwidoczni zachodzące w niej procesy z opóźnieniem.

Każdy typ skóry jednak zasygnalizuje, że idą zmiany. Dotąd jędrna o elastycznym naskórku, z biegiem czasu za sprawą zmniejszającego się poziomu kolagenu i elastyny zacznie tracić sprężystość. Naskórek zacznie robić się coraz cieńszy, a na powierzchni skóry moją pojawić się drobne naczynka i towarzyszące im przesuszenie. Ale nie tak szybko.

Jak zapobiegać pierwszym zmarszczkom?

Przede wszystkim zrezygnować ze słońca. Tak, najlepiej całkowicie. Niejedna trzydziestolatka zostanie skarcona przez dermatologa za dawną beztroskę. Zmiany na skórze będące pamiątką po wystawianiu się na słonce bez ograniczeń (i co gorsza – bez filtra) w tym wieku są widoczne jedynie dla wprawnego fachowego oka, ale już wtedy zapowiadają lawinę bardzo nieprzyjemnych zmian. Dobra wiadomość jest za to taka, że zgodnie z najnowszą tendencją w dermatologii starzenie się skóry traktuje się jako chorobę, którą można leczyć. Tutaj działa też zasada, że im szybciej się za to zabierzemy, tym efekty będą bardziej satysfakcjonujące.

Krem na pierwsze zmarszczki - składniki

Wybór pierwszego przeciwzmarszczkowego kremu to wcale nie taka łatwa sprawa. Na samo hasło wyszukiwarka wypluwa prawie milion wyszukań. Jak się tym gąszczu nie pogubić? Jedynym właściwym tropem jest ten związany ze składem – w kremie na pierwsze zmarszczki szukajcie przeze wszystkim dającego komórkom drugie życie koenzymu Q10, rozjaśniającego i zwalczającego wolne rodniki retinolu, kwasów AHA, czy ujędrniającej witaminy C, która bierze udział w syntezie kolagenu. Nowością i obiektem pożądania jest inicjujący podział komórkowy i wspierający walkę z przebarwieniami hormon wzrostu - kinetyna.

Nie bez znaczenia są także naturalne przeciwutleniacze, czyli te dostarczane wraz z dietą – szukajcie ich przede wszystkim w czerwonym winie, selerze, papryce, marchwi czy brukselce.

Pierwsze zmarszczki – zabiegi

Sporo gabinetów dermatologicznych proponuje także zabiegi nieinwazyjne pozwalające opóźnić widoczne oznaki upływu czasu. Zasada jest taka: najpierw skórę leczymy, a później działamy odmładzająco (jeśli macie trądzik, w pierwszej kolejności trzeba będzie uporać się z nim, a dopiero później zająć odmładzaniem).

Pierwsze zmarszczki pod oczami

Jeśli mowa o pierwszych zmarszczkach i metodach walki z nimi – ten obszar czyli okolice oka to to miejsce, gdzie powinno się zadziałać najszybciej, bo tutaj skóra jest najdelikatniejsza i najcieńsza.

Jak pozbyć się pryszczy? Jest 6 złotych zasad, o których trzeba pamiętać >>>