Pielęgnacja włosów jest wymagającym procesem, ponieważ na prawidłowe dbanie o włosy składa się wiele różnych czynników. Na rynku jest dostępnych mnóstwo produktów, które mają pomóc nam w utrzymaniu zdrowych, pięknych i mocnych włosów, ale deklaracje producentów, a skład i faktyczne działanie to dwie różne rzeczy. Poza tym każda z nas ma inny rodzaj włosa, a także różną kondycję, na którą wpływa nie tylko pielęgnacja, ale również warunki oraz czynniki zewnętrzne. Już od dawna wiadomo, że mycie szamponem nie jest wystarczające, aby mieć piękną fryzurę. Oprócz tego do podstawowej pielęgnacji zalicza się odżywkę, która domknie cały rytuał, wygładzi i nawilży włosy. Warto raz na tydzień nakładać również maskę – najlepiej na noc – która wniknie w strukturę włosa, a składniki aktywne pod wpływem ciepła (czyli założonego na głowę czepka) zadziałają skutecznie i zregenerują nawet bardzo zniszczone włosy. Istnieje również szereg innych domowych zabiegów, które poprawiają kondycję fryzury – olejowanie, płukanki oraz wcierki to najpopularniejsze sposoby na zdrowe włosy, które nie są wymagające, kosztowne i opierają się głównie na naturalnych składnikach, a efekty są naprawdę niesamowite.

Jednym z popularnych problemów, z którymi boryka się każda z nas, jeśli chodzi o idealną fryzurę, są odstające włoski – rozumiemy, że niektórym może to przeszkadzać, chociaż my uważamy, że nie należy przesadzać. Efekt tafli na włosach jest jednak możliwy do uzyskania, należy jednak wiedzieć, jakie jest źródło problemu, należy również umieć odróżniać urwane włosy od tzw. baby hair oraz wiedzieć, w jaki sposób je ujarzmić. Zajrzyjcie poniżej, żeby znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące odstających włosków oraz gładkiej tafli na włosach.

Odstające włosy – skąd się biorą?

Pojawianie się odstających włosów jest kilka. Po pierwsze, są one podatne na różne uszkodzenia i łamią się. Włosy rosną również w różnym czasie – to dlatego niektóre z nich są krótsze, np. baby hair. Odstające krótkie włosy to także przyczyna tego, że niektóre włosy kręcą się i dlatego nie przylegają do reszty włosów. Na szczęście na niektóre czynniki mamy wpływ.

Najpopularniejszą przyczyną odstających włosów to m.in. czesanie ich na mokro, w dodatku bez odżywki – wilgotne włosy są bardzo delikatne i podatne na łamanie. Najlepiej zainwestować w produkt, który zabezpieczy je przed ciągnięciem i ułatwi rozczesywanie. Należy robić to od doły do góry łagodnymi ruchami, czyli po prostu potraktować je delikatnie. Niektóre szczotki powodują mikrouszkodzenia, czyli właśnie urywają włosy w połowie – warto zaopatrzyć się w pożądny sprzęt, który nie zrobi nam dodatkowo krzywdy. 

Kolejną przyczyną tego, że włosy się łamią jest spanie w mokrych włosach – podczas snu ocierają się o siebie i o poduszkę. Rozwiązaniem jest jedwabna poszewka, czyli najdelikatniejszy materiał, który nie niszczy włosów. W jaki jeszcze sposób niszczymy włosy i powodujemy to, że łamią się na długości? Poprzez różne uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. paskiem od torebki, pasami samochodu, ocieraniem włosów o oparcie krzesła i/lub fotela, a także zaplątywanie się włosów w łańcuszki. Zwróćcie uwagę na te rzeczy i zminimalizujcie ryzyko zaczepiania się włosów o różne przedmioty – polecamy mieć pod ręką gumkę, którą możecie związać włosy. Pamiętajcie jednak, aby nie robić tego zbyt ciasno, ponieważ wtedy włos również może się urwać. W tym wypadku również warto zakupić akcesoria wykonane z jedwabiu. 

7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>>

Ostatnim nawykiem, który niestety powoduje odstające włoski, są prostownice i lokówki oraz inne sprzęty, którymi traktujemy nasze włosy. Wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na ich kondycję, potrafi spalić włosy lub złamać je na różnej długości. Niestety tutaj nie żadnej alternatywy. Warto poeksperymentować z produktami, które wspomagają kręcić lub prostować włosy i ograniczyć korzystanie z lokówki i prostownicy do niezbędnego dla nas minimum. 

Zobacz także:

Odstające włosy – jak sobie z nimi poradzić i co zrobić, aby uzyskać efekt tafli na włosach?

Przede wszystkim najważniejsza jest pielęgnacja, która przyniesie długofalowe efekty. Warto zaopatrzyć się w produkty do pielęgnacji włosów, które je wygładzą i sprawią, że odstające włoski nie będą widoczne. Przede wszystkim regularne olejowanie włosów – kluczem jest odpowiedni rodzaj oleju – wszystko, co musicie wiedzieć w tym temacie, znajdziecie tutaj. Ten domowy zabieg poprawi kondycję włosów, sprawi, że będą gładkie, błyszczące i lejące, czyli zapewnią efekt tafli. Jeżeli suszycie włosy suszarką, róbcie to od góry w kierunku równoległym do włosów – najpierw ciepłym, potem chłodnym strumieniem powietrza. W ten sposób włoski będą odstawać zdecydowanie mniej. 

Co zrobić, jeśli zależy nam na szybkim efekcie tafli na włosach? Warto użyć w tym celu serum lub nawet kremu do rąk i przejechać dłonią po włosach na całej długości, zaczynając oczywiście od góry. Efekt będzie doraźny, ale na imprezę, randkę lub w inny dzień, kiedy chcemy szybko wygładzić włosy, sprawdzi się idealnie! Alternatywą dla tego sposobu jest przeczesanie włosów grzebieniem, który wcześniej popsikamy lakierem.