Fale na włosach - inspiracje

Fale na włosach wchodzą w skład wielu fryzur stosowanych zarówno podczas wesel, jak i na co dzień. Jest to bardzo dziewczęcy efekt pozwalający na wkomponowanie w dowolne uczesanie, od zwiewnych koków, aż po fryzury bazujące głównie na rozpuszczonych włosach. Istnieje kilka różnorodnych metod na zrobienie fal na dowolnej długości kosmyków. Niektóre z nich są bardziej czasochłonne, a inne zajmą ci zaledwie kilkadziesiąt minut. 

Od wybranego sposobu wykonania fal na włosach zależy również uzyskany efekt. Niektóre z nich pozwalają zaledwie na delikatne zakręcenie stosunkowo grubych kosmyków, podczas gdy inne mogą dać rezultat podobny do tego, który uzyskasz po użyciu karbownicy. Poszczególne metody wykonania fal na włosach są również bardziej czasochłonne niż pozostałe. Wybór odpowiedniego sposobu na stworzenie lekkich loków na włosach zależy wyłącznie od posiadanego przez ciebie sprzętu, preferowanego efektu oraz czasu, który możesz poświęcić na wykonanie takiej fryzury.

Fale na włosach są bardzo popularne wśród gwiazd. Oprócz niezwykle popularnej Shakiry, taką fryzurę można często zobaczyć u Jennifer Lawrence, Naomi Watts, Rihanny oraz Anny Lewandowskiej. Włosy kręci również Magda Gessler kojarzona z charakterystyczną burzą blond loków.

Jak zrobić fale na włosach?

Fale na włosach można zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest użycie lokówki, jednak nawet tą metodą rządzą określone zasady. Przede wszystkim, włosy muszą być w pełni wysuszone, a najlepiej spryskane sprejem zabezpieczającym przed działaniem wysokich temperatur. Taki produkt również musi odparować, ponieważ jakakolwiek pozostałość wody na włosach pod wpływem gorącej lokówki jest w stanie naruszyć ich strukturę. Po takim przygotowaniu poszczególnych kosmyków można przejść do zakręcania ich za pomocą odpowiedniego sprzętu. Jeśli chcesz uzyskać delikatne fale, nie musisz trzymać włosów na lokówce tak długo, jak w przypadku pełnych loków.

Kolejną zasadą podczas kręcenia włosów lokówką jest nawijanie włosów w odpowiednim kierunku. Jeśli zrobisz to w nieodpowiedni sposób, u nasady kosmyków pozostanie przyklapnięty, prosty fragment, dodatkowo przygnieciony do głowy przez lokówkę. Z tego powodu włosy powinny być nawijane od góry, dzięki czemu sprzęt będzie w stanie unieść je w tym miejscu i zwiększyć objętość całej fryzury. Zasada ta będzie obowiązywać w przypadku większości metod pozwalających na stworzenie eleganckich i delikatnych fal.

A co jeśli nie posiadasz lokówki? Istnieją również metody pozwalające na wykonanie podobnych fal na włosach za pomocą innych sprzętów lub bez użycia jakichkolwiek urządzeń. Niektóre z nich są znacznie bardziej czasochłonne, jednak stanowią świetną alternatywę dla kręcenia pojedynczych kosmyków lokówką.

Jak zrobić delikatne, naturalne fale?

Fale na włosach można wykonać również w sytuacji, gdy nie posiadasz lokówki. Zazwyczaj taki sprzęt jest lepszy ze względu na możliwość wymieniania końcówek i dostosowywania ich średnicy do wielkości loków, jednak w szczególnych sytuacjach można zastąpić go okrągłą prostownicą. Zwykle jednak podczas używania takiego urządzenia miejsce, w którym kosmyk został unieruchomiony pomiędzy dwoma klapkami jest znacznie bardziej narażone na działanie wysokiej temperatury, a zamiast skręcone wychodzi ono zupełnie proste. Z tego powodu najlepiej jest chwytać pasmo na samej końcówce, a następnie okręcać wokół prostownicy w taki sam sposób, jak w przypadku lokówki. Może to dawać nieco subtelniejszy efekt niż dedykowane urządzenie, jednak w przypadku fal jest to jak najbardziej wystarczający rezultat. 

Jak zrobić fale na włosach półdługich

Delikatne fale na włosach można wykonać również bez konieczności posiadania lokówki czy prostownicy. Metody niewymagające takich sprzętów zwykle dają nieco mniej elegancki i równy efekt, jednak sprawdzają się one dobrze w sytuacji, gdy nie masz czasu na falowanie włosów, a mają one naturalną tendencję do skrętu bez użycia wysokich temperatur. Pierwszą metodą na pofalowanie kosmyków bez użycia lokówki lub prostownicy jest nałożenie mokrych włosów na specjalne wałki. Taki sposób sprawdza się najlepiej w przypadku dłuższych pasm, jednak może być on stosowany również przez kobiety z krótkimi włosami, które chcą jedynie odbić je u nasady. Od średnicy wałka zależy to, jak mocno skręcą się poszczególne kosmyki i czy będą one przypominać mięsiste loki, czy może raczej drobne sprężynki.

Jeśli chcesz, aby efekt był nieco subtelniejszy, możesz zdjąć wałki chwilę przed dokładnym wyschnięciem włosów i dosuszyć je za pomocą suszarki. Dobrym pomysłem jest również przeczesanie już wyschniętych loków za pomocą szerokiego grzebienia a następnie utrwalenie ich lakierem do włosów.

7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>>

Podobnym sposobem jest użycie papilotów, które zazwyczaj przyjmują formę podłużnej gąbki z drucikiem w środku, wyglądem przypominającym mini makarony do pływania. Na taki przyrząd należy nawinąć pojedyncze kosmyki pamiętając o zasadzie wykonywania tej czynności w odpowiednią stronę. Papilot powinien znajdować się tuż pod górną warstwą włosów od strony skóry, dzięki czemu odbije on pasma od nasady i nada fryzurze większej objętości. Włosy nawijane na taki przedmiot powinny być również mokre, dzięki czemu wysychając utrwalą się one w skręcie, a po rozpuszczeniu będą przypominać sprężynki.

Nawijanie włosów na papiloty wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia poszczególnych kosmyków przed samoistnym rozwinięciem. W tym celu należy zagiąć drucik w odpowiedni sposób i unieruchomić pasmo na nim zawinięte. Jeśli papiloty odwijają się u nasady, możesz pomóc sobie również za pomocą wsuwek. Włosy zawinięte w ten sposób schną zwykle stosunkowo długo, dlatego aby przyspieszyć ten proces warto skorzystać z suszarki. Podobnie, jak w przypadku wałków, uzyskany efekt może okazać zbyt mocno skręcony. 

Decydując się na taką metodę warto skupić się również na rozmiarze papilotów. Na rynku są dostępne głównie dwie średnice, za pomocą których uzyskasz duże lub drobne loki. Mniejszy rozmiar wiąże się nie tylko z nieco bardziej spektakularnym efektem, lecz także dużo dłuższym czasem poświęconym na nawijanie kolejnych pasm, a następnie ich schnięcie.

Jak zrobić loki na krótkich włosach

Loki na krótkich włosach można wykonać w taki sam sposób, jak na długich kosmykach. W tym celu można zastosować zarówno metodę z prostownicą, jak i lokówką. Krótkie włosy mogą nie nadawać się do zakręcenia za pomocą wałków o dużej średnicy, dlatego w takim przypadku lepiej jest stosować nieco mniejsze egzemplarze pozwalające na wykonanie kilku pełnych obrotów. Jeśli loki wyjdą zbyt intensywne, czasami dobrym pomysłem jest delikatne przeczesanie ich grzebieniem lub odczekanie dłuższej chwili przed zastosowaniem lakieru utrwalającego. Wówczas będą one mogły same się rozprostować do takiego momentu, który odpowiada twoim preferencjom i pasuje do konkretnej stylizacji.

Jak zrobić loki na długich włosach

Fale na długich włosach to zdecydowanie dużo dłuższy i znacznie bardziej pracochłonny proces niż w przypadku tworzenia takiej fryzury na krótkich lub średnich kosmykach. W takiej sytuacji najlepiej jest postawić na lokówkę lub prostownicę, które wykonają większość pracy za nas. Jeśli posiadasz bardzo gęste włosy, każda z wymienionych metod będzie wymagała od ciebie długiego czasu poświęconego na zawijanie kolejnych pasm. Wówczas najlepiej zdecydować się na nieco szersze lokówki i jednoczesne zakręcanie sporych kosmyków.

Istnieje jeszcze jedna metoda pozwalająca na uzyskanie fal na włosach. Jest ona jednak najbardziej czasochłonna i daje nieco inny efekt niż pozostałe. Zgodnie z nią należy zapleść warkoczyki na mokrych włosach i poczekać do momentu, gdy wyschną one i samoistnie utrwalą się w takiej pozycji. Po ich rozpleceniu powstaną nieregularne fale zgodne z ułożeniem poszczególnych pasm w klasycznym warkoczu. Ostateczny efekt zależy głównie od dokładnej grubości splotów. Wiele małych warkoczyków da podobny efekt do tego, jaki można uzyskać z użyciem karbownicy. Natomiast duże warkocze pozwolą na stworzenie nieco subtelniejszych loków stanowiących element nieco bardziej skomplikowanej fryzury.

Falowanie włosów za pomocą warkoczy ma wiele wad i zalet. Przede wszystkim, do wykonania takiej fryzury nie potrzebujesz żadnych sprzętów. Kosmyki nie są również narażone na działanie wysokiej temperatury, czego niektóre osoby starają się unikać. Jeśli twoje włosy mają tendencję do kręcenia, taki sposób może okazać się nieco trwalszym rozwiązaniem niż loki wykonane za pomocą lokówki czy prostownicy. Jednak z drugiej strony jest to znacznie bardziej czasochłonna opcja, szczególnie w przypadku drobnych warkoczyków, których zaplecenie, a następnie rozplecenie po wyschnięciu może zająć znacznie więcej czasu niż kręcenie włosów lokówką. Taka metoda sprawia również, że u nasady włosów pozostaje prosty fragment, który można zakryć jedynie poprzez wkomponowanie uzyskanych fal do znacznie bardziej skomplikowanej fryzury lub wykonanie dobieranego warkocza w okolicach przedziałka.

Lekkie fale - inspiracje

Lekkie fale to doskonała baza do wykonania bardzo wielu fryzur modnych w tym sezonie. Pozwalają one na wkomponowanie zarówno w różnego rodzaju koki, jak i upięcia obejmujące rozpuszczone włosy. Lekkie fale wyglądają doskonale niezależnie od typu urody i okazji, a łatwość ich wykonania sprawia, że fryzury z ich wykorzystaniem możesz stworzyć bez pomocy profesjonalnego fryzjera. Jest to również bardzo uniwersalny efekt sprawdzający się świetnie nie tylko w połączeniu z wytwornymi sukniami, lecz także codziennym ubiorem.

Taka fryzura jest również w stanie optycznie zwiększyć objętość włosów, a w przypadku stosowania metod na mokro może ona utrzymać się nawet przez 2 dni. Jest to doskonałe rozwiązanie zarówno do letnich sukienek, jak i propozycja, którą możesz wcielać w życie zawsze, gdy masz ochotę na nieco ciekawszą fryzurę niż zwykłe, rozpuszczone włosy.

Lekkie fale - jak je utrwalić?

Lekkie fale na włosach mogą nie być zbyt trwałą fryzurą, szczególnie w przypadku, gdy masz tendencję do szybkiego, samoistnego rozprostowywania się skrętu. Z tego powodu wykonane uczesanie warto utrwalić za pomocą określonych produktów i metod. Najskuteczniejszą z nich jest użycie lakieru do włosów, jednak w tym przypadku należy zachować umiar. Zbyt duża ilość produktu sprawi, że kosmyki przestaną być lekkie i delikatne, a staną się obciążone i będą wyglądać bardzo sztucznie.

Istnieją także sposoby, dzięki którym możesz wspomóc działanie lakieru do włosów. Dotyczą one głównie używania lokówki lub prostownicy. Po zakręceniu poszczególnych kosmyków warto przypiąć je do głowy wsuwką i rozwinąć dopiero wtedy, gdy w pełni wystygną. Taki sposób pozwala na lekkie przedłużenie ich trwałości. W przypadku wykonywania loków bez użycia lokówki czy prostownicy możesz zastosować podobną metodę, jednak wówczas będzie ona dotyczyć pełnego wyschnięcia. Jeśli rozwiniesz kosmyki w sytuacji, kiedy będą one jeszcze delikatnie wilgotne, uzyskany efekt stanie się znacznie delikatniejszy. Dlatego w przypadku, gdy chcesz, aby był on nieco mocniejszy, poczekaj do pełnego wyschnięcia włosów przed ich rozwinięciem lub skorzystaj z suszarki.

Drobne loki i fale utrzymują się znacznie lepiej niż te, które obejmują grubsze kosmyki. Warto pamiętać o takiej zależności zarówno podczas wybierania końcówki do lokówki, jak i plecenia warkoczyków na mokrych włosach. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy zależy ci na trwałości wykonanej fryzury.

Na rynku znaleźć można także specjalne pianki działające na mokre włosy i nadające im naturalnego skrętu oraz żele służące do układania loków zakręconych lokówką. Osoby posiadające włosy z tendencją do naturalnego falowania mogą zastosować również sól morską sprzedawaną w postaci spreju pielęgnującego i kręcącego mokre włosy.

10 modnych fryzur, o które warto poprosić fryzjera >>>