Rozstępy, choć są czymś zupełnie normalnym, bo często pojawiają się w okresie dorastania (kiedy dziewczyny nabierają bardziej kobiecych kształtów) albo w okresie ciąży, bywają przyczyną kompleksów. To właśnie między innymi z ich powodów nastolatki wstydzą się przebierać przed lekcjami wuefu. Ale i dorosłe osoby niechętnie odsłaniają wybrane części ciała – w upalne dni podczas urlopu. I tak drobna cecha fizyczna potrafi urosnąć do rangi problemu. Dlatego zachęcamy do zmiany w głowie. Masz rozstępy? To nic nadzwyczajnego. Warto uzmysłowić sobie, że wcześniej czy później ma je praktycznie każda kobieta, a także pewien odsetek mężczyzn. A skoro coś jest tak powszechne, być może warto spojrzeć na to bardziej przychylnym okiem i praktykować czułe podejście do samych siebie, a nie wyłącznie karcić się za coś na co nie do końca mamy wpływ? 

Jeśli natomiast z wielu różnych przyczyn chcesz nieco zmniejszyć widoczność rozstępów, bo np. zwyczajnie ci się nie podobają, to wiedz, że jest to proces dosyć długotrwały, ale systematycznie powtarzany przynosi efekty.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku rozrywania się włókien kolagenowych. Są to blizny zanikowe skóry. Bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży, u których w trakcie jej trwania wzrasta poziom kortyzolu. Ten z kolei osłabia tworzącą tkankę łączną fibroblasty i białka kolagenowe.

Etapy powstawania rozstępów   

Na początku skóra jest sinoczerwona – swędzi i piecze. Jest to nieprzyjemny stan, jednak najlepszy by zniwelować skutki powstawania rozstępów. To właśnie wtedy wszelkiego rodzaju zabiegi są najskuteczniejsze. Nie można przespać tego etapu, ponieważ trwa maksymalnie do 12 miesięcy. Później jest znacznie ciężej zniwelować widoczność pasków na skórze. W drugim etapie blizny bledną i z czasem stają się białe. Gdy ta faza nastąpi należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces zmniejszania widoczności rozstępów jest znacznie dłuższy.

Gdzie najczęściej występują rozstępy?

W przypadku kobiet w ciąży skóra na ciele najmocniej rozciąga się na brzuchu, ale także na udach, ramionach, pośladkach. Rozstępy wywołane okresem dojrzewania mogą pojawić się również na plecach. Kolejna grupa osób, u których pojawiają się rozstępy to dzieci i młodzież, które w pewnym momencie bardzo szybko rosną. Przez tak nagły rozwój, który zdarza się najczęściej między 12 a 14 rokiem życia włókna kolagenowe nie nadążają się dobudowywać i powstają białe pręgowate przerwy na skórze. Rozstępy pojawiają się również u osób, u których nagle mocno zmieniła się sylwetka. Chociażby przez duże zwiększenie masy mięśniowej. W sportach sylwetkowych, a zwłaszcza u kulturystów jest to na porządku dziennym. Dzieje się tak także w przypadku szybkiego przybrania na wadze.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?    

Olbrzymi wpływ na powstawanie rozstępów ma gospodarka hormonalna, dlatego u osób z zaburzeniami w tym obszarze wzrasta prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Jak wcześniej wspomnieliśmy, dużą rolę odgrywa poziom kortyzolu. Ciężko z tym walczyć, natomiast można dbać o elastyczność skóry, jej odpowiednie nawilżanie i odżywianie.

Kobiety, które w niedługim czasie będą starały się o dziecko i chcą uniknąć widocznych rozstępów, powinny pomyśleć, by odpowiednio zadbać o skórę na brzuchu.

Zobacz także:

Jak pozbyć się rozstępów?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że odpowiedź na pytanie: jak pozbyć się rozstępów, nie jest wcale prosta. Otóż całkowite usunięcie rozstępów – kiedy są już na drugim etapie – jest możliwe praktycznie tylko w jeden sposób. Jedynie zabieg chirurgiczny daje gwarancję całkowitego pozbycia się ich,, natomiast jest to mocno inwazyjny sposób, który wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Z tego względu niewiele osób decyduje się na taką formę walki z rozstępami.

Kolejna metoda, która nie jest tak inwazyjna, a przynosi zadowalające efekty to zabiegi medycyny estetycznej. Wybór jest naprawdę szeroki, zwłaszcza, że profesjonalnych gabinetów jest coraz więcej. Zabiegi wykonywane na rozstępy to:

 • peelingi chemiczne na bazie kwasu glikolowego,
 • mikrodermabrazja,
 • mezoterapia,
 • zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,
 • dermabrazja,
 • usługi z wykorzystaniem lasera.

,,Zastosowana w urządzeniu technologia łącząca siły lasera frakcyjnego z mocą fal radiowych to prawdziwie rewolucyjne rozwiązanie w walce z nierównościami skóry. Podczas zabiegu wiązka lasera tworzy mikrouszkodzenia na poziomie skóry właściwej i naskórka, stymulując odbudowę włókien kolagenu i elastyny. Następnie, rozpoczyna się proces naprawy i regeneracji skóry. Strefa urazu termicznego inicjuje obkurczanie się i przebudowę włókien kolagenowych, w efekcie czego skóra w miejscu zabiegu wygładza się, odzyskuje jędrność i równomierny koloryt." – tłumaczy Dr Łukasz Preibisz z Kliniki Preibisz SkinDoctors

Podczas konsultacji z lekarzem dobiera się sposób na zmniejszenie widoczności blizn rozstępowych. Wszystko zależy od ich głębokości i stopnia zaawansowania. Do tej pory spośród zabiegów na rozstępy za najskuteczniejszy uważa się ten z wykorzystaniem laserów. Rozstępy są po nim praktycznie całkiem niewidoczne. Niestety, zabiegi medycyny estetycznej, choć skuteczne, poza regularnością wymagają również niemałego wkładu finansowego, a dodatkowo muszą być wspomagane suplementacją i kosmetykami, aby wzmocnić oczekiwane efekty. Na szczęście, istnieją także domowe sposoby, dzięki którym można pielęgnować skórę z rozstępami.

Domowe sposoby na rozstępy

Domowe sposoby na rozstępy prawdopodobnie nie będą miały tak świetnych i szybkich efektów i będą wymagały zdecydowanie więcej czasu, cierpliwości i regularności, ale na pewno nie uszczuplą tak mocno portfela, co zabiegi medycyny estetycznej czy operacja.

 1. Bardzo dobrą opcją jest masaż. Oczywiście można skorzystać z oferty spa lub gabinetów masażu, ale masaże są możliwe do wykonania również w domu. Intensywne wcieranie kremu na rozstępy przez 15 minut miejscowo na pewno przyspieszy proces walki z rozstępami. Masaż poprawia krążenie, pobudza tkanki do szybszej regeneracji i ujędrnia skórę oraz mięśnie. Na rynku popularne stały się pistolety do masażu. Jest to super opcja w przypadku rozstępów. Niektóre z tych urządzeń mają naprawdę dużo mocy i potrafią wykonać bardzo intensywny masaż.
 2. Peeling jest równie dobrym rozwiązaniem. Złuszcza stary naskórek, poprawia mikrokrążenie i pobudza skórę do regeneracji.  Regularne złuszczanie pomoże ukrwić i odżywić tkanki, co będzie prowadziło do spłycenia blizn rozstępowych. Peeling można kupić gotowy w sklepie, ale i można zrobić go samemu. Potrzebne będą do tego fusy z kawy, olejek, miód i cynamon. Taką miksturą należy natrzeć ciało i spłukać. Peeling można też zrobić specjalną szczotką. Ale jeśli masz wrażliwą skórę, może to nie być dobra opcja dla ciebie.
  Bardzo istotne po peelingu jest odpowiednie nawilżenie skóry. Świetnie nadaje się do tego aloes. Jeżeli masz taki w domu, wystarczy odciąć kawałek liścia, pozbyć się skórki i zblendowanym miąższem nacierać skórę. Jeżeli nie to można kupić gotowy żel. Najlepiej taki, który mam minimum 95 procent aloesu.
 3. Preparaty na rozstępy dostępne w drogeriach też dają pewne rezultaty. Spłycają blizny i nawilżają skórę. Natomiast zawsze trzeba dobrze czytać ulotki i używać kosmetyków zgodnie ze wskazaniami. Warto szukać w nich także konkretnych składników. Na rozstępy dobre są: olej migdałowy,  olej arganowy, masło kakaowe i shea. Proces niwelowania rozstępów również pozytywnie wspiera także witamina C i sok z cytryny, który działa rozjaśniająco. 

Odpowiedni dobór produktów w walce z rozstępami będzie miał olbrzymie znaczenie, ale i tak najważniejsza jest systematyczność i regularność. Bez tego nie można liczyć praktycznie na żadne efekty. Jeżeli chcecie, by wasze starania były efektywne, należałoby korzystać ze wszystkich powyższych metod i nawzajem je uzupełniać. Najlepiej jednak pokochać swoje ciało takim, jakie jest.