Parom coraz trudniej jest związać się „na całe życie”. Wydaje się wręcz, że wieczna miłość istnieje tylko w komediach romantycznych. Niezupełnie tak jest. Wszystko bowiem zależy od naszego nastawienia i chęci wspólnego pielęgnowania relacji. Czy można sprawić, że wasz związek przetrwa wszystko? Można, ale potrzebne będzie wasze zaangażowanie we wdrożenie w życie kilku prostych, a jednocześnie bardzo ważnych zasad.

Jak sprawić, by związek przetrwał wszystko?

Miłość to skomplikowane uczucie, czasami nawet najtrudniejsze, z jakim przychodzi nam się mierzyć. Z biegiem czasu zmienia się, ewoluuje, dojrzewa. Jest całkowicie naturalne, ponieważ tak samo zmieniamy się my i nasze podejście do wielu spraw. Perfekcyjnego związku, przy tak wielopłaszczyznowej relacji, jaką jest ta miłosna, nie da się stworzyć, ale jest kilka kluczowych punktów, które mogą pomóc wam wzmocnić wasz związek. 

Nigdy nie popadajcie w rutynę

Czasami wierzymy, że przeprowadzka, ślub zmienia wszystko i zamyka pewien etap. Tak naprawdę to dopiero początek waszej wspólnej przygody. Życie to ciągła rutyna - poruszanie się pomiędzy pracą i domem, ale to nie znaczy, że na tym kończy się wasz wspólny świat. W relacji dwojga ludzi zawsze powinno być miejsce na to, by przeżywać nowe przygody, tworzyć nowe wspomnienia, wzmacniać swoją więź drobnymi działaniami, które sprawiają, że poczujecie się jak na początku waszego związku. Nawet spacer, rower, czy wyjście do teatru jest przełamaniem rutyny. Tego nie powinniście porzucać.

Nauczcie się przebaczać i prosić o przebaczenie

To trochę brutalne, ale relacje to często walka o władzę - dużo czasu traci się na ustalanie, kto ma rację, a kto nie. Aby wasz związek nie stał się polem bitwy, musicie nauczyć się asertywnej komunikacji - mówić, co was boli i niepokoi, a co najważniejsze, nauczyć się akceptować swoje błędy i przepraszać za nie. Pamiętajcie - pomimo kłótni i gorszych dni wybraliście tę osobę nie bez powodu.

Spędzajcie wspólny czas wartościowo

Może się wydawać, że wystarczy przebywanie obok siebie w tym samym pokoju, ale w gruncie rzeczy to nie jest „bycie razem”. Ignorowanie siebie nawzajem będąc w jednym miejscu może nieodwracalnie wpłynąć na waszą więź. Niezależnie od tego, ile czasu macie tylko dla siebie, wykorzystajcie go jak najlepiej. Wyjdźcie na zewnątrz, spędźcie czas na łonie natury, przeczytajcie tę samą książkę i porozmawiajcie o niej gdzieś indziej niż w domu. Cieszyć się sobą można tak samo, jak wtedy, gdy zaczęliście się zakochiwać. Wystarczy chcieć.

Rozpieszczajcie się czynami i słowami

Często zakładamy, że nasz partner wie, jak bardzo go kochamy. Może i wie, ale okazywanie tego to bezcenna wartość dla was obojga. Poświęcenie kilku sekund dziennie, by powiedzieć jej/jemu kilka miłych słów, drobnego komplementu, który sprawi, że poczuje się kochany i wyjątkowy to naprawdę niewiele w stosunku do całego życia, które przed wami. Relacje wymagają ciągłej pielęgnacji - zaskakiwanie i rozpieszczanie drobiazgami przypomina, jak bardzo wzajemnie doceniacie możliwość dzielenia się ze sobą swoim życiem.

Nie traćcie kontaktu fizycznego

Nie, nie chodzi o seks każdego dnia przed snem. Trzymając się za ręce, głaszcząc po głowie, kradnąc pocałunki okazujecie sobie uczucia poprzez kontakt fizyczny w najpiękniejszej formie. Wszystkie te minimalne działania wzmacniają nieuchwytną więź między wami. Dbajcie o to, aby wasze ciała codziennie okazywały i czuły miłość.

Zobacz także: