Łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie to dość częsty problem. Przyczyną może być osłabienie paznokci spowodowane zbyt częstą lub nieprawidłową ich stylizacją – przedłużaniem żelem albo akrylem. Jednak osłabienie płytki często wynika też z nieprawidłowej diety, niedoborów witamin i minerałów, problemów hormonalnych czy infekcji paznokci. Niekorzystny wpływ na stan płytki może mieć jej obgryzanie, a także częste moczenie dłoni lub nadmierne używanie detergentów. 

Jak widzisz, kruchość i łamliwość paznokci może być wywołana wieloma różnymi czynnikami. Jeśli ten problem dotyczy też ciebie, na pewno powinnaś zastanowić się nad konkretną przyczyną i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie czy suplementację. Nie martw się: istnieje kilka łatwych i sprawdzonych sposobów na odżywienie i odbudowę osłabionej płytki!

Dlaczego paznokcie się łamią i rozdwajają?

Łamliwe, kruche i rozdwajające się paznokcie mogą dawać nam sygnał, że w naszym organizmie brakuje witamin lub minerałów. W takim przypadku najlepiej spojrzeć na swoją dietę i wzbogacić ją o warzywa, owoce i nienasycone tłuszcze. Jeśli problem nawraca najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią suplementację.

Na stan płytki paznokcia bezpośredni wpływ ma poziom witamin z grupy B, witaminy A, witaminy C i związków takich jak cynk, krzem czy żelazo. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest dokładne przestudiowanie swojej diety i urozmaicenie jej o produkty zawierające te witaminy i minerały. Czyli jakie? Podpowiadamy!

  • witamina C: jagody, cytrusy, papryka, owoce róży 
  • witamina A: marchew, papryka, masło, jajka 
  • witaminy z grupy B: wątróbka, soja, nasiona, orzechy 
  • krzem: owies, jęczmień, czosnek 
  • cynk: otręby pszenne, jajka, ryby, nasiona dyni i słonecznika 
  • żelazo: wątróbka, szpinak, orzechy, migdały

W przypadku poważnych niedoborów możesz wspomóc się także suplementami diety, jednak pamiętaj, że przyjmowanie każdego produktu leczniczego powinnaś skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Kolejnym powodem łamliwości płytki może być nieodpowiednia pielęgnacja paznokci i dłoni. Do, wspominanych przez nas wcześniej, zabiegów osłabiających paznokcie, trzeba dodać zbyt częste moczenie dłoni lub bezpośredni kontakt paznokci z detergentami i środkami czystości. Pamiętaj, aby przy sprzątaniu domu zawsze używać rękawiczek!
Innymi przyczynami kruchości płytki paznokci mogą być: 

  • infekcje (na przykład grzybica paznokci)
  • anemia 
  • zaburzenia hormonalne 
  • atopowe zapalenie skóry
  • cukrzyca 

Paznokcie pękające wzdłuż – przyczyna 

Jeśli twoje paznokcie pękają wzdłuż, powinnaś zastanowić się, czy przyczyna nie leży w nieodpowiednim wykonywaniu stylizacji. Przede wszystkim zwróć uwagę, jakiego używasz pilniczka: do paznokci naturalnych powinnaś wybierać przyrząd o gradacji nie wyższej niż 100-180. Gruboziarniste pilniki są polecane do piłowania bardzo twardych powierzchni, takich jak paznokcie żelowe, akrylowe czy hybryda. Jeśli nie masz wprawy, użycie nieodpowiedniego pilnika może niszczyć paznokieć. Na płytkę niekorzystnie może wpływać też nieodpowiednia technika piłowania. Zbyt mocne piłowanie brzegów paznokcia uszkadza jego strukturę, przez co płytka może pękać wzdłuż. Jeśli zauważyłaś ten rodzaj pęknięć na paznokciach, jednak jesteś pewna, że nie są one wynikiem błędów w stylizacji, możliwe, że cierpisz na niedobór witamin z grupy B. W tym przypadku najlepiej, jeśli skonsultujesz się ze specjalistą i wykonasz odpowiednie badania. 

Zobacz także:

Jak utwardzić płytkę paznokcia?

Twoje paznokcie są kruche, łamliwe i nie jesteś w stanie ich zapuścić? Nie martw się. Przedstawiamy 3 sprawdzone sposoby na utwardzenie płytki: 

1. Odżywki i inne preparaty wzmacniające paznokcie

Jedną z najpopularniejszych i sprawdzonych metod na utwardzenie płytki paznokci jest regularne używanie odżywek. Preparaty te zawierają w swoim składzie substancje nawilżające i wzmacniające płytkę. Ich kolejnym zadaniem jest wyrównanie powierzchni paznokci i ochrona przed dalszymi uszkodzeniami. Skuteczne odżywki zazwyczaj zawierają keratynę (która jest naturalnym budulcem paznokcia), ceramidy czy proteiny jedwabiu. Produkt powinnaś nakładać na paznokcie kilka razy w tygodniu. Aplikacja odżywki nie jest trudna, a cały zabieg zmieści się w trzech prostych krokach: 

  • Przygotuj płytkę do stylizacji.
  • Nałóż preparat do skórek i zsuń je za pomocą patyczka lub całkowicie usuń za pomocą cążków.
  • Delikatnie spiłuj paznokcie do oczekiwanego kształtu używając pilniczka. 
  • Pomaluj paznokcie odżywką pamiętając, aby nie najeżdżać pędzelkiem na skórki. Odżywkę nałóż też na wewnętrzną stronę paznokci wystającą nad opuszki palców. 
  • Gdy odżywka wyschnie, nałóż na skórki oliwkę, a dłonie posmaruj balsamem nawilżającym. 

Niektóre odżywki mogą być stosowane jako baza pod manicure. To, jaki produkt powinnaś wybrać zależy przede wszystkim od stanu twojej płytki: najlepiej zapytaj o to specjalistę przy okazji następnej wizyty w salonie kosmetycznym. 

2. Odżywianie paznokci domowymi sposobami 

Paznokcie możesz odżywić też domowymi sposobami, używając produktów, które znajdziesz w swojej kuchni czy apteczce. Cały proces utwardzania płytki będzie wymagał od ciebie systematyczności i może zająć trochę czasu, jednak powinnaś być zadowolona z efektu. Naturalne sposoby na wzmocnienie paznokci to na przykład: 

  • masaż olejkami: codziennie przed snem wcieraj w oczyszczoną płytkę paznokci jeden z nawilżających olejków (na przykład rycynowy, kokosowy czy z awokado). Olejek możesz wcześniej delikatnie podgrzać, na przykład w kąpieli wodnej. Dzięki regularnemu stosowaniu tej metody paznokcie staną się twardsze i mniej łamliwe. Dodatkowym plusem jest niski koszt: cena olejku rycynowego to tylko kilka złotych.
  • kąpiel w żelatynie: zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu. Niewielką ilość żelatyny rozpuść w ciepłej wodzie, a następnie zanurz w niej paznokcie na kilka minut. Regularne stosowanie tego zabiegu sprawi, że paznokcie będą mocniejsze i mniej łamliwe. Uwaga: efekt powinnaś zauważyć już po kilku kąpielach!
  • kąpiel w oliwie: zabieg możesz powtarzać co drugi dzień. Oliwę podgrzej w kąpieli wodnej, dodaj do niej kilka kropli soku z cytryny (możesz dodać też ampułkę witaminy E, którą bez problemu kupisz w aptece), zanurz w niej paznokcie na 10 - 15 minut. Po skończonej kąpieli resztę oliwy możesz wykorzystać do nawilżenia skórek, dłoni a nawet końcówek włosów. Zabieg nawilży i wzmocni paznokcie, a dodatkowo dobrze zadziała też na skórki i skórę na dłoniach. 

3. Utwardzenie paznokci za pomocą akrylu 

Nie jest to naturalna metoda, nie pomoże także w odżywieniu płytki, jednak sprawdzi się w przypadkach, kiedy musisz ją utwardzić  „na szybko”. Do wykonania zabiegu będziesz potrzebowała proszku akrylowego, bazy hybrydowej, lampy UV lub LED i polerki do paznokci:

  • Po zdezynfekowaniu i umyciu dłoni przygotuj płytkę do stylizacji, usuń skórki, a następnie nałóż cleaner do paznokci na wacik i dokładnie przetrzyj płytkę. 
  • Na paznokcie nałóż cienką warstwę bazy pod hybrydę. 
  • Bazę posyp proszkiem akrylowym, a następnie strząśnij jego nadmiar i utrwal całość w lampie UV lub LED.
  • Paznokcie wygładź za pomocą polerki. 

W ten szybki i prosty sposób twoja płytka zostanie utwardzona, a paznokcie będą mogły zostać poddane dalszej stylizacji.  

Jak utwardzić paznokcie po tipsach? 

Przedłużanie paznokci żelem czy akrylem może być niestety inwazyjne dla płytki. Po zdjęciu tipsów paznokcie są często w opłakanym stanie. Niestety nie ma magicznej metody, która w krótkim czasie pozwoli ci znów cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami. Do uzyskania tego efektu będziesz potrzebowała trochę czasu. Na początku, na pewno powinnaś pozwolić płytce odpocząć od stylizacji. Zaopatrz się w dobrej jakości odżywkę. W odbudowaniu płytki paznokci możesz też wspomóc swój organizm, przyjmując odpowiednie suplementy, na przykład zawierające skrzyp polny i mieszankę witamin. Jeśli chcesz, aby o twoje paznokcie zadbał profesjonalista, umów się w salonie kosmetycznym na jeden z zabiegów odżywiających paznokcie. Są one wykonywane z użyciem dobrej jakości preparatów, które pomogą wzmocnić i nawilżyć płytkę. Koszt takiego zabiegu zależy przede wszystkim od miasta, w którym jest wykonywany i waha się w granicach 30-200 złotych.