Co to jest cleaner do paznokci? 

Do czego służy cleaner? Być może już się nad tym zastanawiałaś. Praktycznie przy każdej wizycie u kosmetyczki można przecież zauważyć, że oprócz standardowego zmywacza do hybryd ma ona inne preparaty, którymi przemywa płytkę paznokcia – przed zabiegiem, ale również po zakończeniu stylizacji paznokci. Cleaner do paznokci jest po prostu odtłuszczaczem. Służy on do przemywania naturalnej płytki paznokcia przed aplikacją lakieru czy hybrydy, aby produkty te lepiej się rozprowadzały i miały lepszą trwałość. Cleanery do hybryd używane są też do przemywania paznokci pomalowanych już lakierem światłoutwardzalnym. Taki zabieg ma za zadanie usunąć resztki lepkiej warstwy dyspersyjnej po zakończeniu stylizacji paznokci, co powoduje dłuższą trwałość manicure, a do tego dodaje paznokciom połysku. W obecnych czasach, kiedy hybrydy są jednymi z najczęściej wybieranych produktów na rynku lakierów do paznokci, cleaner stał się równie ważnym akcesorium do manicure co cążki, zmywacz czy pilnik do paznokci. 

Rodzaje cleanerów do paznokci

Na rynku możemy znaleźć niezliczoną ilość produktów do pielęgnacji i stylizacji paznokci, a jednymi z coraz częściej kupowanych są właśnie cleanery. Istnieje kilka rodzajów tych preparatów, a to, który powinniśmy zamówić zależy głównie od tego, w jakim celu chcemy go używać. Najprościej podzielić cleanery na: 

  • cleanery odtłuszczające, czyli odtłuszczacze: są to preparaty stosowane do przemywania płytki paznokcia przed nałożeniem na nią lakieru czy hybrydy. Mają za zadanie dokładnie oczyścić płytkę z tłuszczu oraz pyłów tak, aby preparat lepiej się na niej rozprowadzał. Zazwyczaj są to preparaty na bazie alkoholu izopropylowego. Niektóre z nich, na przykład cleanery witaminowe, zawierają dodatkowe związki o działaniu odżywczym dla naszych paznokci. 
  • cleanery do hybryd: są to preparaty o trochę innym składzie niż cleanery do naturalnej płytki paznokcia. Służą one do zmycia lepkiej warstwy dyspersyjnej, która osadza się na lakierach światłoutwardzalnych po wykonaniu stylizacji paznokci. W swoim składzie mają także substancje, które nawilżają skórki i nabłyszczą wykonany już manicure. 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić cleaner do paznokci, odpowiedź jest prosta: produkt ten powinnaś bez problemu znaleźć w sklepach internetowych z akcesoriami do stylizacji paznokci, a także w każdej większej drogerii.

Cleaner do paznokci – jak go używać?

Jak używać cleanera do paznokci? To zależy od tego, jaki wybierzemy. Jeśli stosujemy cleaner do odtłuszczania naturalnej płytki paznokcia, powinniśmy nałożyć małą ilość produktu na wacik (najlepiej bezpyłowy!) i przemyć nim paznokieć tuż przed nałożeniem na niego lakieru. Musimy pamiętać, że po przemyciu odtłuszczaczem nie powinnyśmy już dotykać czystego paznokcia, aby znów nie osadziły się na nim żadne niechciane zanieczyszczenia. Po oczyszczeniu paznokcia cleanerem możemy zacząć jego stylizację – nałożyć na niego lakier czy primer kwasowy (jeśli robimy manicure hybrydowy). Dzięki tak przygotowanym paznokciom manicure utrzyma się długo w idealnym stanie i nie będzie trzeba go poprawiać. 

Cleanera do hybryd powinno się użyć po zakończeniu stylizacji paznokci – kiedy wszystkie będą utwardzane w lampie razem z ostatnią warstwą topu. Preparat powinnyśmy nałożyć na czysty wacik i dokładnie przemyć nim każdy paznokieć z osobna, tak, aby na warstwie lakieru nie było już lepkiego filtru. To pozwoli nam cieszyć się pięknym i błyszczącym manikiurem o wiele dłużej niż zwykle.

Jaki skład powinien mieć cleaner?

Wybierając jakikolwiek kosmetyk, warto pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzać jego skład. Cleanery są zazwyczaj preparatami na bazie alkoholu izopropylowego. Ich skład jest jednak zależny od przeznaczenia. Odtłuszczacz, czyli cleaner, którego używamy przed nałożeniem na paznokcie primera, bazy, czy lakieru, nie powinien zawierać żadnych substancji, które mogłyby natłuścić płytkę, takich jak na przykład olejki eteryczne. Natomiast cleanery do hybryd często mają w swoim składzie substancje nawilżające do skórek, nabłyszczające do lakieru a nawet te nadające produktowi przyjemny zapach. 

Jeśli masz skłonność do uczuleń, przed użyciem jakiegokolwiek produktu kosmetycznego powinnaś wykonać próbę alergiczną. Najlepiej też, abyś kupowała preparaty, które w swoim składzie w większości zawierają substancje hipoalergiczne. Uczulenie na cleaner zdarza się niezwykle rzadko, jednak nie jest ono niemożliwe. 

Zobacz także:

Czym zastąpić cleaner do hybryd?

Cleaner jest produktem potrzebnym do wykonania manicure hybrydowego. Jest on niezbędny do tego, aby lakier trzymał się na płytce, a także, aby przy rozprowadzaniu preparatu na paznokciach nie powstawały nieestetyczne grudki. Chcesz pilnie pomalować paznokcie, ale skończył ci się cleaner? Nie martw się. Produkt ten, niejako bardzo ważny szczególnie przy hybrydowym manicure, może zostać zastąpiony. Z pomocą przychodzą tu praktycznie wszystkie preparaty, które posiadają alkohol w sporym stężeniu. Najlepiej, aby był to alkohol izopropylowy, jednak może być to także spirytus salicylowy, alkoholowy tonik lub zmywacz do paznokci z alkoholem. Bardzo ważne jest jednak, aby żaden z tych produktów nie zawierał dodatkowych olejków nawilżających ani acetonu. W pierwszym przypadku przemycie paznokcia nie zadziała – warstwa tłuszczowa na nim pozostanie. Z kolei gdy użyjemy produktu z acetonem, obok warstwy tłuszczowej możemy zmyć nawet i część top coatu lub hybrydy. Pamiętaj więc, aby przed zastąpieniem cleanera do paznokci preparatem, który posiadasz w domu, porządnie sprawdzić jego skład!