Primer kwasowy - co to takiego?

Primer to najprościej mówiąc kosmetyk, który ma zwiększyć przyczepność lakieru, żelu czy hybrydy do płytki naszego paznokcia. Używając primera przed stylizacją mamy pewność, że manicure utrzyma się na nich dłużej, nie będzie odpryskiwał ani się zapowietrzał. Primer ma również za zadanie odtłuścić płytkę paznokcia, a także wyrównać jej pH. Wyróżniamy dwa główne rodzaje primerów: 

  • primery kwasowe: są płynnym roztworem kwasu, zazwyczaj metakrylowego. Mają silne działanie, więc są polecane osobom z problematyczną płytką, czyli takim, u których lakier bardzo słabo trzyma się na paznokciach, odpryskuje czy się zapowietrza. 
  • primery bezkwasowe: są stworzone zazwyczaj na octanie etylu. Mają podobne, lecz znacznie słabsze działanie niż primery kwasowe. Primery bezkwasowe mają delikatny zapach i można je stosować do każdego rodzaju manicure pod warunkiem, że płytka nie jest problematyczna.

Jednym z częściej wybieranych przez stylistki paznokci produktów jest primer kwasowy. Ten preparat na bazie kwasu metakrylowego rozpuszcza tłusty filtr na powierzchni paznokcia, dzięki czemu produkt może wchłonąć się i wtopić się w płytkę zwiększając swoje działanie. Primer kwasowy ma silne działanie i nie jest polecany dla osób wrażliwych i skłonnych do alergii. Świetnie sprawdzi się na mocno zniszczonej płytce, a także u osób z nadmierną potliwością i problemami hormonalnymi. Uwaga! Primery kwasowe mają zazwyczaj dość intensywny, drażniący zapach, dlatego nie są polecane dla osób nadwrażliwych na mocne aromaty. 

„Primer kwasowy jest najlepszym wyborem dla osób, które skarżą się na przetłuszczanie płytki paznokcia lub zauważają, że przy użyciu primera bezkwasowego efekt nie jest zadowalający” - powiedział ekspert w tej dziedzinie.

Jak wybrać primer?

Jesteś zdecydowana na zakup primera, jednak dalej nie wiesz jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni dla twoich potrzeb? Zastanawiasz się, jaki wybrać primer do hybryd, a jaki pod żel czy akryl? Przy wyborze tego produktu musimy pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Primery do paznokci wybieramy patrząc na stan naszej płytki, a nie na rodzaj manicure, który chcemy wykonać. Mimo tego, że przy przedłużaniu paznokci w salonie kosmetycznym stylistki zazwyczaj wybierają primery kwasowe, tak naprawdę w większości przypadków wystarczyłby produkt bezkwasowy.

Mitem jest, że przy użyciu żelu lub akrylu primer bezkwasowy nie działa wystarczająco mocno. Jeśli masz zdrową i zadbaną płytkę paznokcia, powinien on w zupełności wystarczyć. Najlepszym sposobem na dopasowanie primera jest metoda prób i błędów. Możesz zacząć od delikatniejszego preparatu bezkwasowego. Jeśli hybryda dobrze utrzyma się na płytce, a żel nie będzie się od niej za wcześnie odklejał, nie ma potrzeby używania produktu o silniejszym działaniu. Jeśli zauważysz, że lakier odpryskuje od paznokci czy się zapowietrza, a manicure hybrydowy czy żelowy utrzymuje się na nich krócej niż tydzień to znak, że powinnaś pomóc swojej płytce i przestawić się na używanie primera kwasowego.

Primer kwasowy czy bezkwasowy?

To, jaki powinniśmy wybrać primer, zależy przede wszystkim od stanu naszych paznokci. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, primer bezkwasowy jest uniwersalnym i delikatnie działającym produktem, który świetnie sprawdzi się pod hybrydę, a także żel czy akryl u osób z zadbaną i mocną płytką paznokci. W przypadku, gdy jego działanie nie jest wystarczające, a lakier odpryskuje czy odchodzi od paznokci, powinniśmy przestawić się na primer kwasowy. Jest to produkt do zadań specjalnych. Przeznaczony dla osób, które potrzebują dodatkowego wsparcia dla płytki. Primer kwasowy nie jest jednak polecany osobom ze skłonnościami do alergii oraz bardzo czułym na intensywne aromaty. Preparat ten może podrażniać, a także może mieć bardzo drażniący zapach. Uwaga! Jeśli twoja płytka paznokci potrzebuje primera kwasowego, ale boisz się go użyć, bo usłyszałaś gdzieś, że niszczy on paznokcie, nie martw się - ta opinia to mit. Poprawnie stosowany primer kwasowy nie jest inwazyjny dla płytki paznokci, ani nie powinien w żaden sposób jej niszczyć. 

Kiedy i jak nakładamy primer?

Primer powinniśmy nakładać zawsze pod bazę, lakier, żel lub akryl. Przed nałożeniem preparatu należy przygotować płytkę paznokci: usunąć skórki oraz spiłować płytkę do pożądanego kształtu, a także dokładnie ją odtłuścić. Przydadzą się tutaj takie akcesoria jak cążki, cleaner do paznokci i pilnik. Następnie powinniśmy nałożyć primer na każdy paznokieć z osobna. W przypadku primera bezkwasowego wystarczy nałożyć jedną cienką warstwę preparatu na cały paznokieć i poczekać chwilę, aż produkt wyschnie. Na płytce może pozostać lepki filtr, co jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Używanie primerów kwasowych wygląda trochę inaczej. Wystarczy zaaplikować jedną kroplę produktu na dowolne miejsce na każdym paznokciu. Preparat rozprowadzi się sam po całej płytce, a także ekspresowo wyschnie, nie pozostawiając na paznokciach żadnej dodatkowej warstwy. Na tak przygotowanej płytce paznokci możemy zacząć stylizację. Na primer zazwyczaj nakładamy warstwę światłoutwardzalnej bazy (w przypadku hybryd i żelu), albo pierwszą warstwę masy akrylowej (w przypadku przedłużania paznokci akrylem). 

Zobacz także:

Czy primer się utwardza?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Nie, primera nie utwardzamy w lampie, bez względu na to czy używamy preparatu kwasowego czy bezkwasowego. Primery bardzo szybko samodzielnie schną, kiedy zostaną nałożone na płytkę paznokcia. Nie są to preparaty światłoutwardzalne, dlatego nie ma potrzeby stosowania tutaj lampy. Preparatami podobnymi do primerów, które natomiast powinniśmy utwardzać w lampie, są tak zwane bondery. Bonder to produkt 2w1, czyli primer połączony z bazą pod hybrydę. Jest to preparat światłoutwardzalny.