Jak wygląda wizyta u psychologa? 

Pierwsza wizyta u psychologa to dla wielu ludzi rzucenie się w nieznane. Obawy i wątpliwości co do tego, czy problem jest na tyle poważny, by ktoś się nim zajął, często powodują odwlekanie decyzji o spotkaniu w nieskończoność. 

Boimy się bycia niezrozumianymi, ocenionymi, być może nawet wyśmianymi. Te obawy są zupełnie normalne – w końcu, jakby nie patrzeć, psycholog to zupełnie obca osoba, przed którą mamy się otworzyć i opowiedzieć o nieraz bardzo intymnych kwestiach. 

Pamiętaj jednak, że psycholog to specjalista z wykształcenia i powołania, który każdego dnia spotyka się z różnymi przypadkami. Dla takiej osoby nie ma tematów tabu ani tematów nieistotnych.

Ważne jest to, z czym przychodzisz. Sprawa, która jest dla ciebie ważna. Dlatego nie bój się oceny – nie jesteś ani pierwszą, ani ostatnią osobą, która ma podobny problem. Poza tym, psycholog nie jest od oceniania, o czym przekonasz się z każdą kolejną wizytą.

Jeśli wybierasz się do psychologa po raz pierwszy, strach i niepewność są zupełnie normalne. Wiele osób obawia się również tego, że źle trafi. Po pierwszym „sparzeniu się” często nie podejmuje się już kolejnej próby udania się do specjalisty, zakładając, że wszyscy są tacy sami. 

Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto przede wszystkim nastawić się na to, że twoim terapeutą nie zostanie pierwsza spotkana osoba. Czasem musisz pójść na konsultacje do dwóch lub trzech, by wybrać psychologa lub psycholożkę, która najbardziej ci odpowiada swoim podejście, temperamentem, czy nawet sposobem zadawania pytań. Musisz czuć się w jej towarzystwie maksymalnie swobodnie, ale przy tym mieć to poczucie, że to osoba, która zna się na tym co robi, jest merytoryczna i nie przekracza pewnych granic. Wiele ośrodków psychoterapii ma opcję konsultacji, w ramach której dobierany jest dla ciebie odpowiedni psychoterapeuta, niekoniecznie ten, z którym tę konsultację odbywasz. Podczas takiego spotkania opowiadasz o sobie, problemie, z którym przychodzisz oraz o swoich oczekiwaniach i dyspozycyjności. Na tej podstawie wyszukiwana jest dla ciebie najlepiej pasująca osoba.

Nie pytaj jednak znajomych o rekomendację. Jest taka niepisana zasada, że nie wolno chodzić do terapeuty, który może kojarzyć jakiekolwiek osoby, lub fakty z twojego życia. Zamiast pytać o konkretne nazwiska, zrób rozeznanie wśród znajomych co do miejsca – bardzo możliwe, że ktoś z twojego otoczenia korzystał już z takiej formy pomocy i może polecić placówkę, którą uważa za godną zaufania.  

Możesz też poszukać opinii w sieci, przeczytać zarówno te dobre, jak i te negatywne. Zwracaj uwagę na to, czy psycholog, który cię interesuje, potrafi słuchać i zachować dystans. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak nie każdy potrafi to robić. 

Zobacz także:

Jak rozmawiać z psychologiem? Szczerze i otwarcie. To może być trudne, szczególnie wówczas, gdy z natury jesteś osobą nieśmiałą, małomówną i introwertyczną. Jak rozpocząć rozmowę z psychologiem? Najlepiej od przedstawienia siebie i ogólnego zarysu problemu. Nie próbuj niczego ubarwiać ani przedstawiać w fachowy sposób. Wyrzuć z siebie to, co myślisz – nawet, jeśli zabrzmi to (w twojej ocenie) chaotycznie i bez sensu. Psycholog to specjalista, który „wyłapie” z tego istotę problemu i odpowiednio pokieruje rozmową. 

To, co z kolei należy od ciebie, to podjęcie decyzji, jaki rodzaj psychoterapii wybierasz, w jakim nurcie. Więcej o tym przeczytasz zwykle na stronach ośrodków lub konkretnych psychologów lub psycholożek.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa? Od czego zacząć?

Pierwsza wizyta u psychologa jest zdecydowanie najtrudniejsza dla każdego pacjenta. To czas na poznanie się i zebranie wywiadu. Spodziewaj się więc pytań nie tylko o to, z jakim problemem przychodzisz, ale także o szczegóły z twojego obecnego życia. Psycholog będzie chciał dowiedzieć się więcej na temat twojej sytuacji – czy to rodzinnej, czy zawodowej, a także ważnych dla ciebie relacji.

Wizyta u psychologa po raz pierwszy to konieczność otwarcia się i opowiedzenia jak najwięcej o sobie: swoim hobby, trybie życia, sposobie spędzania wolnego czasu, wykonywanym zawodzie, relacjach z przełożonymi, kolegami z pracy czy przyjaciółmi. 

To dość intymne pytania, dlatego jeśli boisz się wizyty – powiedz o tym szczerze na samym początku. Rozmowa z psychologiem musi być szczera. Jeśli będziesz zatajać fakty, nawet te, które wydają ci się nieistotne, działasz wyłącznie na swoją niekorzyść. Psycholog musi poznać ciebie i twoją sytuację jak najlepiej, by móc ci udzielić wsparcia. 

Wiele osób zastanawia się również nad tym, o czym rozmawiać z psychologiem i jak wygląda rozmowa z psychologiem. Nie układaj scenariuszy – po prostu przyjdź i powiedz o problemie, który cię nurtuje. Psycholog będzie wiedział, jak pokierować rozmową, dlatego musisz mu zaufać. 

Na koniec pierwszej wizyty powinniście wspólnie ustalić – jak często wymagane jest, byście się spotykali (raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu), oraz na jak długo (godzinę czy więcej), a także czy nastawiacie się na terapię krótkoterminową, czy długoterminową. Wtedy też ustalacie cenę i konkretną datę wraz z godziną. Najczęściej to właśnie co tydzień o tej samej porze, bez przekładania i odwoływania, zobowiązujesz się pojawiać na wizycie.

A i najważniejsze – wizyta u psychologa nie ma wiele wspólnego z tym, co widziałaś w amerykańskich filmach. Nie leżysz na kozetce i nie opowiadasz wyłącznie o swoim dzieciństwie.

Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób przygotować się do wizyty u psychologa? Nie musisz robić tak naprawdę nic poza tym, by nastawić się mentalnie na to, że trzeba będzie się otworzyć i powiedzieć o rzeczach, o których niekoniecznie chce się mówić. 

To bariera najtrudniejsza do złamania, dlatego tak istotne jest, by trafić do odpowiedniej osoby. W towarzystwie psychologa musisz czuć się swobodnie, pewnie i bezpiecznie. Jego rolą jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która pozwoli ci się rozluźnić i wyciszyć. 

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jeśli odczujesz dystans, niepewność czy nawet niechęć do psychologa, dalsza relacja między wami jest raczej z góry skazana na porażkę. To osoba, której musisz w pełni zaufać, by opowiedzieć jej o intymnych szczegółach swojego życia.

Pierwsza wizyta u psychologa – krok po kroku

Przychodząc do psychologa, nie staraj się stawiać sobie autodiagnozy. Rolą specjalisty jest to, by na podstawie szczerych rozmów i pogłębionego wywiadu z tobą ustalić genezę problemu i pomóc znaleźć drogę do jego rozwiązania. 

Przez próbę samodzielnego zdiagnozowania się, często wpada się w pułapkę, z której trudno potem wyjść. 

Pamiętaj, że obowiązkiem psychologa jest dotrzymanie wszystkich zasad etyki lekarskiej, w tym zapewnienie każdemu pacjentowi poczucia anonimowości. Dlatego nie przygotowuj się, nie obawiaj się, na nic się nie nastawiaj. To nie jest żaden test, ani sprawdzian umiejętności. Po prostu przyjdź i się przedstaw. Psycholog będzie wiedział, w jaki sposób zainicjować rozmowę.

Pierwszą wizytę można porównać (nieco na wyrost) do spowiedzi – to ty musisz się uzewnętrznić, a psycholog ci w tym umiejętnie pomoże i poprowadzi przez kolejne etapy. Ważne jednak jest na samym początku zorientowanie się, jaki rodzaj terapii wybierasz. Może być to taka, kiedy to wyłącznie ty musisz rozpocząć rozmowę. W innym wypadku przez godzinę możecie po prostu milczeć.

Jak rozmawiać z psychologiem?

Trudno przy pierwszym spotkaniu z obcą osobą poczuć się na tyle pewnie, by całkowicie się przed nią uzewnętrznić. Spróbuj jednak postawić wszystko na jedną kartę i podejść do niego jak do osoby, której możesz zaufać i której możesz się wygadać.

Kiedy idziesz do dentysty, mówisz otwarcie i dokładnie: boli tu i tu, w sytuacji takiej i takiej. Psycholog również jest takim lekarzem – z tym, że zamiast ciała, leczy duszę. 

Jesteś przygnębiona od dłuższego czasu i czujesz, że nie masz na nic ochoty? To mogą być początki depresji – groźnej choroby, która, jeśli nie jest leczona, prowadzi do całkowitego wyniszczenia psychiki i utraty kontroli nad swoim życiem. W tym przypadku odwlekanie wizyty działa na twoją niekorzyść bardziej niż może się wydawać. 

Czujesz się niepewnie podczas wystąpień publicznych i boisz się oceny? Niezależnie od tego, jaki problem cię trapi, powiedz o nim wprost. Tylko w ten sposób możliwe będzie postawienie diagnozy i znalezienie rozwiązania.

Jak zacząć rozmowę z psychologiem?

Wizyta u psychologa to czas dla ciebie i twojej duszy. Zastanawiasz się, jak zacząć rozmowę z psychologiem? Nie musisz wcale, jeśli czujesz się niepewnie. Pole do działania pozostaw specjaliście. Psycholog to osoba, która każdego dnia obcuje z wieloma problemami i jest znawcą psychiki. 

Dlatego bardzo szybko wyłapie, z jakim typem osobowości ma do czynienia w twoim przypadku i w zależności od tego zacznie, a następnie poprowadzi rozmowę. 

O czym rozmawiać z psychologiem?

O wszystkim, co sprawia ci jakikolwiek dyskomfort czy ból. Przed psychologiem nie ma tabu – mów szczerze i otwarcie nawet jeśli wydaje ci się, że to absurd i błahostka. 

Jeśli trafisz na dobrego specjalistę, będzie umiał dopasować się do ciebie w taki sposób, abyś czuła się maksymalnie komfortowo, bezpiecznie i spokojnie. 

Nie bój się ocen, stygmatyzowania czy wyśmiania. Mów o swoich odczuciach i objawach tak samo, jak przedstawiłabyś swój problem z bólem zęba, ręki czy głowy. W końcu przyszłaś tu przepracować swój problem.