Jak zerwać z dziewczyną? Przede wszystkim, nie mów: „Hej, Bejbe, zostańmy przyjaciółmi”. Wtedy kobietom otwiera się w kieszeni nóż. Nie próbuj też pocieszać partnerki po rozstaniu. O tym, co powiedzieć na do widzenia, jak nie zranić, a jednocześnie odejść z twarzą tłumaczy psychoterapeutka par Marlena Kazoń.

Koniec związku – co robić, czego unikać? 

Czasem po kolejnej kłótni mówisz sobie: „dość”. Kiedy indziej budzisz się rano i czujesz, że nie chcesz tu dłużej być. Bywa, że poznasz kogoś o kimś pomyślisz: „ta jedyna”. Powody, dla których postanawiamy zakończyć związek są różne, zawsze jednak ważne, by je dobrze poznać i zrozumieć. „Zastanów się, czy wydarzyło się coś, co wpłynęło negatywnie na jakość waszego związku. Gdy zdecydujesz się pozostać przy swoim zamiarze i zerwać z kobietą, warto jest znać własne odczucia i pragnienia, oraz powód spotkania. Taka postawa sprawi, że będziesz mógł szczerze wyjaśnić partnerce przyczynę zerwania i łatwiej będzie Ci unikać podobnych błędów w przyszłości”, tłumaczy terapeutka par Marlena Kazoń.

Pytanie, czy odejść od razu, czy dać sobie czas? Zależy od twojego wewnętrznego przekonania. „Jeśli spojrzałeś już w głąb siebie i czujesz, że nic nie może zmienić twojej decyzji – nie odwlekaj jej. Tkwienie w niewłaściwym i pełnym cierpienia związku nie pomoże żadnej ze stron, a przyczynić się może jedynie do powstania frustracji, którą nieświadomie wyładowywać będziesz na partnerce”, dodaje terapeutka. Tak, nie będzie to łatwa rozmowa. Im dłuższy związek, tym więcej wspomnień i bardziej bolesne rozstanie. Może okazać się też, że decydując się zerwać z kobietą, dopełniasz tylko formalności, postanawiając o tym, czego oboje od dawna chcieliście. I to też jest OK. Lepiej być samemu, niż tkwić w złej relacji.

To teraz najtrudniejsze: jak to powiedzieć? Komunikacja na temat zerwania jest bardzo ważna. Ważne, aby był to komunikat wprost i jak najbardziej empatyczny. To niezwykle ważne. „W czasie zerwania obecność jest obowiązkowa. Aby zakończyć związek z klasą, trzeba pofatygować się na spotkanie osobiście. Zrywanie przed internet, komórkę lub osobę trzecią jest niedopuszczalne i świadczy o niedojrzałości partnera. Podjąłeś męską decyzję o tym, że chcesz zerwać z kobietą, powinieneś więc dowieść swojej odwagi i zaproponować jej spotkanie w cztery oczy. W ten sposób okażesz byłej partnerce szacunek, na który zasłużyła sobie, wkładając w wasz związek swój czas i zaangażowanie”, stanowczo podkreśla terapeutka.

Jak zerwać z dziewczyną, żeby jej nie zranić? 

Nie rozstajemy się z drugim człowiekiem organizując mu przykrą niespodziankę. Ważne, aby dać przestrzeń, aby partnerka mogła się przygotować. „Jeśli Twoja partnerka jest w Tobie szaleńczo zakochana i nie przeczuwa, że chcesz zakończyć Wasz związek, taka informacja może być dla niej bolesnym szokiem. Dlatego, aby zerwać z kobietą i oszczędzić jej trudnych przeżyć, powinieneś wysłać jej wcześniej sygnał ostrzegawczy, oznajmiając na przykład, że „musisz z nią poważnie porozmawiać”, tłumaczy Marlena Kazoń. I podpowiada, że można po prostu powiedzieć tak: „szczerość w związku jest ważna i bardzo się starałem poczuć coś więcej, lecz niestety nie potrafię… i chcę być z tobą szczery”. Taka wypowiedź, co prawda, nie będzie dla partnerki przyjemna i zmusi ją do nieprzyjemnych rozmyślań, ale zredukuje też wstrząs rozstania i zespół stresu pourazowego, który może nastąpić podczas rozstania.

Ważne, aby wybrać dobre miejsce. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce neutralne, nie wywołujące wspomnień na temat wspólnej, radosnej przeszłości. Aby nie wzbudzać w partnerce mylnych podejrzeń, lepiej nie przynosić kwiatów ani upominków. „Niewykluczone, że na wiadomość o zerwaniu, twoja partnerka zareaguje histerią, złością, agresją lub ogromną apatią. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji (np. prób zatrzymania cię siłą, płaczem, krzykiem) zwróć uwagę na to, aby wybrane przez Ciebie miejsce nie było dla którejś ze stron niewygodne. Podczas rozmowy bądź szczery, ale nie do bólu.

Jeśli chcesz w sposób odpowiedzialny zerwać z kobietą, powinieneś szczerze przedstawić jej powody rozstania. Zrezygnuj ze sformułowań w stylu „nie zasługuję na ciebie” czy „jesteś dla mnie za dobra” albo „przestaliśmy do siebie pasować” – nie brzmią one wiarygodnie i pozostawiają wiele przestrzeni dla fantazji. Zrywając z partnerką, nie poruszaj drażliwych kwestii, które mogłyby wywołać między Wami kłótnie (np. pożycie seksualne). Nie zrzucaj odpowiedzialności na partnerkę - zwróć uwagę, co jest po Twojej stronie, a co po stronie partnerki.”, dodaje psycholog.

Zobacz także:

Jak zerwać z dziewczyną? / fot. iStock

Czy utrzymywać kontakt z ex po rozstaniu? 

I na koniec, ważna kwestia. Kontakt po zerwaniu. Tu obowiązuje naprawdę jedna zasada i lepiej bądź tu konsekwentny. Rozstanie oznacza koniec kontaktów, także i – przede wszystkim –seksualnych. Skoro zdecydowałeś się podjąć ważne zmiany w życiu i zerwać z kobietą, powinieneś trzymać się tego postanowienia do końca. „Nie dzwoń do byłej partnerki, aby zapytać o jej samopoczucie – wzbudzasz w niej w ten sposób złudne nadzieje i uzależniasz ją od siebie. Jeśli sama szuka kontaktu, nie ukrywaj się, ale postaraj się być powściągliwy w okazywaniu wsparcia, stwórz dystans, mów wprost i bądź empatyczny. Nie pocieszaj swojej byłej słynnymi słowami pt. „możemy zostać przyjaciółmi” – takie deklaracje mają zwykle niewielkie szanse na spełnienie w rzeczywistości i są złudną nadzieja, że może się coś jeszcze w przyszłości odmieni i zmieni”, stanowczo twierdzi terapeutka.

Niestety, jedynym sprawdzonym lekarstwem pozostaje czas. Dla obu stron. Rozstanie jest zawsze końcem czegoś, w czym pokładało się nadzieje, ale jednocześnie początkiem czegoś większego, co może być dla nas dużym rozwojem. Samo przeprowadzenie tej trudnej rozmowy z klasą już nas rozwija. Jeśli podczas pożegnalnego spotkania zachowamy się empatycznie, ale jednocześnie odważnie i szczerze, po wszystkim poczujemy się silni. I spokojnie pójdziemy w życiu dalej.

Może Cię zainteresować także: