Mniej więcej od początku lipca zaczęłam szukać interesujących mnie ofert wakacyjnych. Kierunek podróży, loty, hotele, terminy. Strasznie tego dużo. Dodatkowo, te ceny! Postanowiłam, że pojadę na moje wymarzone wakacje i nie wydam majątku. A skoro już wiem, jak to zrobić, to dlaczego nie podzielić się tym z innymi? (Tak studenci i studentki, myślę tu o was! Ale nie tylko). Nie musicie zdawać się na polskie morze. Za wyjazd nad Bałtyk zapłacicie w tym roku mniej więcej tyle samo, co za zagraniczny wyjazd. Warto jest więc zainwestować te pieniądze właśnie w niezapomnianą podróż do innego kraju (Lub krajów, bo taką budżetową opcję też tu znajdziecie). Jednak najważniejsza rzecz na początek to stworzenie sobie planu!

Co robić w wakacje? Rzeczy do zrobienia w wakacje samemu i za darmo

Na początek: stwórzcie plan

Znajdźcie sobie jeden wolny wieczór i poświęćcie go na zrobienie planu. Może wydawać się to przytłaczające, ale spokojnie, nie jest tak trudno jak się wydaje. Po pierwsze ustalcie termin wyjazdu – od kiedy do kiedy zamierzacie przebywać na urlopie. Następnie wypiszcie 4, najlepiej europejskie, kierunki, które was interesują. Na razie nie sugerujcie się ceną, ona i tak potem zweryfikuje wasze plany. Obecnie najtaniej jest w Albanii, Bułgarii, Turcji, Serbii, Macedonii Północnej czy nawet Chorwacji i Portugalii (Tak! Ceny w Portugalii porównywalne są do cen w Polsce). Gdy już zdecydujecie, które miejsca interesują was najbardziej, zacznijcie szukać lotów. Niestety teraz, przez to, że na lotniskach brakuje ludzi do pracy, niektóre loty są opóźnione, a niektóre nawet i odwołane. Ale spokojnie, na to też jest sposób, o czym za chwilę. Na stronach typu Booking.com poszukajcie hoteli i domów. Wszystko, co znajdziecie, jednocześnie spisujcie. To znacznie ułatwi kolejne kroki.

Wyszukiwanie lotów

Jeśli chodzi o loty, to najtaniej będzie w tygodniu. Weekendowe są znacznie droższe, więc jeśli planujecie szybki wypad na parę dni, to wybierzcie się na niego właśnie w tygodniu. Niestety złą informacją jest to, że wiele lotów w tym sezonie się nie odbywa. Jest to duże ryzyko. Możemy znaleźć idealną ofertę, idealny hotel, wszystko mieć zaplanowane, ale nie wystartować z lotniska. Wiadomo, że tanie linie lotnicze cieszą się największą popularnością, bo są po prostu najbardziej opłacalne cenowo. Jednak to właśnie w tych liniach lotniczych loty najczęściej są opóźnione lub odwołane. I wtedy nie mamy gwarancji, że pieniądze zostaną nam zwrócone, nie mówiąc już o dodatkowych kosztach hotelu itd. Wiem, że ten artykuł ma być o jak najtańszym podróżowaniu, ale moim zdaniem lepiej jest zainwestować w droższy lot (na przykład samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT), ale uniknąć niepotrzebnego stresu związanego ze stratą pieniędzy i zmarnowanym wyjazdem. Jeśli wasz lot zostanie odwołany, to ta linia lotnicza organizuje wam kolejny, na swój koszt! Nie można tego powiedzieć o tańszych liniach lotniczych typu Wizzair czy Ryanair. Dodatkowo, jeśli wasz lot będzie opóźniony, na przykład na następny dzień, to LOT opłaci wam noc w hotelu. Chyba warto wydać tutaj trochę więcej i zrezygnować z droższego noclegu, ale mieć gwarancję, że lot się odbędzie lub pieniądze zostaną wam zwrócone. A teraz wracamy już do organizacji tanich wakacji.

Bagaż podręczny to jedyne, czego potrzebujecie

Wiadomo, że za bagaże trzeba dodatkowo płacić. Nawet najtańsze loty wychodzą wtedy dużo drożej i nie opłacają się aż tak bardzo jak wydaje się na początku. Okazuje się, że jeśli zależy wam na oszczędzeniu kilkuset złotych, dacie radę spakować się jedynie w bagaż podręczny, który macie w podstawowej cenie biletu. Poza tym – teraz tyle mówi się o minimalizmie! A więc w duchu minimalizmu: na wyjazd wystarczy wam sukienka (no, może dwie), parę T-shirtów, krótkie spodenki, dwie pary butów, ręcznik plażowy oraz kosmetyki i pielęgnacja. Nie zapominajcie o kremie z filtrem! Inne niezbędne rzeczy takie jak laptop czy książki możecie wziąć ze sobą na pokład do zwykłej torby na ramię lub plecaka. I tak zapakowani i zapakowane jesteście gotowi do startu.

Tani nocleg? Da się!

W znalezieniu noclegu pomogą wam strony internetowe typu Booking.com, które oferują mnóstwo miejsc w różnych cenach. Na początek proponowałabym przejrzeć wszystkie opcje. Niektóre z nich naprawdę są tanie. Podczas drugiej selekcji warto skorzystać z filtrów i zaznaczyć na przykład „od najniższej ceny”, wtedy pokażą wam się noclegi, za które zapłacicie najmniej. Dobrym wyborem jest też hotel all inclusive, dzięki czemu nie będziecie musieli martwić się o jedzenie i napoje, a co za tym idzie – o dodatkowe koszty! Wszystko będzie na miejscu. Pozostaje wam tylko relaks. Wiadomo też, że od hoteli tańsze będą prywatne domy lub mieszkania. Jest to dobre rozwiązanie dla większych grup. Cena będzie niższa, bo dzieli się na wiele osób. Dodatkowo, mając własną kuchnię, można wspólnie gotować sobie posiłki. Na zakupach w miejscowych sklepach zaoszczędzicie więcej niż gdybyście codziennie chodzili do restauracji. A wspólne gotowanie jest super! Jeśli jedziecie na wakacje z chęcią poznania nowych osób, to najlepszą opcją będzie zarezerwowanie hostelu. Oczywiście jest on też dużo tańszy niż hotele i domy prywatne. W dzisiejszych czasach można znaleźć naprawdę atrakcyjne hostele. Nowoczesne lub po remoncie, z pokojami dwuosobowymi lub wieloosobowymi. W hostelu nie da się kogoś nie poznać, jedząc, chociażby we wspólnej kuchni lub mieszkając z kimś w jednym pokoju. Dodatkowym atutem będzie więc nawiązanie nowych znajomości z ludźmi całego świata.

Wakacje za granicą nie tylko samolotem

Świetne wakacje to nie tylko plaża, palmy i morze. Jeśli nie przemawia do was ten obrazek, proponuję wybrać się na objazdówkę po Europie (lub po paru jej krajach). Wtedy zamiast samolotów wybieracie pociągi. Ceny przejazdów bywają niższe niż ceny przelotów (pamiętajcie o zniżce studenckiej 51% w PKP!). Z Warszawy czy wielu innych miast spokojnie w parę godzin dojedziecie do Berlina. Parę dni tam i jedziecie dalej. Może Wiedeń? Z Wiednia warto wybrać się do Budapesztu. Ceny tam są podobne do tych w Polsce, a miasto to staje się coraz bardziej popularne i modne. A jeśli interesuje was dłuższa podróż, to z Wiednia można również dojechać do Mediolanu i odhaczyć jedną ze stolic mody. Opcji jest mnóstwo. Jeśli zależy wam na zobaczeniu wielu miast i państw, to jest to łatwy, chociaż wymagający umiejętności logistycznych, sposób.

Zobacz także:

Brak czasu i siły na planowanie? Są przecież biura podróży

Jeśli jednak nie przekonał was pomysł tworzenia planu i spisywania sobie wszystkiego po kolei, nic straconego. Biura podróży zrobią to za was. Wy po prostu klikacie w ofertę i wszystko gotowe. Loty i hotel zabukowane, a wybrany kierunek już na was czeka. Często jest tak, że wycieczki przygotowane przez biura podróży wychodzą taniej od tych organizowanych na własną rękę, więc warto popatrzeć na ich propozycje. Pamiętajcie też o opcji last minute!

Najtańszy sposób na wakacje 2023? Zorganizujcie je już teraz

Tak, dobrze czytacie. Jeśli chcecie najtaniej pojechać na wakacje, a już szczególnie w dzisiejszych czasach, warto rezerwować terminy i hotele (!) już teraz. Z rocznym wyprzedzeniem. Niestety z tegorocznymi wakacjami już wam nie pomogę, jeśli o to chodzi, ale z następnymi tak! Dlatego, jeśli jesteście pewni i pewne tego, że w przyszłym roku gdzieś wyjedziecie, zacznijcie interesować się ofertami już teraz. Dzięki wcześniejszej organizacji urlopu możecie zaoszczędzić nawet do 25%!

Pomimo wysokiej inflacji i rosnących cen, nie odwołujemy wakacji 2022! Co prawda trzeba będzie się liczyć z wydaniem większej ilości pieniędzy, ale dzięki tym paru radom da się zorganizować wyjazd za granicę i nie zbankrutować. Teraz nie pozostało wam nic innego, jak zacząć planować wakacje życia. One nadal są możliwe!