Powiedzenie, żeby nie oceniać książki po okładce, nie do końca ma zastosowanie w praktyce. Często mimowolnie poddajemy coś lub kogoś ocenia. Określa się to jako efekt aureoli. W dodatku sami też jej podlegamy. Według badań mamy 7 sekund na to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Właśnie tyle czasu potrzeba, by nasz rozmówca lub rozmówczyni, całkiem nieświadomie – powodowany schematami kulturowymi i tymi wyniesionymi z domu – nas ocenił. Możliwy werdykt – atrakcyjny i wart uwagi, albo przeciwnie – taki, na którego nie warto tracić czasu. Powiedzenie, że jak nas widzą tak nas piszą, ma niestety więcej wspólnego z prawdą, niż byśmy chcieli. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, to mamy kilka wskazówek.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – zasada 7/11

Najczęściej powtarza się ten sam scenariusz – im bardziej zależy nam na zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia, tym mniej naturalnie to wychodzi albo wiążę się z większą gafą. A przesądów związanych z pierwszym wrażeniem nie brakuje. Pierwsze z brzegu? Osoby otyłe z automatu ocenia się jako „miłe” i „ciepłe”, mężczyźni z tytułem magistra oceniani są przez kobiety jako wyżsi niż ich koledzy bez dyplomu, a w sądzie podejrzani o lepszej aparycji mogą liczyć na łagodniejszy wyrok. O czym warto pamiętać, jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia? Sprawdzili to naukowcy. Doktor Michael Solomon z New York University dokonał obserwacji, według których podczas pierwszych siedmiu sekund kontaktu z nowo poznaną osobą, rozmówca lub rozmówczyni zostają ocenieni aż w jedenastu kategoriach. Wydaje się to wręcz niemożliwe, a jednak badania jasno na to wskazują. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy zupełnie bezsilni wobec tego, jak ktoś nas oceni przy pierwszym spotkaniu. Po pozorach oceniamy: poziom wykształcenia, status ekonomiczny, wiarygodność, uczciwość i kompetencje, poziom zaufania, wyrafinowanie, rozumiane także jako kultura osobista, wpływ płci na zachowanie (zgodne z przyjętymi normami kulturowymi), odniesiony sukces, poglądy polityczne, poglądy religijne, tło etniczne, zadowolenie społeczne, seksualne i zawodowe. Jak jesteśmy w stanie przekazać tyle informacji w tak krótkim czasie? W pierwszych sekundach liczy się przede wszystkim mowa ciała, nastawienie, wygląd, ton głosu czy nawet uścisk dłoni. Złe pierwsze wrażenie ciężko zatrzeć, a okazji, żeby zrobić drugie pierwsze wrażenie, już nie będzie. Pierwszy kontakt z nową osobą powinien zatem być okazją do tego, żeby wypaść jak najlepiej. Jak to zrobić? Najlepiej skupić się na 5 regułach, które mogą być pomocne w tym, żeby potencjalny rozmówca nie miał do nas zastrzeżeń.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – ubranie

Nie szata zdobi człowieka, ale na początku znajomości może ona mieć ogromny wpływ na dalszą relację. Warto mieć świadomość, że jest to istotne w kontaktach towarzyskich i zawodowych. To pierwsza i podstawowa sprawa. Świetny przykład może stanowić rozmowa kwalifikacyjna. Kiedy stawiamy na profesjonalny strój, to w oczach rozmówcy stajemy się bardziej wykwalifikowani. Garnitur lub garsonka mają w tym przypadku niezwykłą moc. Liczy się jednak nie tylko sam fakt, że postawiło się na elegancki uniform. Wyprasowana koszula, idealnie zawiązany krawat czy wypastowane buty mogą nas wspierać w tym, żeby zrobić pozytywne wrażenie. Rozmowa o pracę to tylko przykład. Podobnych sytuacji może być znacznie więcej. Popełnić modową gafę wcale nie jest trudno. Dobór ubioru do okazji, czyli trzymanie się dress codu, zawsze wychodzi na dobre.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – bycie wiarygodnym

W trakcie rozmowy warto dobrze przyjrzeć się rozmówcy i pójść w jego ślady – dosłownie. Chodzi nie tyle o naśladowanie wszystkich gestów, co o upodobnienie się do niego sposobem mówienia i poruszania się. Taki trik sprawi wrażenie większej jednomyślności. Poza tym każdy czuje się dobrze wśród ludzi podobnych do siebie. Jeżeli mamy tendencję, żeby nawiązywać kontakty w ten sposób, to może się okazać, że w budowaniu relacji wcale nie stoimy kiepsko. To może się sprawdzić zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, choć przede wszystkim w tym drugim.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – uważność

Nie ma nic gorszego niż rozmowa z kimś, z kim nie ma kontaktu wzrokowego. Uciekanie wzrokiem albo nie podnoszenie oczu znad notatek w trakcie rozmowy to sygnał, że to spotkanie raczej nie będzie miało dobrego finału. Jeśli do tego dochodzi zamknięta pozycja ciała, skrzyżowane ręce i nogi, to dystans dodatkowo wzrasta. Często już sam uśmiech na twojej twarzy sprawia, że rozmówca jest bardziej przychylny i chętnie odda się dalszej konwersacji, żeby poznać cię lepiej. Nawet jeżeli nie ma uniwersalnej metody, to zawsze pozytywne nastawienie jest dobrą opcją.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – bycie sobą

Jeśli dobrze to przemyśleć, i tak wszystkie ważne relacje w życiu wymagały czasu, by się rozwinąć i pogłębić niezależnie od tego, czy pierwsze wrażenie było dobre czy złe. To prawda, ale tylko po części – w przypadku niektórych, nawet jeśli nie zdajemy sobie sprawy, mamy tylko tę jedną szansę. Wszystko, co wspomniane powyżej i poniżej, warto wziąć sobie do serca na zasadzie kindersztuby, nie zapominając o jednym – pozostanie sobą zawsze punktuje. Zwłaszcza w sytuacjach prywatnych czy z nowo poznanymi osobami, bo to jacy jesteśmy naprawdę, bez krygowania się i udawania kogoś lepszego, to nasza najsilniejsza karta przetargowa. Plus szczery uśmiech i dystans do siebie. Warto się o to postarać, choć budowanie wiarygodności może się z tym kłócić, to złoty środek jest tematem, nad którym warto się pochylić. Osoba, z którą rozmawiasz w ułamek chwili wyłapie pewne rzeczy.

Zobacz także:

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – język i rozmowa

W bliskim gronie czujemy się swobodnie, nie ma mowy o skrępowaniu i to często także słychać. Pewność siebie, kiedy spotyka się kogoś po raz pierwszy, pozwoli na stworzenie pozytywnego wrażenia. Nie można jednak przesadzać. Powściągnięcie swojej ekspresji tak, by nie uciekać się do przekleństw, chociaż niektórzy uważają, że to niewykonalne, to absolutnie podstawowa sprawa. W przeciwnym wypadku można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Jeśli chodzi o dotyk – także powinniśmy trzymać się pewnych standardów. Jeśli już w trakcie rozmowy decydujemy się na tak poufały gest, dopilnujmy, by mieścił się w kulturowo akceptowalnych ramach. Język ciała jest bowiem niezwykle ważny. Przesada nie jest wskazana. W kilku kwestiach warto to pokazać. Słuchaj uważnie, zwracaj uwagę na aspekt psychologiczny, nie eksponuj swoich wad, a może się okazać, że dobre pierwsze wrażenie da się zrobić. Rozbudzona sympatia sprawi, że już po chwili da się ciebie polubić.