Od kilku tygodni kawiarnie mogą realizować jedynie zamówienia na wynos (albo z opcją dostawy do domu klienta, jednak to zdarza się dość rzadko). Oczywiście zachęcam wad do tego, żeby w miarę możliwości wspierać ulubione miejscówki. Jeśli natomiast większość czasu spędzacie teraz w domu i tęsknicie za smakiem najlepszego latte, cappuccino czy flat white’a, macie świetną okazję do tego, by poprawić swoje umiejętności. Zastanawialiście się kiedyś, czy Latte Art, czyli mleczne wzorki na kawie można wykonać samemu – w domu i bez profesjonalnego sprzętu? Okazuje się, że tak! Co więcej, jest to prostsze niż mogłoby się wydawać.

Jak zrobić Latte Art w domu? Czyli wzorki na kawie jak najlepszej kawiarni

Mimo tego, że należę do grona fanów kawy przelewowej, tym razem biorę pod lupę temat latte, cappuccino i flat white, czyli kaw mlecznych. Co zrobić, aby nie tylko smakowały, ale również wyglądały jak napoje serwowane z najlepszych kawiarniach? Kluczem do sukcesu są dobre ziarna, odpowiedni sprzęt (ekspres lub kawiarka, która całkiem nieźle sprawdza się w domowych warunkach) i właściwie spienione mleko. Tym razem szczególną uwagę zwrócimy na trzeci z wymienionych przeze mnie aspektów. Ostatnio natknęłam się na tutorial przygotowany przez ekipę Dziarskiego Baristy – jednej z najbardziej cool kawiarni w Rzeszowie. W związku z epidemią właściciele tej miejscówki postanowili wyjść naprzeciw klientom, którzy nie wychodzą z domów i tęsknią za kawą z idealnie spienionym mlekiem. Na oficjalnym profilu kawiarni na Instgaramie pojawiło się wideo z cyklu #HomeBarista, w którym zawodowy barista wyjaśnia jak spienić mleko, a następnie wykonać idealne Latte Art.

Jak zrobić Latte Art w domu – jakie mleko wybrać?

Jeśli chcecie wykonać idealne Latte Art, zaopatrzcie się w mleko krowie 3,2% (to sprawdzi się najlepiej) albo w owsiany napój roślinny. Mam złą wiadomość dla fanów mleka ryżowego. Wykonanie jakichkolwiek wzorków na kawie tym napojem graniczy z cudem – nawet profesjonalni bariści mają problem z okiełznaniem go.

Jak zrobić Latte Art w domu – potrzebny sprzęt

Do wykonania Latte Art w domu nie jest wam potrzebny drogi sprzęt. Wystarczy kawiarka, french press, dzbanuszek (najlepiej z ostrym dziubkiem – wtedy „rysowanie” będzie łatwiejsze) i termometr kuchenny. Prawdopodobnie część z was ma potrzebne urządzenia w swojej kuchni.

Jak wykonać Latte Art w domu? Tłumaczymy krok po kroku!

Na początku podgrzejcie mleko do temperatury od 60 do 65 stopni Celsjusza. Dzięki temu będzie ono słodkie, a jego tekstura stanie się odpowiednio kremowa. Podgrzane mleko przelejcie do french pressa i delikatnie je ubijajcie. Pamiętajcie, aby nie podnosić tłoka zbyt wysoko, ponieważ mleczna pianka zrobi się sucha. Skąd wiedzieć, że napój jest odpowiednio spieniony? Spieszymy z odpowiedzią! Mleko powinno się błyszczeć jak porcelana. Jeśli uzyskacie odpowiednią konsystencję, przelejcie je do mniejszego dzbanuszka. Co teraz? Oczywiście przyszedł czas na rysowanie! W jednej dłoni – trzymajcie lekko przechyloną filiżankę z kawą. Natomiast do drugiej ręki (sprawniejszej) weźcie dzbanuszek z mlekiem i powoli – pod odpowiednim kątem przelewajcie je do filiżanki. Gdy ponad połowa naczynia będzie wypełniona mlekiem, dotknijcie dzbankiem rantu i powoli przelewajcie kolejne partie. Jak to dokładnie zrobić? Dowiecie się z poniższego wideo! I pamiętajcie, praktyka czyni mistrza – w końcu dojdziecie do perfekcji.

 

 

Zobacz także: