Jestem pewna, że w obecnej sytuacji przynajmniej część z Was tęskni za świeżo zaparzoną kawą z ulubionej kawiarni. Niektóre lokale realizują zamówienia „na wynos”. Warto jednak pamiętać o obostrzeniach wprowadzonych ostatnio przez rząd i nie wychodzić na zewnątrz, jeżeli naprawdę nie jest to konieczne. Ale spokojnie. Pyszną kawą możecie cieszyć się również w domu. Może ona nie tylko smakować, ale i wyglądać jak ta przygotowywana w kawiarni. Co więcej, do przygotowania jej wcale nie potrzebujecie drogiego sprzętu.

Jak zrobić Latte Art w domu? Czyli wzorki na kawie jak najlepszej kawiarni

Mimo tego, że należę do grona fanów kawy przelewowej, tym razem biorę pod lupę temat latte, cappuccino i flat white, czyli kaw mlecznych. Co zrobić, aby nie tylko smakowały, ale również wyglądały jak napoje serwowane z najlepszych kawiarniach? Kluczem do sukcesu są dobre ziarna, odpowiedni sprzęt (ekspres lub kawiarka, która całkiem nieźle sprawdza się w domowych warunkach) i właściwie spienione mleko. Tym razem szczególną uwagę zwrócimy na trzeci z wymienionych przeze mnie aspektów. Ostatnio natknęłam się na tutorial przygotowany przez ekipę Dziarskiego Baristy – jednej z najbardziej cool kawiarni w Rzeszowie. W związku z epidemią właściciele tej miejscówki postanowili wyjść naprzeciw klientom, którzy nie wychodzą z domów i tęsknią za kawą z idealnie spienionym mlekiem. Na oficjalnym profilu kawiarni na Instgaramie pojawiło się wideo z cyklu #HomeBarista, w którym zawodowy barista wyjaśnia jak spienić mleko, a następnie wykonać idealne Latte Art.

Jak zrobić Latte Art w domu – jakie mleko wybrać?

Jeśli chcecie wykonać idealne Latte Art, zaopatrzcie się w mleko krowie 3,2% (to sprawdzi się najlepiej) albo w owsiany napój roślinny. Mam złą wiadomość dla fanów mleka ryżowego. Wykonanie jakichkolwiek wzorków na kawie tym napojem graniczy z cudem – nawet profesjonalni bariści mają problem z okiełznaniem go.

Jak zrobić Latte Art w domu – potrzebny sprzęt

Do wykonania Latte Art w domu nie jest wam potrzebny drogi sprzęt. Wystarczy kawiarka, french press, dzbanuszek (najlepiej z ostrym dziubkiem – wtedy „rysowanie” będzie łatwiejsze) i termometr kuchenny. Prawdopodobnie część z was ma potrzebne urządzenia w swojej kuchni.

 

Jak wykonać Latte Art w domu? Tłumaczymy krok po kroku!

Na początku podgrzejcie mleko do temperatury od 60 do 65 stopni Celsjusza. Dzięki temu będzie ono słodkie, a jego tekstura stanie się odpowiednio kremowa. Podgrzane mleko przelejcie do french pressa i delikatnie je ubijajcie. Pamiętajcie, aby nie podnosić tłoka zbyt wysoko, ponieważ mleczna pianka zrobi się sucha. Skąd wiedzieć, że napój jest odpowiednio spieniony? Spieszymy z odpowiedzią! Mleko powinno się błyszczeć jak porcelana. Jeśli uzyskacie odpowiednią konsystencję, przelejcie je do mniejszego dzbanuszka. Co teraz? Oczywiście przyszedł czas na rysowanie! W jednej dłoni – trzymajcie lekko przechyloną filiżankę z kawą. Natomiast do drugiej ręki (sprawniejszej) weźcie dzbanuszek z mlekiem i powoli – pod odpowiednim kątem przelewajcie je do filiżanki. Gdy ponad połowa naczynia będzie wypełniona mlekiem, dotknijcie dzbankiem rantu i powoli przelewajcie kolejne partie. Jak to dokładnie zrobić? Dowiecie się z poniższego wideo! I pamiętajcie, praktyka czyni mistrza – w końcu dojdziecie do perfekcji.

 

10 powodów, dla których warto pić kawę >>>